TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimiz 94 Yaşında

Cumhuriyetimiz 94 Yaşında

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Tokat’ta da coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetimizin 94. yılı kutlamaları, Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN’ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Meydandaki törenin ardından Tokat Belediyesi organizesinde Taşhan’da “Cumhuriyet Halk Buluşması” adı altında halkla buluşma gerçekleşti.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN tarafından vatandaşlara bayrak dağıtılması ile başlayıp Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Albay Aykut BİÇEROĞLU ve Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU´ nun halkı selamlaması ile devam etti.

Saygı duruşuna müteakip bando eşliğinde İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN´ ın gönderdiği “Cumhuriyet Bayramı Mesajı” okundu.

Daha sonra kürsüye gelen Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Vali Toraman konuşmasında şunları kaydetti:

Kıymetli Tokatlılar;

Bugün, büyük milletimizin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Cumhuriyetimizin 94. yılı. Türk Milletinin en büyük bayramı hepimize kutlu olsun.

Bu büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü onun kahraman silah arkadaşlarını ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, muhterem gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet ezelden ebede akıp giden tarihimizde çok önemli bir aşamadır. Temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürüdür.

Türk Milletinin tarih sayfasından tamamıyla silinmek istendiği bir zamanda; ufuktan doğan bir güneş gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ve dünya savaş tarihinin en güç mücadele sahnelerini içine alan kurtuluş savaşı ile Türk vatanı düşman işgalinden kurtarılarak 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.

Yüce Atatürk’ün “Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir” diye tanımladığı Cumhuriyet; doğruluğu, çalışmayı, bilgi ve becerileri değerlendiren, milleti kendi kendinin efendisi yapan, gelişmelere açık, hak ve adalet kavramlarına saygıyı ön planda tutan yapısıyla bugün bile dünyada pek çok toplumun özlemini duyduğu bir yönetim biçimidir.

Hedefimiz; Türk devletinin, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkemizin bölünmezliğini en büyük eserimiz olan Cumhuriyeti korumak ve Türk Milletinin mutluluğunu sağlamakla birlikte; Türkiye Cumhuriyetinin milletler arası alandaki hak ve menfaatlerini korumak ve Türk Medeniyetini çağdaş medeniyet düzeyinin üzerine çıkartmaktır.

Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan yüce Türk Milletinin, vatan olarak kabul ettiği ve büyük bir ölüm kalım savaşı neticesinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devleti bugün dostlarına güven, düşmanlarına korku verecek büyüklükte bir güce ulaşmıştır.

Bu sebeple; son yıllarda Türkiye’yi bölme ve parçalama hayali içinde bulunanlar, hemen her gün çeşitli yöntemlere başvurarak ülkemizde bulanık bir hava yaratmak istenmektedirler. İçimizdeki hainlerin son halkası ise 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadık. Ordumuzun içerisine sızmış terör örgütü mensuplarınca hain bir darbe teşebbüsüne kalkışıldı.

Kıymetli hemşehrilerim, 15 Temmuz’da darbe teşebbüsünde bulunanlara karşı milletimiz kardeşliğini, birlik ruhunu ortaya koymuştur. Bugün bize düşen bu kardeşlik ve birlik ruhunu devam ettirmektir. Biz bir ve bütünüz ve böyle olmaya da devam edeceğiz.

Yüce milletimiz, kin ve nefret tohumları atıp, çatışmalardan yarar umanların oyunlarına gelmeyecek kadar engin bir tecrübe ve ferasete sahiptir ve bu niteliklerini daima korumasını bilmiştir.

Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti, ırk, dil, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin kimseyi ötekileştirmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır.

Sevgili Gençler;

Ülkelerin ekonomik, siyasal ve sosyal çıkarlar uğruna birbirleriyle amansız bir mücadelenin sürüp gittiği bir dünyada yaşıyoruz.

Milli ve manevi değerlerine bağlı, dürüst, çalışkan ve azimli insanlar olarak ülkemizi çağdaş devletler seviyesinin üzerine çıkaracak çalışmalar içinde yerinizi alacaksınız.

Yüce Türk Milletine hizmetkârlık en büyük idealiniz olacaktır. Çünkü vatan sevgisi vatana hizmette ölçülür.

Kıymetli Tokatlılar;

Bütün bunların ışığında Cumhuriyetimizi kuran nesli iyi tanımalıyız. Onlar; idealleri olmayan bir milletin önce zihnen sonrada cismen küçüleceğini biliyorlardı. Bu sebeple şahsi menfaatlerinin değil, milli mefkûrelerinin peşinde koştular.

Hepinizi bu büyük günde sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. En büyük bayramınız kutlu olsun.

Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN’ın konuşmasının ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu.  Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği gösterinin ardından halk oyunları ekibi sahne aldı. Sporcuların gösterilerinin ardından, meydandaki kutlamalar geçit töreni ile sona erdi.

HALKLA BULUŞMA

Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamaların ardından Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN ve beraberindeki protokol, Taşhan’ a kadar yürüdü. Kutlamalar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Cumhuriyet Buluşması” adı altında Taşhan’da düzenlenen “Halkla Buluşma” programı ile devam etti.Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerimizin mini bir konser verdiği programda, Tokat Belediyesi tarafından vatandaşlara pilav ikramı ile sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programına Valimiz Sayın  Dr. Ömer TORAMAN’ın yanı sıra; CHP Tokat Milletvekili Kadim DURMAZ, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Albay Aykut BİÇEROĞLU, Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın TURHAN, ve diğer protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

31-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-201731-10-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.