TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EKİM - KASIM AYI DÖGEP TOPLANTISI YAPILDI

DÖGEP (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Programı) toplantısı yapıldı. Toplantıya Müdürümüz Sn. Murat Küçükali, İl Müftümüz Sn. Abdullah Pamuklu, İl Müftü Yardımcısı Sn. Cabir Çelik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimiz katıldı.
EKİM - KASIM AYI DÖGEP TOPLANTISI YAPILDI

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali toplantıda yaptığı konuşmada; "Özellikle okullarımızdaki seçmeleri derslerin öğrencilerimize seçtirilmesi ve sevdirilmesiyle ilgili konuşmak istiyorum. Bu memleketimiz için çok önem arz eden bir husus. Çocuklarımızın dinini daha iyi öğrenmesi, Peygamber Efendimiz'in ahlakıyla ahlaklanmaları için güzel bir çalışmaya imza atıldı ve okullarımızda seçmeli din dersleri uygulamaya konuldu. Bu uygulamanın ilk başladığı yıllarda öğrencilerimizin bu dersleri seçmesi için velilerin gösterdiği hassasiyet de üst düzeydeydi. Daha sonra öğrencilerimiz bu derslere çok fazla ilgi göstermemeye başladı. Bu dersleri çocuklarımıza seçtirmek ve sevdirmek bizim üzerimize düşen bir görevdir. Tabi ki öğrenci istekli olacak, çalışacak, gayret gösterecek ama bizim de o dersi öğrenciye sevdirmemiz lazım. Eğitim işi sevgi işidir. Öğrenci sizi sevdikten sonra size mahcup olmamak için elinden geleni yapacaktır. Bizler Peygamber mesleğini icra edenler olarak O'nun usulünü de uygulamalıyız. Çocuklarımızın bu dersleri seçmeleri ve sevmeleri için olağanüstü gayret vermemiz gerekiyor. Bunun vebali ve sorumluluğu çok fazla. Bu dersi seçen çocuklarımıza; "Bu dersi seçtiğiniz için notunuz 100. Siz eğer yalan söylerseniz 5 puanınızı düşüreceğim. Eğer dersinize çalışmazsanız 5 puanınızı düşüreceğim. Arkadaşınıza saygısızlık yaparsanız şu kadar notunuzu düşüreceğim. Bu dersin amacına uygun davranışlar sergilerseniz notunuz 100" şeklinde söylemlerde bulunalım. Farklı metotlar geliştirebilirsiniz. Geliştirdiğinize de eminim. Çünkü sorumluluğunuzun farkındasınız. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve meslek dersleri öğretmenleri okullarında bir pınar gibi olmalı. Diğer öğretmenler ve öğrenciler sizin bilgi birikiminizden faydalanmalı. Ben özellikle seçmeli dersler hususuna değinmek istedim. Bu bizim için çok önemli.  Bu konuda hep birlikte hareket edelim. Tüm meslektaşlarıma başarılar diliyorum" dedi.

Müdürümüz Sayın Murat Küçükali'nin ardından öğretmenlerimize hitap eden Müftümüz Sayın Abdullah Pamuklu; "Ben diyanet ve müftülük penceresinden birkaç konuya değinmek istiyorum. Cenab-ı Allah bizleri Peygamber mesleği ile görevlendirmiş. Bu bizim için gerçekten onu verici bir durum. Bizler rol model olarak çocuklarımızı da şekillendirmeliyiz. Çocuklarımıza sevgiyle yaklaşarak eğitim vermeliyiz. Bizler bu alanı boş bırakmayıp çocuklara sevgiyle yaklaşarak dini, Peygamberi, milli ve manevi değerlerimizi sevdirmek zorundayız. Bu seçmeleri dersleri de çocuklarımızın ilgisini çekerek, onları eğlendirerek yapabilirsek çok güzel olur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sınıflardan birer öğrenci koordinatör olarak seçildi. Bizler de gençlik koordinatörlerimiz aracılığı ile o öğrencilerimize ve diğer tüm öğrencilere ulaşarak dini, değerler eğitimi konularında öğrencilerle bir araya geliyoruz. Çok renkli ve öğretici etkinliklerimiz oluyor. Biz de kurumumuz olarak bu etkinlikleri çok önemsiyoruz. Ben Tokat İl Müftüsü ve Eğitime Destek Platformu İl Sorumlusu olarak Allah rızası için yapılacak her işin arkasında varım. Müftülüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz olarak çocuklarımız için her zaman bir arada çalışacağız inşallah" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Müdürümüz Sayın Murat Küçükali ve İl Müftümüz Sayın Abdullah Pamuklu din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerimizin sorularını ve tavsiyelerini dinledi.

02-12-202102-12-202102-12-202102-12-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.