TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında Binlerce Vatandaşımız “TEK YÜREK” Oldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında Binlerce Vatandaşımız  “TEK YÜREK” Oldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında düzenlenen Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşüne binlerce vatandaş katıldı.

Valiliğimiz tarafından düzenlenen yürüyüş, Gaziosmanpaşa Bulvarında gerçekleştirildi. Ellerinde ay yıldızlı bayraklarıyla Tokat Gaziosmanpaşa Stadyumu önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanında son bulan yürüyüşe Vali Ömer Toraman ve eşi Neşe Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sendika ve STK temsilcileri, şehit yakınları gaziler ile çocuk, genç, yaşlı binlerce vatandaş katıldı. Mehter takımı, motosiklet ve bisiklet kulüplerinin de yer aldığı yürüyüşte, bir vatandaş kalabalığın önünde kısa bir süreliğine at sürdü.

Etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda müezzinler tarafından Kur’an-ı Kerim okunarak, salalar verildi.

Çeşitli programların yer aldığı etkinliklerde Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun yaptığı konuşmadan sonra binlerce Tokatlıya seslenen Vali Dr. Ömer Toraman, şöye konuştu.

“Aziz Tokatlılar, Tokat şehir meydanına hoş geldiniz, şeref verdiniz. Kıymetli hemşehrilerim Türk milleti tarihi boyunca kendisine saldıran düşmanları ile pek çok çetin savaş gördü. Hudutlarında vatanını müdafaa etti. Bu uğurda şehit oldu, gazi oldu. Bugün bu meydanı dolduran aziz Tokatlıların dedeleri, ataları, Kafkaslar’da Çanakkale’de bu vatanı müdafaa etmek için şehit oldu, gazi oldu. Bu vesileyle değerli Tokatlı şehitlerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Şehitlerimizin şahadeti şüphesiz boşa değildi. Bugün üzerinde yaşadığımız bu cennet vatanda bizlerin huzur, refah ve geleceğimizden emin bir şekilde yaşamamız için şehit oldular. Hudut boylarında her bir kara taşın altında yatan şehitlerimiz halen bu vatanın bekçiliğini yapmaya devam ediyorlar. Ancak yaklaşık 40 yıldır içimizdeki bölücü hainler bu toprağa dışarıdan değil, içeriden, bu güzel memleketimizi, bu cennet vatanımızı karıştırmak için, bölmek ve parçalamak için mücadele ediyorlar. Köylerimiz, kasabalarımız, dağlarımız maalesef büyük bir mücadeleye sahne oluyor. Bu mücadelede devletimizin birliği, toprağımızın bütünlüğünü koruma mücadelesi. Bu uğurda da başta kahraman askerlerimiz ve polislerimiz olmak üzere kolluk kuvvetlerimiz büyük bir fedakarlıkla can siperhane bu mücadeleyi yürütüyorlar. Yine bu mücadeleyi yürütürken de ülkemizin dört bir tarafında vazife alan değerli kardeşlerimiz olduğu gibi Tokat’tan da değerli kardeşlerimiz şehit düşüyorlar, gazi oluyorlar. Bu vesile ile ülkemizin bölünmez bütünlüğü uğruna şehit düşen bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Aziz Tokatlılar, içinizdeki ihanetin son halkasını ise 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadık. Ordumuzun içerisine sızmış terör örgütü mensuplarınca hain bir darbe teşebbüsüne kalkışıldı o gece. FETÖ terör örgütü, ülkemizin bütün kamu kurum ve kuruluşlarına sızmış ve topyekün bir kalkışma hareketinde bulunmuştur. Bu kalkışma hareketine karşı yine 15 Temmuz’da o gece Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine milletimiz meydanlara inerek, o hain teşebbüse “dur” dedi. Ankara’nın ve İstanbul’un semalarında F-16’ların o karanlık geceyi yırtan seslerine karşılık bu defa camilerimizden, minarelerimizden yükselen sala sesleri ile milletimiz bu darbeye teşebbüste bulananları bertaraf etmek için yine silahsız ve savunmasız bir şekilde karşı koydu. Neye karşı koydu. Tankla, tüfekle, kendisinin üzerine zırhlı araçlarla gelen silahlı hainlere karşı. Neyle karşı koydu. Gövdesini siper ederek. Tankların önüne yatarak siper oldu. Bu nedenle bu defa da 15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimiz ve gazi kardeşlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bugün bu meydanda bağımsızlığımızı bölünmez bütünlüğümüzün devamını sağlamış bir şekilde toparlanıyorsak bunu en başta şehitlerimize, gazilerimizi ve diğer Türk milletine borçluyuz. Biz bu milletin ferdi olmakla her zaman iftihar ediyoruz. Bu büyük millet tarih yazmış bir millettir. Tarih yazmak kolay bir şey değildir ve her millete nasip olmaz. Ama bu büyük millet tarih yazagelmiştir. İstanbul’u fetheden, Çanakkale destanını yazan bu büyük millettir. 15 Temmuz’da da yeniden diriliş destanını yazdı bu büyük millet. Dolayısıyla bu büyük milletin ferdi olmakla ne kadar iftihar etsek azdır.

Kıymetli hemşehrilerim, 15 Temmuz’da darbe teşebbüsünde bulunanlar karşısında milletimiz kardeşliğini, birlik ruhunu ortaya koymuştur. Bugün bize düşen de bu kardeşlik ve birlik ruhunu devam ettirmek, muhafaza etmektir. Biz bir ve bütünüz. Ve böyle olmaya da devam edeceğiz inşallah.

Aziz Tokatlılar, o gün darbe teşebbüsünde bulunanlar, bugün yüce Türk halkı önünde hesap veriyorlar. Vermeye de devam edecekler. Biz bu teşebbüs karşısında mücadelemizi yılmadan, duraksamadan sürdürmek mecburiyetindeyiz. Zira bu mücadele duraksarsa, bu mücadeleden vazgeçersek biliniz ki ülkemizin birliğinden, bütünlüğünden, kardeşliğinden, milletin egemenliğinden, demokrasisinden vazgeçmiş oluruz. Bizim böyle bir lüksümüz, böyle bir anlayışımız olamaz. Dolayısıyla milletin egemenliği için, demokrasimizi yaşatmak için, ülkemizin birlik ve beraberliğini, dirliğini muhafaza etmek için bu mücadeleye devam edeceğiz.

Aziz Tokatlılar, Allah devletimizi ve milletimizi korusun ve kollasın. Yüce Allah bugüne kadar bu yüce milleti korudu ve kolladı. İnşallah bundan sonra da bizi korur, koruyacağına inanıyoruz. Birliğimiz ve beraberliğimiz, dirliğimiz daim olsun. Allah yardımcımız olsun.”

Vali Toraman’ın konuşmasının ardından Müdürlüğümüzce yürütülen “Tek Yürek” projesi kapsamında hazırlanan gösteri sergilendi ve 15 Temmuz gecesi yaşananların görüntüleri sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşma meydanlara yansıdı. Gazilerin ve şehit yakınlarının konuşmalarının ardından saat 00.13´te camilerden sala sesleri yükseldi. Programda şehitlerin isimleri okundu. Protokol mensupları ve meydanları dolduran vatandaşlar sabah ezanı ile birlikte Ali Paşa Camii’nde namaz kıldılar.

 

17-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-2017

 

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.