TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Açık Okul Projesi Etkinliği

Açık Okul Projesi Etkinliği

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi tarafından yürütülen Açık Okul Projesi kapsamında 09 Ekim Cuma günü, Kemal Arat İlkokulu, Fatih İlkokulu ve Atatürk Ortaokulu’nda etkinlikler gerçekleştirildi. Programa Maarif Müfettişleri Başkanı Halis NURAL ve  İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat AĞAR katıldılar.

Kemal Arat İlkokulu’nda bütün velilerin ilgi gösterdiği projede; veliler kapıları açık sınıflarda öğrencilerle birlikte derslere katıldılar, birlikte etkinlikler gerçekleştirdiler. Bu kapsamda GOP Üniversitesi Öğretim Görevlisi Jeoloji Mühendisi bir öğrenci velimiz sınıfta deprem ve depremde yapılması gerekenler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunurken; bir başka sınıftaki doktor velimiz ise ilkyardım ile ilgili bilgilendirmeler yaptı. Ayrıca okulun girişinde kurulan Serbest Kürsü’de bütün yıl boyunca herkesin düşüncelerine açık olan bir  defter oluşturuldu.

Fatih İlkokulu’nda da yoğun katılım gösteren velilerimiz, açık havada gerçekleştirilen dersleri izlediler. Okul bahçesinde öğrencilerle birlikte oyunlar oynayarak, okul ortamında çocuklarıyla nitelikli vakit geçirmiş oldular. Atatürk Ortaokulu’nda ise veliler aktif olarak derslere katılarak; “Açık Okul” günlerinin daha sık aralıklarla yapılması yönünde taleplerini ilettiler. Okul bahçesinde açık havada işlenen derslere aktif katılım sağladılar. Ayrıca okul bahçesinde kurulan Serbest Kürsü’de hak ve sorumluluklarla ilgili paylaşımlarda bulundular.

Maarif Müfettişleri Başkanı Halis NURAL Serbest Kürsü’de velilerin öğrencileri okul ortamında görmesinin, derse katılımını gözlemlemesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca Serbest Kürsü uygulamasının öğrencilerin sosyal gelişimleri ve topluluk önünde konuşabilen proaktif bireylerin yetişmesi için oldukça önemli olduğunu belirtti. Bütün Açık Okulları ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat AĞAR da katılım gösteren velilerin hepsine katılımları için ayrı ayrı teşekkür ederek; proje ve projenin önemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Çağdaş dönemde değişen eğitim-öğretim tekniklerinin kullanılması ile velilerin okul ve öğretmenlerle işbirliği içinde olmasının, öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi açısından büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Okulda, ders içerisinde öğrencinin yerini, davranışlarını izlemenin; öğretmen-öğrenci etkileşimlerini ve derslerde hangi metodların kullanıldığını gözlemlemenin, eğitim süreci içerisinde velilerin yaklaşımlarını belirleyecek önemli ipuçları barındırdığına dikkat çekti.

aaaaaaaaaaaa

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.