TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus + Projeleri Kapanış ve Belge Töreni Yapıldı

Erasmus + Projeleri Kapanış ve Belge Töreni Yapıldı

          Avrupa Birliği Erasmus + Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği projeleri kapanış ve belge töreni Tokat Öğretmenevi Selemen salonunda yapıldı. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Osman SARGUT, okul idarecileri, okul aile birliği başkanları, öğretmenler ve proje katılımcıları katıldılar.

          Tokat Mesleki Eğitim Merkezi 2016-1-TR01-KA102-028113 numaralı, “İkili Mesleki Eğitimde Avrupa ile Staj İşbirliği” ile Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2016-1-TR01-KA102-028022 numaralı, “Asansör Kazalarının Önlenmesi İçin Avrupa´da Sürdürülebilir Mesleki Eğitim” adlı projeler hakkında genel sunu İlhan YAYAR tarafından yapıldı. Her iki projenin üç yerel ortağının olduğu, Almanya, Avusturya ve Çekya’dan beş ev sahibi ortaklarının bulunduğunu toplamda 78 çırak-öğrenci, 23 yönetici ve öğretmenle birlikte toplam 101 katılımcının projelerden yararlandığını ve bütçe büyüklüğünün 173.718 € olduğuna değindi. Katılımcıların alacakları Europass belgelerinin AB ülkelerinde tanındığını ve geçerli olduğunu açıkladı.

          Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkadir TÜRK projenin 14 gün, Almanya ve Avusturya’da üç akışlı olarak uygulandığı belirtti. Ayrıca Abdulkadir TÜRK “ İnanıyorum ki, sektörel bazda bu projemiz, projeler kenti haline gelen Tokat’ımıza ve okulumuza önemli katlılar sağlamıştır. Bilindiği gibi mesleki ve teknik eğitimde nitelikli işgücü talebi her geçen gün artmaktadır. Bu bakımdan projemiz daha da anlamlı hale gelmiştir. Yurtiçi ortaklarımızla birlikte çarpan etkisinin ve işbirliği kazanımlarının daha fazla olduğunu gördük. Bunlarla beraber katılımcılarımızın staj çalışmaları yanında farklı kültür, sosyal yapı ve tarihi geçmişlerini tanıma fırsatı bulduklarına değindi.

         Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şaban CEYLAN’da asansör kazalarını azaltılması için nitelikli işgücü talebinin karşılanmasına yönelik olarak uyguladığımız projenin öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz açısında birçok kazanımının olduğunu söyledi. Proje ile öğrencilerin asansör bakım-onarım ve montaj alanında bilgi ve becerilerinin arttığını bunun ise istihdamlarını kolaylaştıracağına değindi. Ayrıca millet olarak bizim çok geniş ve derin milli, manevi, dini bir geçmişe sahip olduğumuzu, bu değerlerimizin Avrupa topluluklarına iyi anlatılmasında projelerin önemli olduğunu vurguladı.

         İl Milli Eğitim Şube Müdürü Osman SARGUT ilimizde kabul gören ve uygulanan proje sayısının artmasında uzunca süredir verilen Proje Döngüsü Eğitimleri, Ersamus+ projeleri hazırlama eğitimleri, okul bazlı ihtiyaç analizleri sonucunda birebir yapılan proje yazma ve rehberliklerin etkili olduğunu söyledi. Milli Eğitim Bakanlığımız mesleki ve teknik eğitimin gelişmesi ve desteklenmesi için sektörle birlikte birçok çalışmayı uygulamaya koymuştur. Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin OSB ler içinde ve dışında açılmasının teşvik edilmesi, öğrencilerin bu okullarda ücretsiz okumalarının sağlanması, Türkiye Mesleki ve Teknik  Eğitim Strateji Belgesi ve Eylem Planın uygulanmaya başladığına değindi. Projeler katılan öğrencilerin lise yıllarında birçok AB ülkesine gitme, buralardaki okul ve işletmelerde staj yapma fırsatı yakalamalarının gelişimleri açısından ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Hazırun,  basın mensuplarına, Türkiye Ulusal Ajansına ve proje uzmanlarına teşekkür etti.

          Proje katılımcılarına Katılım Belgesi, Europass Hareketlilik Belgesi, Dil Kursu Başarı Belgelerinden oluşan sertifikaların dağıtımı yapılarak, fotoğraf çekimi yapıldı.

 

07-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-201707-09-2017

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.