TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla program gerçekleştirildi. Program, özel eğitim kurumlarında eğitim alan özel öğrencilerimizin öğretmenleri ile yaptığı çalışmaların yer aldığı serginin açılışı ile başladı.
3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Serginin açılışını Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali gerçekleştirdi. Valimiz ve Müdürümüz öğretmenlerimizden sergi ile ilgili bilgiler aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan salon programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Abdullah Taştan gerçekleştirdi.

Müdür Yardımcımız Sayın Abdullah Taştan konuşmasında; "3 Aralık günü 1993 yılında BM İnsan Hakları Komisyonu'nun bildirisi ile "Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması" amacıyla "Dünya Engelliler Günü" olarak ilan edilmiştir. Özel gereksinimli bireyler günlük yaşamlarında pek çok sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Fakat karşılaştıkları bu durumlar sadece onların değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, tüm insanların ortak sorunudur. Özel gereksinimli bireylerimizin eğitimde, günlük yaşamlarında karşılaştıkları problemler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi başta olmak üzere birçok belgede insan hakları sorunu olarak ele alınmaktadır. Özel gereksinimli bireylerin bağımsız bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda kurumsal hizmetlerin geliştirilmesine, özel gereksinimli bireyler için özel eğitim hizmetlerinin niteliğinin arttırılmasına bu bireylere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmiştir.  Özel gereksinimli bireylerin toplumsal kabulünü sağlamak; ayrımcılığa maruz kalmayan, fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen bireyler olmalarına imkan vermek en temel amacımız olmalıdır. Özellikle son yıllarda eğitimden istihdama, sosyal yardımlardan bakım hizmetlerine kadar neredeyse her alanda reform niteliğinde yasal düzenlemelerle, özel gereksinimli bireylerin önünde bulunan engel ve eşitsizlikleri ortadan kaldırma konusunda büyük başarılar sağlanmıştır.  Bakanlığımız politikaları çerçevesinde eğitim çağındaki özel gereksinimli  öğrenciler için en az sınırlandırılmış eğitim ortamı ilkesinden hareketle destek eğitir odaları, evde eğitim ve özel eğitim sınıflarının yaygınlaştırılması sağlanmıştır. Özel gereksinimli bireylerin sorunlarına sahip çıkmak, doğru ve kalıcı çözüm üretmek, onların yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri temennisiyle tüm katılımcılara saygılarımızı sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Müdür Yardımcımız Sayın Abdullah Taştan'ın konuşmalarının ardından Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Otizm Sınıfı Öğrencisi Hacı Ahmet Dursun konuklara Hoş geldiniz adlı şiirini okudu.

Öğrencimizin şiirinin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sayın Güngör Yüce, engelliler için ilimizde yürütülen faaliyetler hakkında sunumunu gerçekleştirdi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü programında Kaya Çakır Kızılay Özel Eğitim Anaokulu, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Ortaokulu ve Anasınıfı, Tokat Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu öğrencilerimiz dans gösterileri, jimnastik gösterileri ve müzik dinletisi sundular.

"Biz her zaman yanınızdayız, yakınınızdayız"

Programda konuşan Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı; " Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir araya geldik. Özel çocuklarımızla ve onların aileleriyle bir arada olmaktan da büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Biz birlikte kocaman bir aileyiz. Engellilerimiz için Valilik ve Belediye olarak ilimize Sosyal Hizmet Kampüsü yapıyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız da bizlere destek veriyor. Bu kampüsümüzde ailelerin yükünü hafifletecek bir tane aktif yaşam merkezi olacak. Kapalı spor salonu, yüzme havuzu gibi bölümleri de olacak. Ben bu projeyi çok önemsiyorum. Onun dışında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in destekleriyle bir tane de Özel Eğitim Kampüsü yapıyoruz. Burada da özel eğitim anaokulu, ilkokul, ortaokul ve uygulama lisesi olacak. Bu da Türkiye'de bir ilk. Bu projemiz de inşallah Tokat'tan tüm Türkiye'ye yayılacak. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ve öğretmenlerimizin titizlikle yürüttüğü evde özel eğitim çalışmamız var. Yaklaşık 80 tane çocuğumuza evde özel eğitim veriyoruz. Sonuçta biz bir aileyiz. Engelli çocuklarımızın ve ailelerinin yaşamını kolaylaştırmak bizim görevimiz. Devletimizin bütün imkanları engelli vatandaşlarımızın emrinde. Biz her zaman yanınızdayız, yakınınızdayız. Bu duygu ve düşüncelerle bu güzel programı düzenleyen tüm arkadaşlarıma, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkürlerimi iletiyorum" dedi.

