TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

COVİD 19'UN KORKULU RÜYASI; TOKAT CUMHURİYET MTAL

Tokat Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, Koronavirüse Karşı Günde 7 Ton Dezenfektan Üretiliyor.
COVİD 19'UN KORKULU RÜYASI; TOKAT CUMHURİYET MTAL

Tokat Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya bölümü öğrencileri, kurulan atölyelerinde koronavirüse karşı özel dezenfektasyon malzemesi üretimine devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle eğitime geçici bir süre ara verilmesine rağmen kimya bölümünde eğitim gören 27 öğrenci, 4'erli guruplar halinde, hipoklorit ve saf suyun karışımı ile dezenfektan maddesi üretiyor.  Okulda günde 7 ton dezenfektan maddesi üretiliyor. Üretilen dezenfektanlar Sivas, Amasya, Ordu ve Tokat'ta bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sipariş üzerine özel kuruluşlara da gönderiliyor. Ayrıca yapılan üretim ile 3 milyon 114 bin 842 TL ciro yapıldı.

Toplam 338 Ton Üretim Yapıldı

Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alanında kurulan Üretim Atölyesinde Şubat- 2020'de üretime başlandı. Üretim, Kimya Teknolojileri Alan Şefi öğretmenizin kontrolünde Kimya Teknolojileri Alanı 11. ve 12. Sınıf öğrencileri tarafından yapılıyor. Temizlik ürünleri ( sıvı sabun, köpük sabun, çamaşır suyu, yüzey temizleyici vb ) üretmek amacı ile kurulan üretim atölyesi pandeminin başlaması ile birlikte dezenfektan, kolonya ve temizlik ürünleri üretmeye devam ediyor.  Tokat'ın ilçeleri ile birlikte tamamının ve çevre illerin de dezenfektan ve temizlik ürünleri ihtiyaçlarının tamamı Tokat Cumhuriyet MTAL'de üretilen ürünlerle karışlanıyor. Başta resmî kurum ve kuruluşlar olmak üzere esnafların, camilerin ve bütün vatandaşların talep ve ihtiyaçları da yine okulumuzda yapılan üretimlerle karşılanıyor. 2020 yılında Tokat Cumhuriyet MTAL Kimya Teknolojileri Üretim Atölyesinde öğretmen ve öğrenciler tarafından 60 ton el dezenfektanı, 40 ton alkol bazlı yüzey dezenfektanı, 65 ton klor bazlı yüzey dezenfektanı olmak üzere diğer temizlik ürünleri ile birlikte toplam 338 Ton üretim yapıldı.

Şu anda Tokat Cumhuriyet MTAL Kimya Teknolojileri Atölyesinde dezenfektanlar başta olmak üzere 14 çeşit farklı ürün, öğrencilerimiz tarafından talep ve ihtiyaçları karşılamak üzere üretilmeye devam ediliyor.

"Öğrencilerimiz, On Beşliler Ruhuyla Üretime Dört Elle Sarıldılar"

Meslek liselerinin koronavirüse karşı etkin rol üstlendiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, "Meslek liselerimizin memleket meselesi olduğuna bir kez daha hep birlikte şahit olduk. Meslek liselerimiz bu zor günlerde, en ihtiyaç duyulan anlarda çözüp üretip üretime geçtiler. Öğrencilerimiz, on beşliler ruhuyla üretime dört elle sarıldılar. Ülkemizi de etkisi altına alan bu salgında, meslek liselerimiz derde derman, yaraya merhem oldular. Bu kapsamda Cumhuriyet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi dezenfektan maddesi ve temizlik malzemeleri üretmektedir. Sadece ilimizdeki değil, civar illerdeki resmi kurum ve kuruluşlara bu maddeleri gönderiyoruz. Günlük 7 ton civarında bir üretim yapıyoruz. Her gün öğrencilerimiz, öğretmenleriyle beraber düzenli olarak dezenfektan ve temizlik maddelerini imal etmekte. Şu anda belediyelerden, askeriyeden ve bütün resmi kurumlardan talep var. Ayrıca özel kuruluşlardan da talepler var. Biz bütün talepleri karşılamaya gayret ediyoruz. Ayrıca bu yolda bizleri her zaman destekleyen Sayın Bakanımız Ziya Selçuk'a ve Bakan Yardımcımız Mahmut Özer'e teşekkür ediyoruz" dedi.

31-05-202131-05-202131-05-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.