TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Projesi Tablet Dağıtım Töreni Yapıldı

Fatih Projesi kapsamında tablet dağıtımı devam ediyor.
Fatih Projesi Tablet Dağıtım Töreni Yapıldı

Fatih projesi kapsamında tablet dağıtımı devam ediyor. 81 ilde toplamda 700 bin, ilimizde 3700 tablet dağıtımı yapılacak.  22 Mayıs 2015 Cuma günü Saat 10:30´da 81 İlde aynı da yapılan tören ilimizde Rehberlik Araştırma Merkezimiz Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  Tablet dağıtım törenine Vali Sayın Cevdet Can’ın yanı sıra Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Abdullah Gürbüz ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Valimiz Sayın Cevdet CAN tablet dağıtım töreninde yaptığı konuşmada gençleri karşısında gördüğü zaman bir kere daha aşılandığını, heyecanlandığını söyledi. “Bizler de sizin gibi bu sıralarda otururken vatana millete nasıl hizmet ederiz diye kafamızdan geçirdik” diye konuşmasını sürdüren Vali Can; ”Allah bunu bize nasip etti, sizlere de nasip edecek. Biz bayrağı size devredeceğiz” dedi. Vali Can konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim için önemli olduğunuzu unutmayın. Ülkemizin en büyük projesi sizinle alakalı. 18 milyar dolarlık bir proje bu. İhracatımız 160 milyar dolar olduğunu düşünürseniz bu rakamın önemini daha iyi anlarsınız. Bizler okullar açıldığı zaman kitap bulmak için dolaşıp dururduk. Sizler okul açıldığında kitaplarınızı masanızın üzerinde buluyorsunuz. Bunlar sizler için, geleceğimiz için yapılıyor. Dün ilimize gelen Başbakanımız sizlerle ilgili bir müjde verdi. Uçaklarda 12-25 yaş arası bütün gençler yurt dışına %30 indirimle gidecek. Bu da sizin için, sizin daha iyi yetişmeniz için. Sloganlarla konuşmayın, birikimlerle konuşun. Birikim sahibi olmak için mutlaka okumak gerekir. Kariyer sahibi olmak için en önemli şey özgüven sahibi olmanızdır. Yurt dışı seyahatleri dünyayı görüp donanımınızı, birikiminizi artırmanız özgüven sahibi olmanız için çok önemli. Kula kul olmayın. Makama, mevkiye kul olmayın. İnsanların karşısında eğilmemek için donanımlı olun, kapasitenizi artırın. Bizim sizin kadar geçmişte ilgi alanımız, imkanlarımız yoktu. Sizin bilgiye ulaşmak için her türlü imkanınız var. Ama yine de kitaplara dokunun. Kitabın tadını hiçbir yerde bulamazsınız” dedi. Dünyada yaygın olan yaşlılık hastalığının ana sebebinin hafızayı lüzumsuz ilgi ve bilgilerle doldurmak olduğunu söyleyen Valimiz Cevdet Can; “O yüzden lüzumsuz ilgilerden kendinizi kurtarın. Ne lazımsa onu alın. Kapasitenizi devamlı artırın” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Gürbüz de yaptığı konuşmada tablet dağıtımı hakkında bilgiler verdi. 81 İlde aynı anda tablet dağıtımı yapıldığını belirten Gürbüz, Ankara’daki programa Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın da katıldığını söyledi. Gürbüz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fatih Projesi Türkiye açısından bir milattır. Cumhuriyet tarihinin en büyük bilişim projesidir. Bu projenin dünyada da eşi ve benzeri yoktur. Fatih projesinin proje bedelinin 18 milyar dolar olduğunu düşünürsek projeye verilen değeri daha iyi anlamış oluruz.”Şu anda Türkiye’de 200 bine yakın etkileşimli tahta dağıtımı yapıldığını dile getiren Gürbüz, Türkiye’de şu ana kadar 800 bin, Tokat’ta da 5000 adet tablet dağıtıldını söyledi.

 

Konuşmaların ardından temsili olarak Atatürk Anadolu Lisesinde öğrenim gören 20 öğrenciye Vali Sayın Cevdet Can ve Belediye Başkanı Sayın Av. Eyüp Eroğlu tarafından tabletleri dağıtıldı.

Vali Cevdet Can, tablet dağıtımının ardından öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 

Fatih Projesi ile ilimizdeki 82 (Lise, Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, İmam Hatip Ortaokulu, YBO) okulumuza 2100 adet etkileşimlil tahta; 510 okulumuza ise birer adet çok fonksiyonlu yazıcı kurulumu gerçekleştirilmiştir. Etkileşimli Tahta kurulan 27 Lisemizin altyapı kurulumları tamamlanmış bu okullarımızdaki 800 öğretmen ve 4200 öğrenciye tablet dağıtımı yapılmıştır. Lise, ortaokul ve ilkokul türü 179 okulumuzda ise internet ve elektrik altyapı kurulum çalışmalarının 2016 yılı şubat ayında bitirilmesi planlanmaktadır. Bunun yanında Fatih projesi kurulumu yapılan okullarda görev yapan idareci ve öğretmenlere yönelik eğitimler devam etmektedir.

 


Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.