TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Müdürlüğümüz tarafından program düzenlendi. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Müdürlüğümüz tarafından program düzenlendi. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda düzenlenen program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Müteakiben M. Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müdürü Abdurrahman İLHAN bir konuşma yaptı. İLHAN yaptığı konuşmada; ‘Devletimiz, engellilerin topluma kazandırılmasını, kişisel ve sosyal haklardan tam ve eşit ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla evrensel ölçülere uygun düzenlemeler getirmiş olup, engelli vatandaşlarımıza yönelik gerekli çalışmaları yapmakta ve geliştirmektedir’’ dedi.

            Programda Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU yapmış olduğu konuşmada; Medeniyetimiz, dinimiz, önce insan diyor. Ve insana yaratılmışların en şereflisi diyor. Bizde bu anlamda hem devlet olarak, hem millet  olarak, hem Tokat olarak önce insan diyoruz. Bizlerde pozitif ayrımcılık yapılması gereken, başta engelli evlatlarımız ve  engelli ailelerimizin  yanında olmaya gayret ediyoruz. Özellikle son yıllarda engelli vatandaşlarımıza yapılan yasal düzenlemeler, sosyal yardımlar, istihdam alanlarında atılan adımlar ve topluma onların kazandırılması anlamında yapılan birçok sosyal faaliyetler bugün geldiğimiz nokta itibariyle aslında engel diye bir şeyin olmadığını, engellerin aslında insanların beyninde olduğunu ve engelleri tek tek kaldırarak engelsiz bir dünyada engelsiz bir şekilde hep beraber yaşamamız gerektiğini bilmeliyiz.  Bugün sporda, sanatta, kültürde engelli   kardeşlerimiz kendisini gösteriyor. Bize düşen Tokat olarak, Türkiye olarak hep beraberce engellilerimizin yanında olmak, hem de engelli ailelerimizin duygularını düşüncelerini onların hassasiyetlerini kendi hassasiyetlerimiz gibi düşünüp onlarla hemhal olmak’ dedi.

          Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN programda yapmış olduğu konuşmada ‘ Engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanına daha çok katılmaları ortak beklentimizdir. Bu alanların en önemlisi de eğitim alanıdır. Engelli vatandaşlarımız kendi alanlarına eğitimde o kadar başarılı hale geliyorlar ki; bu gıpta ile izleniyor. Dolayısıyla onlara fırsat verilmesi, onların önünün açılması, öğretmenle buluşturulması lazım’ diyerek  sözlerini tamamladı.    

            Programda Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler okulu,  Tokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi  ve Yavuz Selim Özel Eğitim Ortaokulu öğrencilerinin gösterileri, Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi ‘nin zeybek gösterisi, Down sendromu Derneği Tokat Şube Başkanı Seyhan ÇOLUK ve Sema GEYRASLIOĞLU’nun video sunumlarının ardından öğrencilerimizin şiirleri ve koroları ile devam etti.

            Programa  Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN, Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, GOP Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Mustafa ŞAHİN, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet ARIKAN, İl Emniyet Müdürü Göksel TOPALOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent  YAZICI  ve diğer protokol mensupları katıldılar. 

 

05-12-201705-12-201705-12-2017
05-12-2017
05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

 

 

 

 

 

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.