TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

35 Bin Öğrenci Diş Taramasından Geçti.

35 Bin Öğrenci Diş Taramasından Geçti.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, "Parlayan Dişler" projesi final programına katıldı. 

2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda, Tokat Valiliğimizin gözetim, denetim, yüreklendirmesi, koordinasyonu ve liderliğinde sürdürülen Eğitim Tokat'ın alt başlığı olarak sürdürülen ve final programı  Parlayan Dişler Projesi final programı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde yapıldı. 

Programa Vali Dr. Ozan Balcı'nın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürümüz  Murat Küçükali,  İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sümbül, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr. Amine Hatun Ağırman ve öğrenciler katıldı. 

İlimiz merkez ve merkeze bağlı köy ve kasabalarda eğitim öğretim gören her kademedeki öğrenciyi kapsayan proje kapsamında 2018-2019 eğitim öğretim döneminde 8 bin öğrenci tedavi edilirken, 35 bin öğrenci de taramadan geçirildi. 

Son öğrencilerin de tedavilerinin yapıldığı final programında konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, dişte yaşanan sorunların ileri dönemlerde bir çok hastalığa sebebiyet verdiğini belirterek, Parlayan Dişler projesi ile çok kıymetli çalışmalar yapıldığına dikkat çekti. 

Sağlıklı Dişleriyle Gurur Duyan Bir Tokat Olmalı

Projenin devam ettirilip, Türkiye'ye örnek olacağını kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, "Çünkü bir dişi kurtarmak insana verilen, çocuklara verilen, geleceğe verilen kıymet. Velilerden isteğim bunu devam ettireceğiz. Diş sağlığı önemli. Hatta sağlıklı dişleriyle gurur duyan bir Tokat olmalı." dedi. 

Diş sağlığı denilince akla Tokat'ın gelip,  Türkiye'de örnek olmasını isteyen Vali Dr. Ozan Balcı, "Amaç çocuklarımızın sağlıklı dişleri olsun, sağlıklı dişleri olan çocuklarıyla gurur duyan bir Tokat olsun. Çocukları seviyoruz, bedensel, zihinsel gelişimlerinin yanında manevi gelişimlerini önemsiyoruz ayrıca  sağlıklarını da önemsiyoruz." diye konuştu. 

35 Bin Öğrenciye İşlem yapıldı

Projeyi özgün kılanın ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin bir araya gelerek, çalışmalarını sürdürmeleri olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, "Ekiplerimiz taramaları farklı kılan bir plan program dahilinde, tetkik tedavi gerektiren işlemleri sonuna kadar yaptılar. Bizim projeyi özgün kılan bu. Biz bu projeyi artırarak devam ettireceğiz. Biz bu projeyi tüm Tokat'ta uyguladık. Şuana kadar yaklaşık 8 bine  yakın çocuğumuz bu projeden yararlandı. 35  bine yakında işlem yapılmış. Dişin bakımını yapmak, önleyici sağlık hizmet vermek önemli. Tüm Tokatlı velilerden de ricam bu projeye sahip çıksınlar. Bu işi yapacak imkanlarımız var. İstekli, iradeli arkadaşlarımız var.  Biz de Valilik olarak bunu yüreklendiriyoruz, cesaretlendiriyoruz. İnşallah Tokat çocukların ve öğrencilerin ağız ve diş sağlığı konusunda Türkiye'ye örnek olacak. Sağlıklı dişlere sahip çocuklarıyla gurur duyan bir il olacak. Her şey gelecek kuşaklarımız için, gelecek nesillerimiz için, Tokat'ımız için, Tokatlı yavrularımız için diyoruz." şeklinde konuştu. 

Taramalar Yaz Tatilinde de Devam Edecek

Taramaların sonuç odaklı yapıldığını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, taramaların yapıldıktan sonra işin sonuna kadar devam edip, tedavilerin sonuna kadar  yapıldığını söyledi. Taramaların yaz tatilinde de devam edeceğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, "Çalışmalar yaz tatilinde de devam edecek. Okullar açıldığında da devam edecek inşallah.  Durmak yok. Güzel bir iş oldu. Tokat'ta her alanda güzel işler yapıyor arkadaşlarımız. Projede emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğün camiasına, İl Sağlık Müdürlüğü camiasına, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde görev yapan diş hekimlerimiz, sağlık teknisyenlerimiz, yardımcılarımıza emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi. 

Programda Vali Dr. Ozan Balcı, öğrecilere diş bakım seti hediye etti.

 12-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-2019

Yeşilırmak Mah. Mehmet Şahin Bulvarı No 38 TOKAT - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.