TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

26 Haziran Kültür Sarayı'ında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi Vefa Gecesi Programı düzenlendi.

26 Haziran Kültür Sarayı'ında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi Vefa Gecesi Programı düzenlendi.

Tokat Valiliğimizin himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce "Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi Vefa Gecesi Programı" düzenlendi.

Programa Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, İl Protokolümüz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali, TÜRTEP Başkanı Prof. Dr. Halil İbrahim Bülbül, müdürlerimiz, öğretmenler, öğrenciler ve Tokat halkı katıldı.

Programın başında İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali bir konuşma yaptı. Hoca Ahmet Yesevi'nin manevi hayatımıza halen değindiğinin altını çizen Sayın Küçükali katılımcılara hoş geldiniz dedi.

Programın devamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Ahmet Yesevi'nin sohbetlerinde ve şiirlerinde işlediği konular üzerine  bir konferans verdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sanat Kurulu öğretmenleri tarafından bestelenen eserlerin dinletildiği programda Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, eserleri çok beğendiğini ifade ederek, anma gecesinin düzenlenmesinde emek veren herkese teşekkür etti.

 

Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin çok önemli insanlar olduğunun altını çizen Sayın Balcı, " Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencileri Anadolu'nun harcını karan insanlar. Türkler öncelikle gönül dünyasını fetheden insanlardır . Önce insanların gönlünü alan, kırmadan dökmeden işleri halleden insanlardır. Bunları adaletle, şefkatle, merhametle yapıyorlar. Kısacası bu insanlar Anadolu'nun mayasını yoğuran insanlardır. Bir kez daha Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerini rahmetle anıyorum. Tokat'ın çok kıymetli öğretmenleri var. Verilen görevi çok güzel yapıyorlar. Memleketimizin medarı iftiharı öğretmenlerimiz. Hoca Ahmet Yesevi bizde ilim ve irfanı temsil ediyor. Hem aklımızı hem kalbimizi beraber kullanacağız. Aklımızla kalbimizi beraber kullandığımız zaman irfan olur. Bunlar akılla kalbin nasıl kullanıldığını gösteren insanlardır. İş yaparken yorgunluk göstermeden, yılmadan ama aşkla, şevkle, adaletle, merhametle yapmamız lazım. Hoca Ahmet Yesevi ve öğrencilerinin öğretisi de bizlere bunu yansıtıyor, içselleştiriyor." diye konuştu.

 

Programın sonunda Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek programı gerçekleştirenleri tebrik etti, ardından Sayın Musa Yıldız ve Halil İbrahim Bülbül'e "Tokat Sandığı" takdim etti.

15-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-201915-10-2019

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.