TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi Değerlendirme Eğitimleri Başladı

Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) Projesi Değerlendirme Eğitimleri Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce;  farklı madde formatlarını kullanarak üst düzey düşünme becerilerini ölçmeye yönelik beceri testlerinin geliştirilmesi ve öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerine sahip olma durumlarının belirlenmesi amacıyla Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) projesi uygulanmaya başlanmıştır. Bu genel amaç kapsamında ulaşılması hedeflenen alt amaçlar ise; 8. sınıf düzeyinde öğrencilerin Türkçe, matematik, fen ve teknoloji ve sosyal bilimler alanlarında üst düzey düşünme becerilerine sahip olma durumlarını belirlemek, çoktan seçmeli maddelerle birlikte açık uçlu maddeleri denemek, öğrencilerin başarılarını etkileyen duyuşsal, aile ve okul özelliklerini ortaya koymak, öğrencilere puanların anlamının olduğu bir  geribildirim vermek ve puanlayıcı güvenirliğini sağlamak için bilgisayar yazılımı geliştirmektir.

Proje dahilinde sınav sonuçlarının izlenmesi ve değerlendirilmesi için ulusal düzeyde izleme-değerlendirme sisteminin kurulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye çapında 16 ilde online olarak değerlendirme eğitimi yapılacaktır. İlimizde de verilecek olan eğitimler kapsamında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler branşlarında 20’er öğretmen olmak üzere toplamda 80 öğretmenimiz Halk Eğitim ve ASO Müdürlüğü UZEM Sınıfında, Yeşilırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayar Sınıfında ve Mahperi Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgisayar Salonunda değerlendirme eğitimine alınmıştır.

 

Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğünde eğitimlerine devam öğretmenlerimizi İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Strateji Geliştirme Hizmetleri Şube Müdürü Murat AĞAR’la birlikte ziyaret ederek, eğitim yöneticisi Tekin GÜR’den detaylı bilgi aldı.

 

22-06-201622-06-2016

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.