TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

Cumhuriyetimizin 93. yılı kutlamaları, Valimiz Sayın Cevdet CAN´ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Meydandaki törenin ardından Tokat Valiliği organizesinde Taşhan’da “Cumhuriyet Buluşması” adı altında halkla buluşma gerçekleşti.

          Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Valimiz Sayın Cevdet CAN tarafından vatandaşlara bayrak dağıtılması ile başlayıp Vali CAN, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Aykut BİÇEROĞLU ve Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU´nun halkı selamlaması ile devam etti.

          Valimiz Cevdet CAN, Garnizon Komutanı Piyade Albay Aykut BİÇEROĞLU  ve Belediye Başkanı EROĞLU’nun protokoldeki yerlerini almalarının ardından saygı duruşuna müteakip bando eşliğinde İstiklal Marşımız okundu.  Ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN´ın gönderdiği “Cumhuriyet Bayramı Mesajı” okundu.

          Ardından kürsüye gelen Vali Cevdet CAN, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Vali Can konuşmasında şunları kaydetti:

          Aziz Tokatlılar, Sevgili Gençler!

          Mübarek ve Bereketli Toprakların Cömert İnsanları!

          Bugün, büyük milletimizin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin 93. yılı, Türk Milletinin en büyük bayramı hepinize kutlu olsun.

          Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi, gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

TÜRK HALKI İÇİN EN BÜYÜK NİMET, CUMHURİYETTİR”

          Bugün, Cumhuriyetimizin 93. yılını sevinç ve gururla idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyanın pek çok ülkesinin mutlakıyetle idare edildiği bir dönemde, Büyük Atatürk tarafından, gelecek çok iyi görülerek en adil idare şekli olarak bilinen Cumhuriyet idaresine layık görülmemiz sebebiyle sevincimiz, gururumuz bir kat daha artmıştır. Büyük Atatürk’ün deyimiyle Cumhuriyet fazilettir, Türk milleti için en büyük nimettir.

          Değerli Tokatlılar;

          İnanıyorum ki içinde bulunduğumuz bu gururu Cumhuriyetimizin 93. yılında olduğu gibi çok daha güçlü bir şekilde 2023’te, 2053’te, 2071’de de yaşayacağız.

          Ülkemiz için bir dönüm noktasını ifade eden bu güzel bayram, milletimiz için her geçen gün daha büyük bir önem kazanmakta, Cumhuriyetimiz bugün her zamankinden daha kuvvetli olarak, her zamankinden daha emin adımlarla ilerlemektedir.

          Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet, hiç şüphesiz geleceğimiz adına en büyük güvencemizdir. Büyük özverilerle yürütülen bağımsızlık mücadelemizin sonunda milletin iradesini esas alan, eşitlik ve hürriyet temeline dayanan ve büyük bir millet olma iradesiyle kurulan Cumhuriyetimiz, hepimizin göz bebeği durumundadır.

“BUGÜN, ORTAK DEĞERLERİMİZ ETRAFINDA KENETLENME GÜNÜDÜR”

          Milletçe birliğimizin büyük bir coşkuyla dillendirildiği bugün, Cumhuriyetimiz için ortak değerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Çünkü Cumhuriyetimiz, çok ağır bedeller ödenerek kazanılmış bir istiklal mücadelesinin ardından kurulmuştur.

          Hiç şüphe yok ki bağımsızlığımızın ve geleceğimizin sembolü olan Cumhuriyetimizi korumak, ecdadımızın mirasına sahip çıkmak, onu gelecek nesillere aktarmak milletimizin her bir ferdi için en anlamlı vazifedir.

          Cumhuriyetimizi bütün değerleriyle özümseyen aziz milletimiz, birlik ve beraberlik içerisinde, Türkiye’yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur, koymaya devam etmektedir.

“BİZ BU DESTANI, HEP BİRLİKTE, İMANLA, İNANÇLA YAZDIK”

          93 yıl önce kurulan Cumhuriyetimizin amacı, bu ortaklığı muhafaza etmektir. Ancak son dönemlerde, en son 15 Temmuz’da kirli oyunlarla, hainliklerle milletimizin arasına nifak tohumları ekilmeye çalışılmaktadır.

          Biz bu destanı sadece Çanakkale’de yazmadık. Sadece Edirne’de, İstanbul’da, Ankara’da, Sakarya’da yazmadık. Biz bu destanı Gaziantep’te, Kahramanmaraş’ta, Şanlıurfa’da, Bitlis’te, Bingöl’de, Diyarbakır’da, Kars’ta, Erzurum’da, Tokat’ta yazdık.

          Biz bu destanı Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle Arabıyla, Arnavutuyla, Gürcüsüyle, Alevisiyle, Sünnisiyle hep birlikte imanla, inançla yazdık.

İşte aramıza nifak tohumları atanlar, bizi bölmeye çalışanlar, hainler, bütün terör örgütleri PKK, DAEŞ, DHKPC, FETÖ gibi tüm terör örgütlerinin göremedikleri, anlayamadıkları, idrak edemedikleri işte budur.

          Onlara milletçe bu büyük bayram gününde vereceğimiz apaçık mesajımız şudur: Bu ülkenin tarihine bakın. Dönün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna bakın diyoruz.

          Aziz Tokatlılar;

          Cumhuriyetimizin 93. yılında, bu güzel vatanı Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma gayreti içinde olanlara ne mutlu. Ne mutlu bu millete, bu devleti kutsal sayanlara, millete hizmetkar olanlara, bu yolda hiç yorulmadan koşanlara. Gazilere, onların şerefli ana balalarına, yavrularına, çocuklarına…

Ne mutlu her zaman birlik ve beraberliğimizi koruyanlara.

Aziz Ecdadım! Sana söz verdiğimiz gibi koşarak öğrendik biz yürümeyi, koşarak yücelteceğiz bu büyük emanetini;

Doğum günün kutlu olsun Türkiye Cumhuriyeti!

Ne Mutlu Türküm Diyene!

          Valimiz Cevdet CAN’ın konuşmasını ardından 83 yaşındaki İsmail AKTAŞ, babasının asker arkadaşlarına ait olduğunu ifade ettiği bir şiir okudu.  

          Tören, ortaokullar ve ortaöğretim okulları arasında yapılan “Şiir Okuma Yarışması” nda birinci ve ikinci olan öğrenciler tarafından okunan şiirlerle devam etti   

          Cumhuriyet Bayramı kutlama programlarına; Valimiz Cevdet CAN, CHP Tokat Milletvekili Kadim DURMAZ, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Aykut BİÇEROĞLU, Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, Cumhuriyet Başsavcısı Erdoğan BAYRAKDAR, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet ARIKAN, İl Emniyet Müdürü Göksel TOPALOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI diğer protokol mensupları, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 31-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-2016

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.