TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin Mucitleri Tokat’tan

Geleceğin Mucitleri Tokat’tan

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması yapılan ödül töreni ile tamamlandı.

Ankara’da yapılan ödül töreninde genç mucitlerden oluşan coşkulu bir kalabalığa hitap eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, “Öğrencileri temel ve uygulamalı bilimler alanlarında araştırmaya teşvik etmeyi, onların yenilikçi yönlerini ortaya çıkartmayı ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasını 1969 yılından beri düzenlemekteyiz. Yani bu yarışmamızın mazisi neredeyse yarım asrı tamamladı” diyerek konuşmasına başlayan Ergin, “Biz TÜBİTAK olarak gençlerimizin buluşlarını, projelerini destekliyoruz. Gençlerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

47.’si düzenlenen yarışmalara bu yıl 13 bin 33 proje ile 20 bin 982 öğrencinin başvuru yapmış ve 12 bölgede yapılan bölge sergilerinde yapılan değerlendirme sonuçlarına göre 221 projenin Ankara’daki Final Yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır.

Ankara’da yapılan Final Yarışmalarına 3 Türkiye 3.’lüğü ve 1 Türkiye 1.’liği alan İlimiz damgasını vurmuştur.

 

Yarışmalarda Bilgisayar Alanında, Tokat Bilim ve Sanat Merkezi’nden Serhat Danışan, Necim Erdem Öksüz, NAP (Nested Adaptıve Prediction) birincilik ödülü alırken Biyoloji alanında, Tokat Yılmaz Kayalar Fen Lisesinden Oğuzhan Baş, Emre Pahal, Proliz İşlemine Tabi Tutulan Biyolojik Kütleye Sahip Materyallerden Elde Edilen Biochar Eldesinin Çok Yönlü İncelenmesi  projesiyle; Tarih alanında, Tokat Erbaa Merkez Anadolu Lisesinden Emine Karakuş, Aybike Özbeyli, Bir Göç Hikayesi Projesiyle; Türk Dili ve Edebiyatı alanında, Tokat Yılmaz Kayalar Fen Lisesinden Fatma Nur Özkan, Esma Akarsu, Sosyal Medya Yazarlığı Kavramının, Kullanıcının Edebi Kişiliğine Olan Etkisi Açısından Değerlendirilmesi ( www.bidivit.com ) konulu projesiyle; üçüncülük ödülü aldılar.

 

 

07-05-201607-05-201607-05-2016
07-05-2016

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.