TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitim Öğretimde Yenilikçi Uygulamalar Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Eğitim Öğretimde Yenilikçi Uygulamalar Konulu Konferans Gerçekleştirildi

Eğitim Öğretimde Yenilikçi Uygulamalar konulu konferans 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında gerçekleştirildi.

 

Konferansa Bakanlığımız Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Baki ÖZTÜRK, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İl MEM Yöneticilerimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Okul İdarecilerimiz, öğretmenlerin yanı sıra davetliler katıldılar.

 

Konferansın açılışında İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI yaptığı konuşmasında  ‘Bugün Milli Eğitim Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığımızda kalite konusunda, yenilikçi uygulamalar konusunda sürekli bizlere yön veren Daire Başkanımız Mehmet Baki ÖZTÜRK aramızda. Bu bizler için gerçekten çok anlamlı bir buluşma olacak. Bu anlamda hep birlikte çalışırken yol gösteren ve koordine bir birime ihtiyaç var. Bu konudaki süreci yöneten değerli Başkanımız Mehmet Baki ÖZTÜRK’dür. Bu çerçevede en üstte, en  yetkili ağızdan yenilikçilik konusundaki yaklaşımları farklı bir perspektifden  göreceğimiz  bir konferans olacak. Biz kendisine bu semineri vermesini rica ettik oda bizi kırmadı ve kabul etti kendisine teşekkür ediyorum dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI’nın konuşmasının ardından, seminere konuşmacı olarak katılan Bakanlığımız Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Baki ÖZTÜRK konuşmasında ; ‘Öncelikle bu anlamlı ve bir o kadarda kaliteli katılımızdan dolayı sizleri ayakta alkışlıyorum. Bizim burada amacımız sizlerle dertleşmek ,hasbihal etmek,  üst perdeden nutuk atmak değil. Hepiniz yöneticilik yapıyorsunuz, yöneticilik yaparken daha kaliteli  daha keyifli daha neşeli  daha coşkulu nasıl yaparız, memleketimize  milletimize daha güzel nasıl eğitim iklimi eğitim ortamı nasıl sunarız hepimizin ortak derdi bu. Bu anlamda sizlerle paylaşımlarda bulunmaya çalışacağız dedi.

            Sevgili meslektaşlarım ; konumuz eğitim yönetiminde yenilikçi yaklaşımlar. Yenilikçilik ödüllerini ve  süreci organize eden ve sonuçlandıran Daire Başkanlığı olarak bu sürece en büyük katkıyı yapan İlimiz Tokat’dır. Ve gerçekten Tokat İlimizin bu gayretlerini bu samimi çalışmalarını, eğitime yürekten ve gönülden bir şeyler yapma çalışmalarını katkılarını   her platformda dile getiriyorum. Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI bizleri davet ettiklerinde, emin olun marifet iltifata tabitir, bu kadar eğitim ordusunu harekete geçirip 600’e yakın proje ile proje ile yenilikçilik ödüllerine başvuran bir İli kafası çalışan bir yönetici kırmaz ve kırmamalıdır. Bu emeği ortaya koyan yöneticiler ile hasbıhal etmek ancak bizim için bir vazifedir.

            Dolayısıyla bizim yenilikçilik ödülleri sürecimize hem pozitif katkılarınız, hem elde ettiğiniz başarılar ve gerçekten Tokat İlimizde yürüyen projeler anlamında da katma değer üreten, taşı taş üstüne koyan, çocuklarımıza bir şeyler vermenin derdi ve sancısını merkezden hissediyoruz ve görüyoruz. Bunu da özellikle Sayın Müdürümüz burada diye ifade etmiyorum, gıyabınızda da Tokat İlimizin güzel ve örnek çalışmalarını  Bakanlığımızın her platformunda dile getirdiğimi belirtmek isterim.

            Bu manada da bize düşen sizin bu gayretli samimi çalışmalarınızı daha ileriye götürme anlamında, bizimde katkılarımız olabilecek ise, biz her zaman katkıya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.

           

Değerli dostlarım;

            Bir önceki seminerimden farklı olarak, yeni bazı şeyleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.  Bir önceki seminerimize atıfta bulunarak girmek istiyorum. 11. Kalkınma planı toplantıları Eğitimde kalitenin artırılması ihtisas komisyonu üyesiyim. Plan hazırlıkları başladı, iki toplantı yaptık üçüncüsünü önümüzdeki ay gerçekleştireceğiz, orada söylenen çok önemli bir cümle var. Önümüzdeki 2019-2014 sürecinde de önümüze gelecek. Bir okul müdürü kadar okuldur. Yani müdürünün niteliği, müdürünün kalitesi, müdürünün eğitim öğretim ortamını oluşturma, kararlılığı, dayanıklılığı ve sürekliliği kadardır. Dolayısıyla 2019-2014 sürecinde okul müdürü olmak daha zorlaşacaktır. Bunu ilk defa Tokat’ta söylüyorum.

HERŞEY BİZİMLE BAŞLAR

Hayatın sırrı herşey sizin bakış açınızla başlar. Gelin olumlu düşünelim, pozitif düşünelim.  Yapalım mı, yıkalım mı ? dersiniz. Yıkmak çok kolay, bizler yapalım. Yapalım ki bizden sonrakilere güzel bir dünya bırakalım. Yapalım, taşı taş üstüne koyalım. Herşey siz değerli yöneticilerimizin bakış açısıyla başlıyor. Bakış açınız olumlu ise olumlu gelişir, olumsuz ise olumsuz gelişir.  Her  başarının bir bedeli vardır. Dolayısıyla meseleyi böyle kavramak lazım, insan pozitif bakarsa buna katlanabilir dedi. 

Bakanlığımız Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Baki ÖZTÜRK konuşmasına 21. Yüzyılda yöneticide olması  gereken özelliklerden bahsederek devam ederek, 21. Yüzyılın kavramlarıyla düşünmek, okul ve kurumlarımızı  böyle yönetmek sizi geliştirecektir. Başlangıçta biraz zor olsa da, ısrar  ederseniz Tokat İlimizin Yenilikçilik ödüllerinde sağladığı başarı gibi bu kollektif bir başarıya dönüşür. Dolayıyla okullarınızda yaptığınız stratejik planları, ilçeleriniz de yaptığınız  stratejik planları küçümsemeyin. Bunlar size bir yol haritası niteliğindedir. Her sektörde yenilikçilik ve inovasyon  ön plana çıkacak. İnovasyon buluş  yapmak değildir. İnovasyon mevcut duruma farklı bakmak ve daha efektif daha kaliteli daha verimli şeyler çıkarmak amacıyla işi  kurcalamak demektir. Ezber bozmak demektir, farklı bir bakış açısıyla bakmak demektir. Diyerek sözlerini noktaladı.   

Düzenlenen seminerin ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki ÖZTÜRK’e katılımlarından dolayı teşekkür ederek hediye takdim  etti.

 

 

19-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-201819-01-2018

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.