TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Valiliğimiz öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından '24 Kasım Öğretmenler Günü' dolayısıyla kutlama programı gerçekleştirildi.
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI

Salon programı öncesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Tokat Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerimizin eserlerinin yer aldığı Öğretmeninden Halkına adlı resim ve rölyef sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanımız Sn. Eyüp Eroğlu, Müdürümüz Sn. Murat Küçükali, idarecilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.

26 Haziran Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Murat Küçükali'nin günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşma ile başladı.

Müdürümüz Sn. Murat Küçükali yaptığı konuşmada; "Başta başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere vefat etmiş öğretmenlerimize Allah'tan rahmet, gazi ve emektar öğretmenlerimize hayırlı, sağlıklı ömürler, vazifesi başında olan öğretmenlerimize ve aramıza yeni katılan meslektaşlarımıza başarılar diliyorum. Öğretmenlik Cenab-ı Allah'ın herkese nasip etmeyeceği yeryüzünün en kutsal ve en değerli mesleğidir.  Bizim mesleğimiz geçim meselesi değil memleketin geleceği meselesidir. Eğitimde hiçbir söz, hiçbir sistem öğretmenin gayretinden ve karakterinden daha etkili değildir. Salgınla birlikte yüz yüze eğitime ara verdik, uzaktan eğitime geçtik. Bu sistem bizi daha önceden çok tanışık olmadığımız ve altyapısı yeterli olmayan bir sistemdi. Uzaktan eğitimle çocuklarımıza ulaşmanın, onlara tesir etmenin ne kadar zor olduğunu gördük. Ama siz değerli öğretmenlerimiz bu süreçte yoğun gayret gösterdiniz. Uzaktan erişim imkanı olmayan köylerimize yaz kış demeden kendi imkanlarınızla ulaştınız. Sosyal Vefa Destek gruplarının, karantina gruplarının en ön saflarında yer aldınız. Şimdi de sınıflarda önceliğimiz evlatlarımız diyerek yine aynı fedakarlıkta vazifenizi yerine getiriyorsunuz. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Ellerinizden öpüyorum. Emeklerinize, yüreğinize sağlık" diye konuştu.

Müdürümüz Sn. Murat Küçükali'nin konuşmalarının ardından Emekli Öğretmen Sn. Ömer Faruk Aybek ve Aday Öğretmen Sn. Ayşenur Sağıroğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmalarını yaptı.

Ardından adaylığı kalkan öğretmenlerimizin yemin töreni gerçekleştirildi.

Programda Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmenler Halk Oyunları Topluluğu tarafından hazırlanan yöresel dans gösterisi sunuldu.

Ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla düzenlenen öğretmenler arası satranç ve masa tenisi turnuvalarında dereceye giren öğretmenlerimize ve adaylığı kalkan öğretmenlerimize Valimiz Sn. Dr. Balcı ve Belediye Başkanımız Sn. Av. Eyüp Eroğlu tarafından ödülleri takdim edildi.

Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı, yaptığı konuşmada; "24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü canı gönülden kutluyorum. Bugün Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verilmesi dolayısıyla Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün vefat eden öğretmenlerimize şükranlarımızı, minnettarlıklarını ise rahmet ve uygulaması ifade ediyor, yaşayanlara sağlık, afiyet diliyorum. Öğretmenlik benim en çok sevdiğim meslek grubudur. Bunu bher yerde söylerim. Onları hiçbir zaman memur olarak görmem. Bir sanatçı gibi görürüm. Ayrıca da çok severim. Sevmemiz sebebi şu; Bizde bilgi deyince, akıl deyince, bilim deyince, kültür deyince, sanat deyince, gelecek deyince öğretmenler akla geliyor. Bu sevdiğim kavramların taşıyıcısı, bilginin taşıyıcısı. Ayrıca bizim bugünlere gelmemize bir sürü öğretmenimizin emeği var. Bu vesileyle benim üzerimde emeği olan öğretmenlerime de minnettarlıklarımı ve şükran duygularımı ifade ediyorum.

