TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GÖZ, KULAK VE ORTOPEDİK TARAMALARI PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı ve Müdürümüz Murat Küçükali Valiliğimiz koordinesinde Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüklerimiz ile TOGÜ Tıp Fakültesi işbirliğiyle yürütülen Sağlık Tokat, Eğitim Tokat ve Eğitimde Sağlık Hareketi kapsamında göz, kulak ve ortopedik taramaların açılışına katıldı.
GÖZ, KULAK VE ORTOPEDİK TARAMALARI PROJESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Proje tanıtımında konuşan Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı; "Eğitimde Sağlık Hareketi programının ikinci ayağındayız. Çocuklarımızın akademik anlamda gelişmelerini çok önemsiyoruz. Ona ilişkin bir sürü yatırımımız var, ilgi alaka gösteriyoruz. Ama bu yetmez çocukların aynı zamanda fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişimlerini de önemsiyoruz. Özellikle de sağlıklarını. 3 beyazın doğru kullanımı, Akdeniz Ateşi ile yaşam, obezite ile mücadele, çölyak hastası çocuklarla özel ilgilenmek, diyabetle yaşam, göz, kulak ortepedi taramaları, ağız-diş sağlığı taramaları, palyatif bakım bunları çok önemsiyoruz" dedi.

Çocukların ağız-ve diş sağlığı bakımı konusunda bilinçlenmeleri için teşhis ve tedavilerinin yapılmasına yönelik okullarda taramaların sürdüğünü hatırlatan Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, göz, kulak ve ortopedik taramalarının amacının ise bu tarz sağlık problemlerinin küçük yaşta tespit edilmesinin öneminden kaynaklı olduğunu ifade ederek; "Bunlar erken yaşta tespit edilirse ufak müdahalelerle daha büyük problemlerin ortaya çıkmasını engeller. Bu sadece teşhis değil aynı zamanda tedavilerini yaptırmak, velileri bilinçlendirmek, dolayısıyla nihai amaç çocukların hem bedenen, hem ruhen hem de zihinsel olarak daha çok gelişmelerine, sağlıklı bireyler olabilmelerine katkı sağlamak.  Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu projeyi gerçekleştirecek olan özellikle doktorlarımıza, sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Koordinasyonu sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize teşekkür ediyorum. Velileri de bu konuda bilinçli olmaya davet ediyorum.  Çocukların göz, kulak ve ortopedik taramalarının sonuçlarının gereğini yerine getirmelerini önemsemelerini rica ediyorum" diye konuştu.

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı sağlık taraması yapılacak öğrencilerle sohbet ederek onlara kitap hediye etti. Ayrıca tarama yapacak olan sağlık çalışanlarına da teşekkür eden Valimiz Sayın Dr. Balcı, doktorlara da kitap hediye etti.

Yapılan çalışma hakkında bilgilendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Murat Küçükali; " Eğitimde Sağlık Hareketi kapsamında geçtiğimiz yıllarda toplam yaklaşık 40 bin öğrencinin sağlık taraması yapıldı. Bu yıl Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından taramalara Şehit Sinan Bilir Ortaokulunda başlandı. İlkokul, ortaokul ve lise olmak üzere toplamda 102 bin öğrenci sağlık taramasından geçirilecek. Proje ile anaokulundan liseye okul çağındaki çocuklarda işitme, görme ve ortopedik hastalıkların erken yaşta fark edilmesi ve tespit edilen hastalıkların tedavisinin yapılması hedefleniyor" dedi.

Proje kapsamında iki yılda; 40 bin öğrenci tarandı, 6 bin 097 öğrenci tedavi edildi.

22-10-2021

22-10-202122-10-202122-10-202122-10-202122-10-202122-10-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.