TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12-26 Ekim Kitap Günleri Kapılarını Kapatırken

12-26 Ekim Kitap Günleri Kapılarını Kapatırken

 2.Kitap Günleri Güncesi -2

 

      2.Kitap Günleri 15-19 Ekim Cuma günlerinde köy-belde-merkez ve ilçelerimizden belli bir plan dâhilinde fuar alanına gelen öğrenci ve öğretmenlerimiz kitapların dünyasında gezindiler. Çocuklar, gençler ve yediden yetmişe her yaştan bireylerin kitap etrafında buluştuğu, kitaplar ile hemhal olduğu bir hafta geçirdik.

      Öğrenci-öğretmen-veli ve eğitim yöneticilerimiz ile MEM personeli söyleşi ve imza günlerine yoğun ilgi gösterdi.  Fuar alanı söyleşi ve imzalarına daha önce yapılan planlamalara göre öğrencilerimiz yönlendirildi. Yapılan resmi planlamaların dışında da okullarımız öğrenci düzeylerine göre fuar alanındaki söyleşilere katıldılar. Alandaki söyleşi ve imza programlarının yanı sıra hafta boyunca yazarlar kitaplarını okuyan öğrenciler ile “Okur Yazar Buluşmaları” kapsamında okullarda buluştular.

      “Okur –Yazar Buluşmaları”;

        Adil Karagöz Büyük Yıldız İlk/Ortaokulunda,  Ayşe Hale Ortadeveci 100. Yıl Zeki Sıtkı Lütfü Akbay, Gülbahar Hatun ve Rukiye Bumin Anaokulunda, Füsun Çetinel Karşıyaka O, Namık Kemal, TOKİ, Halil Rıfat Paşa, GOP ortaokulları, Kemal Arat İlkokulu ve Zile Öğretmenevinde,   Hüseyin Akın ve Orhan Gazi Gökçe İbni Sina MTAL, Arif Nihat Asya Kız İHL’de öğrenciler ile bir araya geldiler.

Yahya Akengin Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri ile Serkan Şengül Mahperi Hatun MTAL, Sevinç Çokum İbn-i Sina MTAL, Atatürk Anadolu Lisesi, İMKB Sosyal Bilimler Lisesinde, Niyazi Gedik; Cumhuriyet MTAL, M. Emin Saraç Proje İmam Hatip Lisesi, Plevne Anadolu Lisesi, Tokat MTAL, Ali Tepe Topçubağı, Fahriye Arat İmam Hatip ve Behzat-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda öğrenciler ile buluştu.

   9 farklı yazar ile 24 farklı programda köy ve ilçede bulunan 30 okulumuzdan 4 bin öğrencinin faydalandığı “Okur Yazar Buluşmaları” gerçekleştirildi. Çocuklar kitaplarını okudukları yazarlarla buluşarak hayallerindeki cümlelerin sahipleriyle kitaplardan kurulu bir dünyaya doğru seyahate çıkmış oldular. Yazarlarla birlikte ortak bir cümlede buluşarak içlerindeki cümlelerin de kapılarını aralamış oldular.

     Hafta boyunca yapılan fuar alanı ve söyleşilere katılan okullarımız ise;

     15 Ekim Pazartesi günü fuar alanında gerçekleştirilen;

     Hazar İbrahim ile Hulusi Kılıç’ın ortak söyleşisine ve Kağan Murat Yanık söyleşisine Yeşilırmak MTAL ve Cumhuriyet MTAL, Aydın Sigalı söyleşisine Tokat MTAL, Adil Karagöz söyleşisine ise Mevlana İmam Hatip Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

    16 Ekim Salı günü fuar alanında gerçekleştirilen;

  Alili İrada söyleşisine GOP Lisesi,  Füsun Çetinel söyleşisine GOP Ortaokulu, Hüseyin Akın ile Orhan Gazi Gökçe söyleşisine Evliya Çelebi MTAL, Yunus Yılmaz Zübeyde Hanım MTAL öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

         17 Ekim Çarşamba günü fuar alanında gerçekleştirilen;

  Ayşe Hale Ortadeveci söyleşisine, Özel Ay Işığı İlkokulu, Serdar Tuncer ve Ayla Bağ söyleşisine, Arif Nihat Asya Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kemal Atangür söyleşisine, Çat Hüseyin Abbas İmam Hatip ve Şehit Yakup Akdağ Anadolu İmam Hatip Ortaokulu,  Şerare Yağcıoğlu Kıvrak- Zübeyde Hanım MTAL öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

    18 Ekim Perşembe günü fuar alanında gerçekleştirilen;

  Melike Günyüz söyleşisine köy, belde ve merkez ilkokulları, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek söyleşisine Yeşilırmak ve Cumhuriyet MTAL, Erol Koçan söyleşisine 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, Yeşilırmak MTAL öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

     19 Ekim Cuma günü fuar alanında gerçekleştirilen;

Sevinç Çokum söyleşisine alanda olan ortaokul öğrenci gruplarımız ve Mahperi Hatun MTAL, Niyazi Gedik söyleşisine Cumhuriyet MTAL, Çetin Oranlı söyleşisine Zübeyde Hanım MTAL öğrenci ve öğretmenlerimiz katıldı.

     Bir hafta boyunca fuar alanındaki söyleşilere 3 bin üzerinde öğrencinin katılımı sağlanmış olup hafta boyunca 30.000’in üzerinde öğrencimiz fuar alanına gelmiştir.

      Bu tür etkinliklerle Tokat Kitap Günleri sadece kitaplarla buluşulan bir mekân olmanın ötesinde öğrencilerimizin yazarlarla buluşup onlarla sohbet etme imkânı bulduğu, yazarların dünyasına girebildikleri, sordukları sorular ile ufuklarının sınırlarını sonsuzluğa açtıkları bir etkinlik olma özelliğini de kazanmış oldu.

 

26-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-201826-10-2018

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.