TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 97. Yılı Kutlandı

Cumhuriyetimizin 97. yılı kutlamaları, Vali Dr. Ozan Balcı'nın tebrikleri kabulü ile başladı.  Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen kutlama ile devam etti. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlama töreninde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesaj okundu.  Tören, öğrenci şiirleri ve Vali Dr. Ozan Balcı'nın konuşmalarıyla devam etti.
Cumhuriyetimizin 97. Yılı Kutlandı

Törende Vali Dr. Ozan Balcı, günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaptı. Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında şunları kaydetti. 

"Bugün, Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü kutlamak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Bu vesileyle, bizlere bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yaktığı bağımsızlık meşalesiyle başlayan Milli Mücadele, 29 Ekim 1923 'de kurulan Cumhuriyetin ilanı ile hedefine ulaşmıştır. Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare biçimi Cumhuriyet idaresidir diyerek ilan edilen Cumhuriyet Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilmez bir değerdir.

Cumhuriyet, tarihi şerefle ve eşsiz kahramanlıklarla dolu bir milletin şanıdır. Cumhuriyet, büyük Türk Milletinin inanç ve azminin zaferidir. Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı'nın çıkış kapısı, halkın mücadelesinin tacı, Türkiye'nin nişanıdır.

Cumhuriyet idaresinin rehberliğinde memleketimizin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı Türk Milleti, Cumhuriyetimizi dimdik ayakta 97. yaşına getirmiştir. Bugün de 97 yıldır olduğu gibi Cumhuriyet Bayramımızı birlik ve beraberlik içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamında Türkiye eğitimden, sağlığa, sanayiden altyapıya her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Türkiye, bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygıyı elde etmiştir. Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk 97 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek ve daha yüceltecek atılımları hayata geçirmek olmalıdır.

Türk milletinin duygu ve düşüncelerini çok iyi bilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu millet için seçtiği cumhuriyet idaresini  büyük Türk gençliğine emanet etmiştir.

Saygıdeğer misafirler;

21. yüzyıla girerken iletişim ve ulaşım teknolojisinde büyük değişimlerin yaşandığına şahitlik etmekteyiz. Bilimde, kültürde, sanatta, teknolojide hayatın ve yaşamın her alanında dünyayla rekabet edebilmek için, değişim ve dönüşüme ayak uydurabilmek için çok sevdiğimiz gençlerimizi bizim iyi yetiştirmemiz lazım.

Gençlerimizi eğitirken, Devlet olarak temel felsefemiz milli ve manevi değerlerine bağlı, dünyayı algılayan, sorgulama yeteneğine sahip, aklını ve bilimi kullanan ama aklını da kalbinin emri ile kullanan, meselelere analitik olarak bakabilen, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, sağlam karakterli, üstün nitelikli, vasıflı gençler yetiştirmektir. Bu gayemizden asla vazgeçemeyiz.

Türkiye'nin her alanda muasır medeniyet ölçülerini yakalamış, yarınlarına güvenle bakan, yeniliklere açık, vatandaşların gurur duyacağı bir ülke haline gelmesi temel amacımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Türkiye Cumhuriyeti her manasında büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşayacaktır' sözü Cumhuriyeti her durumda sahip çıkılarak başarıya taşınması konusundaki sorumluluklarımızı hatırlatmaktadır.

Herşeyin en iyisini hak eden  Aziz Milletimizi mutluluk ve rahat yaşama düzeyine ulaştırmak için yılmadan yorulmadan, aşkla şevkle, canla başla, hep birlikte el ele, omuz omuza çalışmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, vatan ve mukaddesat uğruna canlarını ortaya koymuş ve hayatta olan gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.

Tokatlı hemşerilerimizin ve bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı canı gönülden kutluyorum"

Törene Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Kadim Durmaz, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, il protokolü, askeri erkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


29-10-202029-10-202029-10-202029-10-2020

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.