Bizim işimiz öğretmenlerin işini kolaylaştırmak. Öğretmenlerin işini kolaylaştırmak olduğu kadar onlara yardımcı olmak, destek vermek. Çünkü siz işi yapıyorsunuz ve biz bundan da çok büyük mutluluk duyuyoruz. Öğretmenlerin işini kolaylaştırmak da büyük mutluluk veriyor bize. Sizin hayatınızı ve yaşamınızı kolaylaştıracak birkaç da güzel iş paylaşayım. Şu ana kadar yüze yakın Z-Kütüphane yapıldı Tokat'ta. Şimdi yüz tane de yeni okul yapıyoruz. Bir yıl içerisinde bitecek inşallah. 52 tane de okulu güçlendiriyoruz. Bu 150'sinin de zenginleştirilmiş kütüphane koyduk, etti 250. Ayrıca Milli Eğitim Bakanımız sağolsun bize çok destek oldu. Tokatlı hemşerimiz Mahmut Özer Bakanımızın destekleriyle  156 tane de kütüphane yapıyoruz şimdi. Tam 400 tane kütüphane kazandırmış oluyoruz Tokat'ta. Bu bence müthiş bir şey. Bu çok önemli bir iş. Sadece kütüphane yapılmıyor. Bir de kitap okuma işini canlı tutmak için bir sürü gayret gösteriyor öğretmenlerimiz. Onun dışında yine inşallah Kültür Merkezi'nin temelini atacağız. Öğretmenlerimizin çok işine yarar diye düşünüyorum. İnşallah yine belediyemizle beraber kültür merkezimizi de yapacağız.  Mahmut Özer Bakanımız da çok destek verdi. Sağolsun bir tane de bilim merkezinin temelini atacağız. O da çok katkı sağlayacak diye düşünüyorum çocukların gelişmesine, ilerlemesine. Ayrıca şimdi spor salonları bitmek üzere. Mesela Tokat Halk Kütüphanesi inşallah 6-7 ay içerisinde bitecek, yeniden yapılıyor. Bunun dışında Niksar, Reşadiye, Başçiftlik, Almus, Artova, Yeşilyurt ve Pazar ilçesinde de yeni kütüphaneler bitmek üzere. İnşallah bu sene Erbaa, Zile ve Turhal'da da yapınca bütün ilçe halk kütüphanelerinde yenilemiş oluyoruz. Ben bu vesileyle göreve yeni başlayan öğretmenlerimize yeni görevlerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Öğretmenlerimizin yaşama mutlu ve büyük dokunuşlar yapmalarını diliyorum" dedi.

Belediye Başkanımız Sn. Eyüp Eroğlu, öğretmenlerimize tebriklerini ileterek şunları söyledi; "24 Kasım Öğretmenler Gününü ben de tebrik ediyorum. Öğretmenler geleceğin mimarlarıdır. Öğretmenler sevginin ve fedakarlığın çok önemli timsalidirler. Öğretmenler bugün bizlere de çok büyük emekleri olan ve ülkemizin gerçekten her anlamda gelişmesinde, büyümesinde aslan payı olan ve bizlerin de her yerde hürmet ettiği çok önemli insanlardır. Allah sizlere sağlık, sıhhat, afiyet versin. Öğretmenlik mesleği insanlara faydalı, ve insanın yetişmesinde çok büyük payı olan önemli bir görev.  Bir çocuk yetiştirmişsiniz ve o yetiştirdiğiniz öğrenciniz, bakıyorsunuz belki bir hastane bir doktor olmuş.  Hemen geliyor sizin yanınıza; Hocam hoş geldiniz diyor, hürmet ediyor ve siz büyüttüğüm evladım bugün bakın nereden nereye gelmiş diye onun sevincini yaşıyorsunuz. Aynı kendi evladınız gibi her gördüğünüz öğrenciniz o başarılı olmuşsa siz de övünüyorsunuz.  İşte öğretmenlik böyle bir meslek. Ben de tebrik ediyorum ki böyle güzel bir mesleği sizler icra ediyorsunuz. Allah hepinizden razı olsun. Rabbim güzel öğrenciler yetiştirdiğiniz daha nice yıllar nasip etsin diyorum. Ve bu vesile ile başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

Yapılan konuşmaların ardından müzik öğretmenlerimizin hazırladığı müzik dinletisi sunuldu.

Program, çektirilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.

24-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-2021

Yeşilırmak Mah. Mehmet Şahin Bulvarı No38 TOKAT - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.