TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Açık Okul Projesi Pilot Uygulaması

Açık Okul Projesi Pilot Uygulaması

 

           20 Mayıs 2015 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi tarafından hazırlanan Açık Okul Projesi pilot uygulamasının ikinci ayağını oluşturan pilot okullar olan; Tokat İMKB Sosyal Bilimler Lisesi ve Yeşilbağ Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

             Tokat İMKB Sosyal Bilimler Lisesi’nde hem Açık Okul Projesi etkinlikleri hem de TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açılışı; İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman AKYÜZ,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Abdullah GÜRBÜZ ve Abdullah TAŞTAN ve İl Milli Eğitim Ortaöğretim Şube Müdürü Osman SARGUT’un katılımlarıyla gerçekleşti. Açık Okul Projesi kapsamında veliler tüm günlerini okulda geçirmişler; birlikte fidan dikimi yapmışlar, derslere katılmışlar ve okul pansiyonunda kalmışlardır. Sabah kahvaltısını yine öğretmen, öğrenci ve veliler hep birlikte yapmışlardır. Pansiyonlu bir okulda hem öğrencilerinin eğitim ortamlarını hem de yaşam alanlarını katılımlı gözlem yoluyla görmüşlerdir.

             Yeşilbağ Ortaokulu’nda Açık Okul Projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI ve İl Milli Eğitim Ortaöğretim Şube Müdürü Osman SARGUT’un da katılımıyla; veliler okul ziyareti gerçekleştirmişlerdir. Bu ziyaretlerinde okul bahçesinde oluşturulan Serbest Kürsü’den düşünce paylaşımları gerçekleştiren veliler, öğrencilerle birlikte bahçede resim yapma etkinliği gerçekleştirmiş; öğrencilerle birlikte derslere girip eğitim ortamlarına birebir katılma imkanı bulmuşlardır. Ayrıca Anne-Baba Eğitimleri’ne katılan velilerin sertifika dağıtımları da gerçekleştirilmiştir. Serbest Kürsüden Açık Okul Projesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI; anne-babaların çocuklarının eğitim aldıkları ortamlara katılımlarının onlara verdiği değerin de göstergelerinden biri olduğunu, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerçekleştirilen bu projenin Türkiye’de henüz başka bir uygulama örneği olmadığını ve bu durumun da Tokat’taki eğitimcilerin saydamlığı ve kendine güvenini gösterdiğini; veliler ile okulların bir bütün olmaları halinde eğitimin niteliğinin de artacağını belirtmiştir.

 

a

aaaaaaaaaaaa

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.