"Sizler bizim gözümüzde cennetin çiçeklerisiniz"

Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu ise; "Burada özel çocuklarımız var, özel insanlar var. Biraz önce ifade ettiğim gibi cennetin çiçekleri var. Onlar mutlu olursa biz mutlu oluruz. Sizler huzurlu olursanız biz huzurlu oluruz. Biz sizi sevildiğini bilirsek biz sevene biliriz. Eğer biz sizin bir derdinize derman olabilirsek kendimizi görevimizi en iyi şekilde yapmış sayarız. Onun için de şu ortak şu an içerisinde bulunduğumuz siz değerli bu güzel insanların oluşturduğu bu güzel ortam inanın dünyalara değer. Eğer burada bir insanın, bir evladın, bir çocuğun yüzü güler ise biz gelebiliriz. Onun için şunu özellikle söylemek istiyorum; Tokat'ımız gerçekten bu yönüyle şanslı bir şehir. Valisiyle, bütün sivil toplum kuruluşlarıyla, bütün devlet yöneticileriyle ve bugün gerçekten hep sizlerin yanında duruşlarıyla Tokat çok şanslı bir şehir. Onun için biz 'Engelli dostu şehir Tokat' diyoruz. Biz onun için engellisine her zaman sahip çıkan, yanında duran ve bunu Türkiye' de örnek olarak gösterebilen nadir şehirlerden biri olan Tokat diye gururla, iftiharla bundan bahsediyoruz. Onun için işte biraz önce değerli valim de söyledi;  Daha bir 5 gün önce çok önemli bir tesisin temeli atıldı ve Türkiye örnek olacak Türkiye'de tek olan bir tesis maşallah bugün yavaş yavaş yükseliyor. Ve çok kısa bir sürede herhalde bir yıla kalmayacak bu güzel tesis hepimizin, sizlerin, bizlerin kullandığı ve Türkiye'ye örnek olacak bir tesisi olacaktır. Allah razı olsun emeği geçenlerden diyorum. Başta Cumhurbaşkanımız ve proje ifade edildiğinde hemen Engelli özel çocukları Ben Tokat'ta bu çalışma bir an önce yapılsın dediği için Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Değerli bakanımıza, bakanlarımıza, daha önceki bakanımıza ve bu işin yürütücüsü canını dişine koyarak gerçekten gece gündüz çalışan değerli valime, Aile Sosyal Politikalar Müdürümüze, yani emeği geçen gerçekten herkese, jandarmamıza zira o arazi jandarmamızındı. Herkese teşekkür etmek istiyorum. Onun için biz ne diyoruz: 'Bir gün değil her gün farkındalık' diyoruz. Biz diyoruz ki engellilerimizi biz sadece 3 Aralık'ta, engelliler haftasında değil her zaman hatırlıyoruz. Her zaman onlarlayız, olmaya devam edeceğiz ve her zaman da biz sizlerleyiz. Asla yalnız değilsiniz. Ben buradan annelerimizi tebrik ediyorum. Bu evlatlarımızı gece gündüz hiç yalnız bırakmayarak onların yaşantısını kendi yaşantıları gibi görerek bütün sosyal hayatını da onlara endeksli yaşayan bu eli öpülesi anne babalara da buradan hürmetler ediliyorum. Büyüklerin ellerinden öpüyorum, kardeşliğimizin Allah yar yardımcısı olsun diyorum. Bir kez daha 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutlarken buradaki bu güzel programı yapan değerli Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Tokat Valimize de ben teşekkür ediyorum. Çok güzel bir program oldu. Çocuklarımız eğlendiler, bizleri de mutlu ettiler. Allah razı olsun diyorum" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından özel öğrencilerimiz Valimiz ve Belediye Başkanımıza hediye takdiminde bulundu.

'Herhangi bir aralıkta değil, her zaman birlikteyiz' sloganı ile düzenlenen "Dünya Engelliler Günü" programına Tokat Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Sn.  Av. Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn.  Murat Küçükali, İl Emniyet Müdürü Sn.  Armağan Adnan Erdoğan, İl Genel Meclisi Başkanı Sn.  Av. Erol Duyum, Eğitim Bir Sen 1 No'lu Şube Sn. Başkanı Şaban Ceylan, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Dr. Ali Çelik, Tokat Esnaf ve Sanatkar Odaları Birlik Başkanı Sn. Fehmi Çankaya, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

03-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-202103-12-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.