TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

1 PROJE 5 ÜLKE HEDEF: YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün2020-1-TR01-KA201-094533numaralı "Küresel Yaşamın Anahtarı, Doğanın Dijital Dönüşümü" Erasmus+ KA201 projesinin İlk Öğrenme ve Öğretme Hareketliği 07-13 Mart 2022 tarihleri arasında Portekiz'in başkenti Lizbon Lusofona Üniversitesinde gerçekleştirildi.
1 PROJE 5 ÜLKE HEDEF: YAŞANILABİLİR BİR DÜNYA

Proje koordinatörlüğünü Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün gerçekleştirdiği projede, Portekiz, Belçika, Slovakya ve İspanya ülkelerinden kurumların katılımıyla gerçekleşen yurt dışı çalışmasında sürdürülebilir AB hedefleri, çevre ve iklim değişikliği, su ve enerji, çevre kirliliği ve geri dönüşüm, sürdürülebilir ekonomi gibi dünyamızın ihtiyacı olan ve gerçekleştirilmesi önem arz eden iklim ve çevre konuları ele alındı. Ayrıca sanal gerçeklik, e-içerik ve STE(A)M alanlarında örnek çalışmalar, Erasmus+ alanında gerçekleşen iyi uygulama örnekleri sunuldu.

Lusofona Üniversitesi akademisyenleri Prof. Cristina Guerra, Prof. Anabela Cruces ve Prof. Adília Charmier'in organizesinde gerçekleşen ve 7 gün süren eğitimlerde üniversitenin kendi bünyesinde ve Lizbon'un diğer üniversitelerinde görev yapan 21 akademik personelin sunumları gerçekleşti. Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri yurt dışı ortakları ile proje bilgilendirmeleri gerçekleştirirken, proje koordinatörleri öğretmenlerimiz de sanal gerçeklik alanında, De Creatieve STEM kurumu adına Maria-Cristina Ciocci STE(A)M alanında ve E-Code kurumu Radoslav Vician E-içerik alanında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Prof. Dr. Eren Yürüdür ölçme ve değerlendirme araçlarıyla ilgili bilgilendirme gerçekleştirdi.

Proje sonunda "yeşil dönüşüm" alanında STEM temelli etkinlikler, Sanal Gerçeklik çalışmaları ve Eğitsel dijital içeriklerle eğitime entegre edilmesi hedeflenmektedir. Projenin Ülkemizin ve dünyanın iklim konusunda ki hedeflerine uygun çerçeveye sahip olması Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eğitim ve proje alanında geleceğe olan bakış açısının önemini bizlere göstermiş oldu. Projenin amaçlarından yola çıkarak Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak istediği ve bugünün eğitimcilerine yol haritası sunacağı yadsınamaz bir gerçektir. Proje kapsamında geliştirilecek STEM temelli etkinlikler, Sanal Gerçeklik Uygulamaları ve Eğitsel Dijital içerikler, günümüz dünyasının dijital yeniliklerini çevre eksininde eğitime entegre edecektir. Bu kapsamda projenin şehrimiz tarafından hassasiyetle takip edilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılması şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız açısından yaşanılabilir bir dünyanın kapılarını açacaktır.

15-03-202215-03-2022

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.