TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Çocuk Kitapları Haftasına Özel Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz "Okur Yazar Buluşması"

Dünya Çocuk Kitapları Haftasına Özel Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz "Okur Yazar Buluşması"

 

 

 

Dünya Çocuk Kitapları haftasına özel Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz "Okur Yazar Buluşması"

Mustafa Uçurum Kemalpaşa Ortaokulu’nda Öğrencilerle Buluştu. Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi “Okur-Yazar Buluşmaları” kapsamında Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na özel Kemalpaşa Ortaokulu öğrencileri ile şair-yazar Mustafa Uçurum ve proje koordinatörü Keziban Özcan bir araya geldi.

 

Keziban Özcan okul idaresi ve öğretmenleri ile kısa bir görüşme yaparak proje hakkında bilgi verdi. Okulda yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Okul kütüphanesinin daha zengin hale nasıl getirilebileceğine dair fikir alışverişinde bulundu. Z Kütüphane’den herkesin rahatlıkla yararlanabileceğini belirten Özcan öğretmenlerden aldığı görüş ve önerileri Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ileteceğini belirtti.

 

 “Irmaklarla Büyüyen Çocuk” kitabını okuyan öğrenciler ile hem bu kitap üzerine hem de okumak üzerine bir söyleşi gerçekleştiren Mustafa Uçurum, okumaya ve yazmaya nasıl başladığını, hayatında okudukça nelerin değiştiğini anlattı. Özellikle ırmakların hayatındaki yerinden bahseden Uçurum, okudukça kendini çağıldayarak akan bir ırmakta uçsuz bucaksız denizlere açılırken hayal ettiğinden bahsetti.

 

Çocuk kitaplarının büyüklere yazılan kitaplardan daha özenli olmasının altını çizen Uçurum, çocukların hayal dünyalarını renklendirecek en büyük hazinenin kitaplar olduğunu belirtti.

 

Daha sonra öğrencilerden gelen sorulara geçildi. Hem okudukları kitap ekseninde hem de yazarlık konusunda Mustafa Uçurum’a öğrenciler sorular yönelttiler.

 

Kitabının adının neden “Irmaklarla Büyüyen Çocuk” olduğuna dair soruya Uçurum şu şekilde yanıt verdi:

 

“Doğduğum şehir Tokat. Bu şehirde Yeşilırmak var. Daha sonra uzun yıllar Sakarya’da yaşadım. Yani Sakarya nehrinin şehrinde. Üniversite yıllarım da Sivas’ta geçti. Kızılırmak kıyısında. Böyle ardı ardına gelen güzellikler benim ırmaklarla dost olmamı sağladı. Ben de kendime “Irmaklarla Büyüyen Çocuk” dedim. Bütün bu yaşadıklarımı yazdığım kitabıma da bu ismi verdim.

 

Hayal gücünüz neden bu kadar geniş sorusunu ise şu şekilde yanıtladı Uçurum:

Çocukluğumdan beri sürekli kitap okuyorum. Okuduğum her kitap bende yeni hayal pencereleri açıyor. Kitaplar sayesinde hayal dünyam da büyüyor.

 

Kitaplarınızda kendi karakterinizi mi yoksa başkalarını mı anlatmayı seviyorsunuz sorusuna Uçurum:

 

Birçok kitabımda anlattığım asıl karakter benim. Bunun dışında insanlara örnek olabilecek karakterleri de seçiyorum. Hayalî karakterler yok kitaplarımda. Böylelikle hayatın içinden hikâyelerle buluşturuyorum okuyucuları.

 

Okur-yazar buluşması için Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul müdürü Mehmet Ezmeci’ye ve Türkçe öğretmeni Sevil Kaymak’a teşekkür eden Mustafa Uçurum, öğrencilerle başka bir programda buluşma dileğiyle programı sonlandırdı.

 

 

16-11-201816-11-201816-11-201816-11-201816-11-2018

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.