TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimci – Yazar Vehbi VAKKASOĞLU İMKB Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencilerimizle Biraraya Geldi.

 Eğitimci – Yazar Vehbi VAKKASOĞLU  İMKB Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencilerimizle Biraraya Geldi.

Okullu Okulsuz Okuyoruz yazıyoruz projesi kapsamında Eğitimci – Yazar Vehbi VAKKASOĞLU İMKB Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerimizle biraraya geldi.

Yazarımız söyleşisine kısaca kendinden söz ederek başladı. Sözlerine Mevlana’nın göz bebeğim dediği  Şems-i Tebriz-i’nin neden göz bebeği olduğundan söz etti.  Şems-i Tebriz-i  fakir, yalın ayak gezen, soğuk havalarda üzerine onu soğuktan koruyacak elbiseleri olmayan, deli divane öyle bir derviş. Mevlana, acıktığında üşüdüğünde, sıkıntıya girdiğinde hep Şems-i Tebriz-i’yi hatırlayarak bu sorunların sorun  olarak görmediğini, Şems-i Tebriz-i’yi ibret vesikası olarak gördüğünü anlatmıştır. O nedenle benim  bir numaram demiştir. Şems-i Tebriz-i için; "Bakış açımız bu olmalıdır." Dedi.

Yazar çocuklarımıza ; Sevgi aleminin güzel insanları sizlersiniz. Bilgiyi sadece kafada bırakmayın. Kalbe indirin, aksi halde yük olarak kalır. Bütün mesele gönüllere girmektir. Öğretmenin prensibi olmalıdır. Can bağı kurmalıyız. Başarının tek sahibi kişi değildir. Diğer etkenleri görmeli, kibirlenmemelidir. Şeytanın yanlışı da bu idi.

Eğitimci – Yazar Vehbi VAKKASOĞLU sözlerine şöyle devam etti ; ‘ Babamın küçük bir kitapçı dükkanı vardı. Ben fukaralıkla büyüdüm. Ancak fukaralık bir kamçı gibidir. Fakirlik kamçısını yiyen şahlanır. Şahlanmalı. Fakirlik krizinden olumlu sonuç çıkarmalıyız. Mehmet Akif’de öyleydi. Karakter abidesiydi. Büyük başarılara imza attı.

Ben Mehmet Akif ERSOY’un talebesi, Mahir İZ’in talebesiyim. O nedenle  Mehmet Akif ERSOY hakkında konuşma ve yazma hakkını kendimde görüyorum.

Mehmet Akif ERSOY’da yalansız ve haramsız başarılarla dolu bir hayat yaşamıştır. Yaşanır mı bu devirde ? İsterseniz yaşanır.

Mehmet Akif ERSOY ‘a sordular:  Nasıl bu kadar başarılı oldunuz ?

Yok. O kadar başarılı biri değilim. Ben hayatımda günün en az 16 saatini planlı ve programlı çalışarak geçiririm. Bir başarı varsa bundandır.

Yıkmayacaksınız…yapıcı olacaksınız…dost kazanacaksınız…

Sizlerle birlikte olmaktan çok mutlu oldum. Bu organizasyonlarda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim dedi.

 

03-11-201703-11-2017

 

       

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.