TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü İlimizde Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü  dolayısı ile 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı'nda düzenlenen programda, göreve yeni başlayan aday öğretmenler yemin ederek öğretmen oldular. 

 Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın  okunmasıyla başladı. 

    Kürsüye gelerek bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali: "Biz güçlü bir ekibiz. "2023 Eğitim Vizyonu"muz doğrultusunda hedefimizi belirledik. Bu hedeflerimize kısa sürede ulaşacağımıza inancım tamdır. Yüce Allah gayretimizi artırsın, Öğretmenler  Günümüz kutlu olsun.''dedi. 

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Küçükali, yaptığı konuşmasına şöyle devam etti:  ''Sevgili öğrenciler, insanoğlunu beşikten mezara kadar götürüp teslim eden, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip saygıdeğer meslektaşlarım,

     Başöğretmen  Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere vefat etmiş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet, gazi ve emekli öğretmenlerimize sağlıklı ömür; büyük bir sabır ve fedakârlıkla görevlerini sürdüren öğretmenlerimize ve aramıza yeni katılan meslektaşlarımıza da başarılar diliyorum. 

     Bir insanın hayatındaki en büyük ve en güzel mucize okula başlarken iyi bir öğretmenle karşılaşmasıdır. Bir öğretmeni mucizevî öğretmen yapan sır ise sevgisi ve sabrıdır. Cenabı Allah, ilk emri olan ''Oku''emrini Peygamber Efendimize vahyettiğinde okutmanın ve öğretmenin ne şekilde olacağını da bizlere gösteriyor. Vahiy meleği Hira Mağarası'nda Peygamber Efendimize görünüp, gür bir sedâyla, ''Oku''dediğinde, Kâinatın Efendisi korkuyla, ''Ben okuma bilmem." dedi. Bunun üzerine Hz. Cebrail, Peygamber Efendimizi sevgiyle kucaklayıp bıraktı ve '' Yaradan Rabbinin adıyla oku." dedi ve diğer ayetleri okudu. Sevgi dolu sarılmaların tesiriyle korku ve endişeden kurtulup kendini güvende hisseden Peygamberimiz de ayetleri aynen tekrarlamaya başladı.

    Öğretmen, bilgiden ve beceriden önce çocuğa sevgisini ve şefkatini vermeli. Öğrenci, öğretmenine güvenmeli ve kendini, sınıf ve okul ortamında güvende hissetmeli. Öğrenci, bu sevgiyi ve güveni öğretmenin yüzünden, gözünden, ses tonundan, yürüyüşünden, giyinişinden, hal ve hareketinden 10 saniye içinde alır, hisseder.  Ve ancak bu sevgi ve güven ortamı oluştuğunda her çocuğun içinde saklı olan müfredat açığa çıkar; korku gider, merak tetiklenir, cesaret yeşerir, öğrenme gerçekleşir. 

    Bize emanet edilenin değeri çok büyük değerli arkadaşlarım, bu emanete paha biçilmez. Bize ülkemizin, hatta dünyanın geleceği emanet edilmiş. Bizim vazifemiz; işini iyi yapan insanlar yetiştirmek. Eğitim verdiğimiz insanların hedefi; not, kolay iş ve para olmamalı. Ahlak, ilim ve hikmet olmalı. Biz çok zor bir göreve talibiz. İnsan yetiştirmeye talibiz. Bu sebeple yaptığımız işin mesaisi de sınırı da yoktur. Bir şahlanış, yediden diriliş beklediğimiz şu dönemde memleketimizi her yönüyle imâr ve ihyâ edecek olan bizleriz. Ülkemizdeki doktor da mühendis de usta da esnaf da hepsi biziz aslında. Hepsi ilhamını bizden alır. Öğretmen, milletin pusulasıdır. Öğretmen, hangi yöne giderse milletin ruhu da arkasından gider.

     Biz güçlü bir ekibiz. Yüce Allah gayretimizi artırsın, Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.''dedi.

     Vali Balcı:  Öğretmenler Türkiye'mizin yüz akıdır.

     Valimiz Dr. Ozan Balcı ise; ''Bu gün, Öğretmenler Günü'nü kutlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bugün Cumhuriyetimizin kurucusu "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik Unvanının Verilmesi" ve Öğretmenler Günü  kutlaması dolayısı ile bir araya geldik. 

     Ben, bütün öğretmenlerimizin  gününü kutluyorum. Türkiye'nin bu güne gelmesinde, parlamasında öğretmenlerimizin emeği vardır. Öğretmenlerimizin her zaman ifade ettiğim gibi Türkiye'mizin yüz akıdır. Bilginin taşıyıcısıdırlar. Türkiye'nin önü açık, ulaşımda, iletişimde, enerjide, tarımda, ormanda, sağlıkta, eğitimde hayatın her alanında dev adımlar atıyor daha da atacak. Önümüzdeki güçlü Türkiye, güçlü yarınlar için öğretmenlere daha çok ihtiyacımız var. Öğretmenlerimiz de  bunu ziyadesiyle yerine getiriyor. Bizlere düşen görev de  idareciler olarak öğretmenlerin işini kolaylaştırmak, onları yüreklendirmek, cesaretlendirmek için geleceğin  büyük Türkiye'sini inşâ edecek çocukları eğitmek ve daha iyi yetiştirebilmek için bunu yapmaktan da büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Onların yanında olmaktan, onlarla beraber olmaktan, onların işini kolaylaştırmaktan büyük mutluluk duyuyorum.  Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü kutlu olsun.''dedi.

Konuşmaların ardından  göreve yeni başlayan öğretmenler yemin ettiler, emekliye ayrılan öğretmen ve Milli Eğitim çalışanlarına Valimiz Dr. Ozan Balcı, Milletvekili Av. Mustafa Arslan tarafından hediyeleri verildi.

Öğretmenler tarafından oluşturulan koro eşliğinde  çeşitli türküler seslendirildi. Öğretmenlerden oluşan  folklor ekibi de halk oyunları oynayarak renkli görüntüler sergilediler. 

     Program sonrası öğretmenler ve protokol günün önemine istinaden hatıra fotoğrafı çektirdiler.

24-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-2019

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.