TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anaokulu Yapımı Protokolü Törenle İmzalandı

    Tokat Valiliği ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan,  Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ali Şevki Erek yerleşkesinde yapılacak olan Anaokulu protokolünün imza töreni Valilik Makamında gerçekleştirildi.
Anaokulu Yapımı Protokolü Törenle İmzalandı

Tokat Valiliği ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan,  Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ali Şevki Erek yerleşkesinde yapılacak olan Anaokulu protokolünün imza töreni Valilik Makamında gerçekleştirildi.

            Protokol imza törenine Valimiz Dr. Ömer TORAMAN, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI  ve basın mensupları katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Valimiz Dr. Ömer TORAMAN; Türkiye’de zorunlu eğitimin 12 yıl olarak uygulandığını hatırlatarak, zorunlu eğitim öncesi döneminde de okullaşma oranını arttırmak hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda yoğun gayret sarf ettiklerini söyledi.

Okul öncesi eğitimin çocukların sosyalleşmesi, kişisel ve zihinsel gelişimini pekiştiren çok önemli bir aşama olduğunu kaydeden Valimiz Sayın Dr. Ömer  TORAMAN, “Çocukları zorunlu eğitime hazırlayan önemli bir aşamada. İlimizde de okul öncesi eğitimde okullaşma oranının arttırılması için öteden beri büyük bir gayret sarf edilmiş. Şuanda Tokat, okul öncesi eğitim açısından oldukça iyi bir noktada görünüyor. Yaklaşık okullaşma oranı yüzde 75’ler civarında. Bu oldukça iyi bir rakam. Altyapı olarak da, anaokulu ve ana sınıfı kapasitesi  olarak da yine Tokat iyi bir noktada. Tabi bu yeterli mi, değil. Bunu arttırmak için gayret sarf ediyoruz. Bugün imzalayacağımız protokolü de bu amaçla atılmış bir adım olarak değerlendiriyoruz. Tokat ili okul öncesi eğitimde artık isteğe bağlı değil zorunlu eğitime geçirilen, Türkiye’de 22 vilayetten birisi oldu. Önümüzdeki eğitim-öğretim döneminden itibaren okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımızı da bu zorunlu eğitim kapsamına dahil etmiş olacağız. Bu nedenle Tokat’ta okul öncesi eğitime ilişkin anaokulu ve ana sınıfı kapasitesini daha da arttırmamız gerekiyor. Burada bugün güzel bir örneğin çalışması var. Üniversitemiz ile yaptığımız bu ortak çalışmayla inşallah bu kapasiteye ciddi bir katkı sağlamış olacağız” dedi.

 

GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ise konuşmasında milli eğitim camiasına teşekkür etti.  Okul öncesi okullaşmada daha önce Taşlıçiftlik Yerleşkesi’nde bir tane anaokulunun mevcut olduğunu ifade eden Rektör Şahin, “ Milli Eğitimim katkıları ile çok güzel bir hizmet sunuluyor. Bugün de daha çok ihtiyacımız olan Sağlık Yerleşkemizde böyle bir hizmetin sunulmasına imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Burada iki şeyi ifade etmek isterim. Birincisi hizmetin sunulması. Ama daha da önemlisi eğitim fakültemize bir uygulama alanı olması. Bunlar bizim için çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN ve GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, protokolü imzaladı.

 

 

 24-07-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.