TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2023'e Doğru Tokat Çalışma Hayatında İş Sağlığı ve Güvenliği Temalı Panel Düzenlendi

2023'e Doğru Tokat Çalışma Hayatında İş Sağlığı ve Güvenliği Temalı Panel Düzenlendi

10 Mayıs Cuma günü 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı'nda "2023'e doğru Tokat Çalışma Hayatında İş Sağlığı ve Güvenliği" temalı panel gerçekleştirildi.

Panele Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdulhamit KARATAŞ, Sivil Savunma ve Güvenlik Bürosu Koordinatörü Asef KAYGUSUZ, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali ÇELİK, Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Fehmi ÇANKAYA, İl Millli Eğitim Müdürümüz Murat KÜÇÜKALİ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, işletme temsilcileri, iş adamları, okul yöneticileri katıldı.

Panele konuşmacı olarak ise; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji Tanıtım ve Organizasyon Daire Başkanı Meftun SAKALLI,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz DELİBAŞ, Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Özkan AVCI ve moderatör olarak Gaziosmanpaşa Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitmeni Prof. Dr. Yakup BUDAK katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat KÜÇÜKALİ programın açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında;" İş kazaları kader değildir. Görünmez kaza dediğimiz şey aslında bizim göremediğimizdir. İş güvenliği görmediklerimizi görmemizi sağlar. Büyük kazalar küçük ihmallerle başlar. İş güvenliği bu küçük ihmalleri büyümeden ortadan kaldırır. İş güvenliği; çalışanlara sağlıklı ortamlar sunar, iş ve işçi arasında uyumu sağlar, iş yerindeki riskleri ortadan kaldırır, işletme güvenliğini sağlar, üretimde kaliteyi ve verimlilliği artırır. İş güvenliği masraflı görünse de aslında iş güvenliği alınan işletmelerde maliyet daha düşüktür.  Çünkü önlemek ödemekten her zaman daha ucuzdur." dedi.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali ÇELİK; "İnsanın hayatı hiçbir şeyle ölçülemez. Bir iş yerinde bir iş kazası veya meslek hastalığı olduğunda orada hayat bitiyor, hiç kimse hiçbir şey yapmak istemiyor. Patronun ve herkesin bütün morali motivasyonu kırılıyor. Bunu tamir etmek için belki aylarca mücadele ediyorsunuz, çok büyük bir travma. Onun için önemli olan bir takım sıkıntılara sebebiyet vermeden bunun tedbirini ve önlemini almak.  Hep birlikte bütün toplum, çalışanlar, işletmeler beraberce bu iş omuzlamak zorundayız. " dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi Daire Başkanı Abdulhamit KARATAŞ ise, "Bizim düsturumuz insanı yaşat ki, devlet yaşasın, insanı yaşatacağız. Çocuklarımız birçok tehlikeye maruz kalıyorlar. Bir şeyin değerini kıymetini anlamak için bir kayba uğramamız gerekmiyor. Biz anasınıfından başlamak üzere, en üst kademeye kadar her yerde bu çalışmaları yürüteceğiz, sizlerin de yardım ve destekleri ile." dedi.

Daha sonra panelisler sahneye davet edilerek; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji, Tanıtım ve Organizasyon Daire Başkanı Meftun SAKALLI İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü faaliyetleri ve 2023 hedefleri,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz DELİBAŞ İSG Mevzuatı ve uygulamalarının işveren yönünden değerlendirilmesi,

Milli eğitim Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Özkan AVCI ise Milli Eğitim Bakanlığı'nda iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları konularında bilgiler verdiler.

Program, katılımcıların hatıra fotoğrafları çekinmelerinin ardından son buldu. 

 

 

13-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-201913-05-2019

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.