TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Asrın Destanı Çanakkale

Valiliğimiz tarafından  18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 100. Yıldönümü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Asrın Destanı Çanakkale

 

       Valiliğimiz tarafından  18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 100. Yıldönümü münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

        Düzenlenen programlara Vali Cevdet Can ve eşi Naime Can’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Yiğitsoy, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Muzaffer Aydemir, İl Jandarma Komutanı J. Albay Erkan Alacakurt, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hülya Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Levent YAZICI şehit aileleri, gazilerimiz, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

         18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma etkinlikleri Tokat Müftülüğü tarafından sabah namazından sonra Ali Paşa Camii’nde Çanakkale Şehitleri için okunan hatimlerin dua programı ve akabinde Çanakkale Şehitlerimizin aziz hatıraları anısına davetlilere Çanakkale Savaşları’na katılan askerimizin kahvaltı menüsü olan üzüm hoşafı ikramıyla başladı.

         Anma programı Erenler Şehitlik Anıtı’nda  düzenlenen törenle devam etti. Şehitlik Anıtı´na, Valiliğimiz, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Derneği  tarafından çelenkler sunuldu.

        Vali Cevdet Can’ın isteğiyle Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü olması nedeniyle asker millet el ele Şehitlik Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirildi. Hatıra fotoğrafının ardından Vali CAN ve beraberindeki protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfiller bırakıp şehitlerimizin kabirleri başında dualar okudular.

         26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi’nde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa DİZMAN yaptı. Türk milletinin elde ettiği Çanakkale Zaferi’nin sadece kazanılmış bir savaş olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden DİZMAN, “Etkileri ve sonuçları itibariyle neler getirip götürdüğüne iyi bakılmalıdır. Bilinmelidir ki, bu zafer kolay elde edilmemiş, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılması ile sağlanmıştır” dedi.

         Anma programı, Atatürk Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sezgin TETİK tarafından hazırlanan ve tüm şehitlerimizi anlatan sinevizyon gösterisiyle devam etti.

          Ardından Atatürk Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan "Ya Şehit Ya Gazi Ol" adlı oratoryo gösterisi sunuldu.

          Program kapsamında “İstiklal Marşı ve Çanakkale” konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarında ve “Tokatlı Gençler Şehitlerine Koşuyor” adlı gençlik koşusunda dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Cevdet Can ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İLBAŞ tarafından verildi.

       Programın sonunda protokol üyeleri 26 Haziran Atatürk Kültür Merkezi Adnan Menderes Konferans Salonu girişinde açılan “Çanakkale” konulu resim sergisini gezdiler.

 

........................................................

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.