TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Arkadaşım Kitap Söyleşileri Başladı

Arkadaşım Kitap Söyleşileri Başladı

Müdürlüğümüz  tarafından yürütülen “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi farklı ve özgün faaliyetleri ile bireylerin okuma ve yazma serüvenine ortak olmaya devam ediyor.

Projenin yeni bir adımı olan “Arkadaşım Kitap Söyleşileri” Melik Ahmet Gazi İlkokulu’nda şair-yazar Mustafa UÇURUM’un veli ve öğrencilere yönelik söyleşisi ile başladı. “Anne çocuk el ele kitap okuyoruz” mesajının verildiği söyleşi Okul Müdürü Mustafa GÜRSOY’un selamlama konuşması ile başladı.

Mustafa UÇURUM söyleşisine Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz” projesi hakkında bilgi vererek başladı. Bu proje ile Tokat’ta herkesin kitap okuduğunu, okuma grupları kurarak kitap tahlilleri yaptığını, böylelikle ülke çapında örnek bir projenin şehrimizde hayat bulduğunu belirtti.

Öğrencilere; mutlaka günlük tutmaları gerektiğine, okudukları kitapları arkadaşlarına tavsiye etmelerinin yeni yazarları ve kitapları tanımaları için büyük bir fırsat olduğuna vurgu yapan Uçurum, “Hayatta en güzel hediye kitaptır. En iyi arkadaş kitaptır. Çünkü kitaplar sizleri kırmaz, üzmez. Kitaplar sizlere dünyanın en büyük hazinesi olan bilgilerini verir. Kitaptan daha iyi bir dost olabilir mi?” dedi.

Velilere; evlerde okuma saatleri yaparak ailedeki herkesin iyi bir okur olmasının önemine değindi. Her gün yarım saat okuma saati yaparak, ‘teknoloji yok” saati uygulayarak kitap okumayı evin gündemine taşımaları gerektiğini belirten Uçurum; “Vaktim yok sözünü hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Cihan Padişahları Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim dünyaya hükmederken bir yandan da edebiyatla, bilimle sanatla meşgul olmayı da ihmal etmemiştir.” dedi.

 

 Günümüzde kitaba ulaşmanın da artık çok zor olmadığını, okul kütüphaneleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki Z Kütüphane´de, İl Halk Kütüphanesi’nin güncel kitap ve dergilerle okuyucuları beklediğini sözlerine ekleyen Uçurum, öğrencilerden hayattaki en iyi arkadaşları olarak kitapları seçeceklerine dair söz alarak söyleşisini bitirdi.

15-02-201815-02-201815-02-2018

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.