TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz’un Kahraman Kadınları Konulu Serbest Kürsü Etkinliği Düzenlendi

15 Temmuz’un Kahraman Kadınları Konulu Serbest Kürsü Etkinliği Düzenlendi

            Müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Tek Yürek" Projesi kapsamında,   8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile “15 Temmuz’un Kahraman Kadınları” temalı serbest kürsü etkinliği gerçekleştirildi.

            15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen etkinliğe İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Abdullah TAŞTAN Proje Koordinatörü Rukiye YİĞİT SARGUT, Okul idareci öğretmenleri ve öğrencileri katıldılar.

            Etkinlikte öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan “15 Temmuz’un Kahraman Kadınları” isimli belgesel izlendi. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Abdullah TAŞTAN’ın konu ile ilgili öğrencilere hitap etmesinin ardından öğrencilerimiz kendi duygu ve düşüncelerini serbest kürsü uygulaması ile paylaştılar.

             Belgeseli izlerken ve düşüncelerini ifade ederken duygulanan, heyecanları gözlerine ve seslerine yansıyan öğrencilerimizin samimiyeti;  kendilerini dinleyen öğretmenleri ve öğrenci arkadaşlarının da duygu dolu anlar yaşamalarına vesile oldu.

             Öğrencilerimizin serbest kürsüdeki ifadelerinden bazıları ise şöyle:

             “Ülkesinin üzerine bomba yağdıran, milletinin haklarını ihlal eden vatan hainleri ile vatanı için şehit olan ve onları yetiştiren anneler asla bir tutulamaz. 8 Mart bir kutlama değil emeği ve hakkı için can veren kadınların anısını yaşatmak için kabul edilen bir gündür. Kadınların varlığı yalnızca bir günle anlatılamaz. Ayrıca bir değil tüm aydınlık günler kadınlarındır.”

            “Yoğun duygularla çıktım bu kürsüye, öncelikle kendi gözlemimden 15 Temmuz gecesini anlatmak istiyorum. Ailemle otururken abim internetten bir haber gördü ve darbe olduğunu söyledi, inanamadık eve girip televizyonu açtık TRT de bildiri okununca anladık durumu. Ne amaçla, nasıl bir düşünceyle bunu yaptıklarını anlayamıyorum fakat bir kez daha Türk milletinin istediğinde neler yaptığını, kimlere dur diyebileceğini, kadınlarımızın da o gece nasıl kahramanlaştığını, tüm dünyayla birlikte görmüş oldular. Ülkemiz köklü tarihe sahip bir devlet, geçmişten günümüze çok fazla saldırı ile karşılaştık ama en sonunda kazanan daima Türk halkı oldu. Biz de bayrağına Atatürk’e olan inanç olduğu sürece bize dur diyebilecek kimsenin olduğunu düşünüyorum. Burada kadın erkek ayrımı yapmadan azim ve inanç vardı ve bu inanca hepimizin her an sahip olmasını diliyorum.”

             “Türkiye’de Kadına şiddet, taciz ve öldürme üzerine birçok haber izliyoruz. İslam dinimizde kadına çok önem veriliyor fakat uygulamada bunu göremiyoruz. Atatürk gençliğiyiz diyoruz, Atatürk’ün kadınlara verdiği önemi biliyoruz fakat yine uygulamada tam tersini yapıyoruz. Evet, çok destansı bir tarihimiz var fakat bu haberleri görmek şahit olmak beni çok üzüyor.”

 

             “Ben bir asker çocuğuyum ve geçen sene babam, Hatay’da hudutta görev yapıyordu ve biz evdeydik haberleri duyduğumuzda çok şaşırdık. Çünkü biz bütün askerleri kendimiz gibi vatanı milleti için canlarını vermeye hazır olarak biliyorduk vatan haini olabileceklerine asla ihtimal vermiyorduk ama o gece o vatan hainleri bizleri şaşırtmaya devam ettiler. Onların emelleri gerçekleşemedi Türk milleti istiklal harbindeki gibi vatanını korudu, demokrasisini ve cumhuriyetini korudu.  Geçmişte olduğu ve gelecekte de olacağı gibi Türk milletinin nasıl bir millet olduğunu gösterdi. Bizler Türk gençleriyiz milletimize olan görevimizi her zaman yerine getireceğiz, bizleri böyle yetiştiren annelerimizi Türk milletinin kadınları bizler de geleceğin Türk kadınları olarak sağlıklı onurlu nesiller yetiştireceğiz.”

 

09-03-201709-03-201709-03-201709-03-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.