TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Her Okula Bir Z-kütüphane, Her Okula Bir Tasarım - Beceri Atölyesi

Her Okula Bir Z-kütüphane, Her Okula Bir Tasarım - Beceri Atölyesi

Valiliğimiz himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yürütülen Kitap Tokat projesi kapsamında okullarımızda Z-kütüphaneler ve Tasarım - Beceri atölyeleri açılıyor. Valimiz Dr. Ozan Balcı, Anadolu İmam Hatip Lisesinde yapımı biten, Bilim ve Sanat Merkezinde (BİLSEM) ve Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapımı devam eden Z-Kütüphane ve Tasarım - Beceri atölyelerinde incelemelerde bulundu. Tokat İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali'den projelerin son durumu hakkında bilgi aldı.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat'ı Türkiye'nin en çok Z-Kütüphanesine ve Tasarım - Beceri atölyesine sahip il yapacaklarını söyledi.  Z-Kütüphanelerin alanında en nitelikli kitaplarla donatılacağının altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, anaokulları başta olmak üzere,  eğitimin her kademesinde okulların Z-Kütüphanelerle donatılacağını ve proje başladığından şu ana kadar 8 Z- Kütüphanenin bitirildiğini; 28 Z- Kütüphanenin ise yapımının devam ettiğini kaydetti.

 

Z KÜTÜPHANELER VE TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ 

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat'ı nitelikli kitaplara kavuşturmak ve çocuklarımıza kitap okuma kültürünü kazandırmak için Z-Kütüphane yapımına özel önem verdiğini vurgulayarak, bu kapsamda yapımı biten ve devam eden Z-Kütüphaneler ve Tasarım - Beceri Atölyelerine desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Z-kütüphane; içerisinde internet hizmeti olan, dijital kitap içerikleri ile (e-kitap, z-kitap) zenginleştirilmiş, öğrencilerin dilediğinde ulaşabilecekleri kütüphaneler olarak hizmet veriyor. Z- Kütüphanelerle; ödev hazırlama, internetten ödev araştırma, yazıcılardan çıktı alma gibi işlemlerin yanı sıra; kütüphanenin rengârenk albenisiyle klasik kütüphane görünümünden kurtulup, öğrencilerin daha çok zaman geçirebilecekleri eğlenceli mekânlara dönüştürülmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında Mili Eğitim Bakanlığının da destekleriyle, her devlet okulunda Z-kütüphane kurulması hedefleniyor.

 

Tasarım Beceri atölyeleri ise öğrencilerin birlikte etkileşimli öğrenmelerini sağlayan, sınıfın sınırlılıklarından arınmış, okulların açık öğrenme alanları olacak. Teorik eğitimin doğurmuş olduğu sorunların giderilmesi için hayata geçirilmiş olan "Tasarım - Beceri Atölyeleri"yle, uygulamalı eğitim yapılacak, kalıcı ve etkili öğrenme gerçekleşecek. Çağımızda eğitimden beklenen en önemli sonuçlarından biri, hayata geçirilebilen, üretime dönüştürülebilen öğrenmenin sağlanması olduğundan, bu bilinçle uygulamaya konulan "Tasarım - Beceri Atölyeleri", gelecek kurgusunun en önemli adımını oluşturuyor.

 

23-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-201923-07-2019

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.