TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

      Valimiz Dr. Ozan Balcı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen programda engelli ailelerin hayatlarını kolaylaştırmak için Yaşam Merkezi kuracaklarını söyledi.

 

     İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı'nda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.  Özel Eğitim Derneği Başkanı Hasan Kömür, Valimiz Dr. Ozan Balcı konuştu.

     İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Birimine bağlı okul ve kurumlar ile STK'ların katkılarıyla hazırlanan Mehmet Akif Ersoy Görme Engellileri Okulu çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören engelli öğrencilerin, şiirler okuyup, dans gösterilerini sundukları programda konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Abdullah Taştan;

     ''Sayın Valim, Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından önemli bir gündür.

      Çağdaş dünyanın geldiği ileri noktada engelli vatandaşlarımıza, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve engelli bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması sosyal devletin asli görevidir.

     Devletimiz, engellilerin topluma kazandırılmasını, kişisel ve sosyal haklardan tam ve eşit ölçüde faydalanmalarını sağlamak amacıyla evrensel ölçülere uygun düzenlemeler getirmiş olup, engelli vatandaşlarımıza yönelik gerekli çalışmaları yapmakta ve geliştirmektedir. Bu anlayış doğrultusunda engellilerin eğitimi, sosyal hayata entegrasyonu ve barınması için her türlü imkânlar sağlanmıştır. Ayrıca iş göremez durumda olan ve ihtiyacı olan engelli bireyler ekonomik olarak da desteklenmektedir.

    İlimizde, son yıllarda engellilerin sorun ve ihtiyaçları insan hakları kavramı içinde değerlendirilerek, onların yaşama sevinçlerini kaybetmeden, üretken, aktif bireyler olarak toplumsal hayatta rol üstlenmelerini ve güçlerini kullanabilmelerini sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi konusu üzerinde önemle durulmakta, il genelinde yapılan farkındalık çalışmalarıyla insanımızın konuya dikkati çekilmektedir.

     Engelli vatandaşlarımızın da kendi sorunlarına sahip çıkma bilincindeki artışla, sorunlarının çözümü konusunda geçmişe göre daha fazla gayret göstermeleri de takdire şayandır.

03-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-2019

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.