TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 BEYAZIN DOĞRU KULLANIMI KONULU PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Valiliğimiz koordinesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve TOGÜ Tıp Fakültesi işbirliğiyle Eğitimde Sağlık Hareketi kapsamında 3 Beyazın Kullanımı (Un, Tuz, Şeker) Proje Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
3 BEYAZIN DOĞRU KULLANIMI KONULU PROJE TANITIM TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda düzenlenen programda, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Sayın Ufuk Ünlü öğrencilerimize ve velilerimize un, tuz ve şekerin dengeli kullanımı ile ilgili bilgiler verdi.

Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, proje ile ilgili yaptığı açıklamada; " Valiliğimizim himayelerinde, Sayın Valimizin de destekleriyle okullarımızda yürüttüğümüz Eğitimde Sağlık Hareketi projemiz ile çocuklarımız daha sağlıklı yetişmeleri noktasında çalışmalar yapıyoruz. Bu proje ile sağlıklı yetişen öğrencilerimizin okullarında daha başarılı olmaları amaçlanıyor. Bugün de 3 beyazın dengeli kullanımı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıyoruz. Unu, tuzu ve şekeri gerektiği kadar kullanmamız lazım. Bu 3 beyazı gereğinden fazla kullandığımızda sağlığımızı kaybedebiliriz. Yani unu, tuzu ve şekeri kullanacağız fakat dengeli ve kararında kullanacağız. Bu konuda sağlık personellerimiz okullarda öğrencilerimize ve öğretmenlerimize bilgilendirmeler yapacak. Benim öğrencilerimizden isteğim sağlık görevlilerimizden edindikleri bilgiyi evde anne babalarını anlatmaları ve evde 3 beyazın dengeli kullanılmasını sağlamalarıdır. Bu üç beyaz dengeli kullanıldığında hayatın tadı, fazla kullanıldığında ise zehir olur. Bu bilinçle projemizin öğrencilerimize fayda sağlayacağını temenni ediyorum.Bu anlamlı projenin ilimize, bölgemize ve ülkemize yayılmasını ve faydalı olmasını diliyor, projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı; "Un, Tuz, Şeker Kullanımına Hayır Demiyoruz, 3 Beyazı Düzenli Ve Ölçülü Kullanmalıyız Diyoruz"

Müdürümüz Sayın Murat Küçükali'nin konuşmalarının ardından öğrencilerimize seslenen Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı; "Biz tüm çocuklarımızı çok önemsiyoruz. Onların sadece akademik anlamda başarılı olmaları yetmez. Çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel anlamda da ölçülü ve dengeli bireyler olmaları, mutlu olmaları bizi yakından ilgilendiriyor. Projemizin pek çok ayağı var. 3 beyazın düzenli ve dengeli kullanımı da bunlardan birisi. Altını çizerek söylemek gerekirse un, tuz, şeker kullanımına hayır demiyoruz. 3 beyazı düzenli ve ölçülü kullanmalıyız diyoruz. Bu konuda çocuklarımızı erken yaşlarda bilinçlendirmek gerekiyor. Özetle un, tuz şekerin kullanımına evet ama düzenli, dengeli ve ölçülü bir kullanım gerekiyor. Düşünün 1 yıldaki tuz tüketimi günde 14 gram olunca ayda 450 gram yapar, 1 yılda da 5 kilo, 10 yılda 50 kilo, 30 yılda 150 kilo yapar. Bu kadar tuzu yerseniz buna ne kalp dayanır ne damar zaten yani doğal bir sonuç. Şeker için de aynısı geçerli. Dolayısıyla biz un, tuz, şeker kullanımına evet ama düzenli ve dengeli kullanılmalı diyoruz. Tokat'ta eğitim ve sağlık adına çok güzel şeyler oluyor. Bu proje de bu güzel işlerden bir tanesi. Ben bu güzel projeyi yürüten, projeye destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Emeği geçenleri kutluyorum. Her şey çocuklarımız için" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Valimiz ve Milli Eğitim Müdürümüz öğrencilerimizle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, eğitimciler, veliler ve öğrenciler katıldı.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 2018/19 piyasa döneminde kişi başı yıllık toplam şeker tüketimi 30,5 kg'dır. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'nda da günlük kişi başı tuz tüketiminin 10,2 gram olduğuna işaret ediliyor. Ayrıca kişi başı yıllık un tüketimi ise 160 kg olarak belirlendi.

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.