TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Güryıldız´da Çevre ve Zirai İlaç Kirliliğinin Önlenmesi Amacıyla Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Güryıldız´da Çevre ve Zirai İlaç Kirliliğinin Önlenmesi Amacıyla Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Sıfır Atık Projesi kapsamında pilot belde seçilen Güryıldız Kasabası’nda kırsala yönelik çevre ve zirai ilaç kirliliğinin önlenmesi amacıyla farkındalık etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat KÜÇÜKALİ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Abdullah TAŞTAN, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı İlhan YAYAR, Güryıldız Şehitler İlkokulu-Ortaokulu öğretmenleri, öğrencileri, belde halkı ve basın mensupları katıldı.

Etkinlikte; Güryıldız Şehitler İlk ve Ortaokulu öğrencileri tarafından “Sıfır Atık Tarık” adlı tiyatro gösterisi yapıldı. Devamında okulda atıkların toplandığı geçici depolama birimi incelendi ve okul bahçesinde öğrencilerin bakımlarını üstlendikleri ve yiyecek atıkları ile hayvanları besledikleri kümes gezildi.  Belde halkının katılımı ile sıfır atık toplama etkinliğine geçildi. Sıfır atık toplama işlemlerinde görevlendirilen öğrenciler ev ziyaretleri yaparak hane halkının toplamış olduğu geri dönüşüm atıklarını teslim aldılar. Atık toplayan haneye toplamış olduğu atık miktarına göre Güryıldız Belediyesi tarafından su kartlarına 10 ton ücretsiz su yükleme işlemi gerçekleştirildi. Özellikle zirai tohum ve ilaç ambalajlarının çevreye ve su kanallarına atılmadan toplanmasının önemine değinilerek zirai ilaç ambalaj atıkları toplandı.

Programın sonunda gıda atıkları ve özellikle çay posasının ayrı toplanılması ve solucan gübresi üretiminde kullanılması sebebiyle vatandaşların toplamış oldukları çay posaları solucan gübresi üretilen işletmeye teslim edilerek program sonlandırıldı.

 

 

13-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-2019

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.