TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Aday Öğretmenlik Süreci” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

“Aday Öğretmenlik Süreci” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilk defa uygulamaya koyduğu “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci” kapsamında İlimize atanan, adaylıklarını İlimizde geçirecek olan 99 aday öğretmen, dört aylık süreyi okullarda izleme, uygulama ve değerlendirme şeklinde geçirecek; kalan iki aylık sürede ise hizmet içi eğitime alınacak.

Aday Öğretmenlik Süreci Bilgilendirme Toplantısı’nda süreç hakkında bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, öğretmenlerin mesleğe başlamadan önce özlük haklarına sahip olarak böyle bir eğitim süreci geçirmelerinin eskinden hayal bile edilmediğini söyledi. Bu uygulamanın öğretmenlik mesleğine verilen değerin bir göstergesi olduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, “Öğretmenlik yapmak değil öğretmen olmak diye bir tabir var bizde. Sizlerin de öğretmenlik yapmayacağınıza, öğretmen olacağınıza ve bu sürecin doğrudan çocuklarımıza, yarınlarımıza yansıyacağına inanıyorum” dedi.

Ülkemizin en önemli değerlerinin öğretmenler olduğunu ifade ederek söze başlayan Vali Cevdet Can ise, hep düşünülen bir uygulamanın başlamasının huzurunu yaşadığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI’dan sonra konuşma yapan Valimiz Sayın Cevdet CAN, Toplumda en önemli değerin eğitim, en önemli mesleğin ise öğretmenlik olduğunu dile getirerek: “Çünkü, kelimesinin içerisinde kendi görevini tarif eden ve geleceği inşa eden başka bir meslek bulmanız mümkün değildir” dedi.

Öğretmenler ne kadar donanımlı göreve başlarsa, ülkemizin hedeflerinin de o kadar çabuk gerçekleşeceğini belirten Valimiz Sayın Cevdet CAN, “Çok hızlı bir dünyadayız, çok hızlı öğrenip, çok hızlı değişiyoruz. Dolayısıyla zaman çabuk geçiyor ama hedeflerimiz büyük ve yapacağımız çok şey var. Bunları tabi ki ülkemizin yetişmiş insanlarıyla yapacağız. Bizim en büyük sermayemiz öğretmenlerimiz ve öğretmenlerimizin yetiştireceği evlatlarımız. İnsanın en büyük sermayesi yetişmesi, donanımı, ahlakı ve umududur, içinde yaşadığı özgürlüğüdür” dedi.

Öğrenmenin yaşı da sonu da olmadığını dile getiren Valimiz Sayın Cevdet CAN, “Dolayısıyla her gün bir sınıfa girdiğinizde, otuz yıl sonra bile mutlaka bir şey öğreneceksiniz. Niyeti hayır olanın akıbeti de hayır olur. O bakımdan çıktığınız bu yol hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından, aday öğretmenlere ilk öğrencileri tarafından çiçekler verildi.

 

01-03-201601-03-201601-03-201601-03-201601-03-2016

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.