TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı

Tokat İl Eğitim Tarihi Müzesinin açılışı Gazi Osman Paşa Lisesinde gerçekleşti. Valimiz Sayın Dr.  Ömer TORAMAN’ın katılımıyla gerçekleşen açılışa İl Milli Eğitim Müdürümüzüz  Levent YAZICI, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin KELEMCİ,  İl MEM Yöneticilerimiz, okul idarecileri, daire amirleri,  öğrenciler, öğretmenler ve basın mensupları katıldılar.
İl Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı

Tokat İl Eğitim Tarihi Müzesinin açılışı Gazi Osman Paşa Lisesinde gerçekleşti. Valimiz Sayın Dr.  Ömer TORAMAN’ın katılımıyla gerçekleşen açılışa İl Milli Eğitim Müdürümüzüz  Levent YAZICI, Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin KELEMCİ,  İl MEM Yöneticilerimiz, okul idarecileri, daire amirleri,  öğrenciler, öğretmenler ve basın mensupları katıldılar.

Açılış konuşmasını GOP Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mahmut HASGÜL yaptı. HASGÜL: “Kayda geçilmemiş insanlar, anılar, kültür unsurları, maddi ve manevi birikimler yaşanmamış hükmündedir. Türk Milletinin maalesef en belirgin zaaflarından biri ‘destan yaşarken destan yazmayı’ ihmal etmesidir. Son yıllarda sosyal ve kültürel duyarlılıkla müzelerin, sergilerin açılması; kitapların yazılması, tarih araştırmalarının hız kazanması memnuniyet vericidir. Tokat Müzesini oluşturan kişi de Gazi Osman Paşa Lisesi öğretmenlerindendi. İki yıl önce okulumuzda açtığımız Eğitim ve Etnografya Müzesi de ulusal basında yer almış, büyük yankı uyandırmıştı. Bir yıl sonra Milli Eğitim Bakanlığımızın bütün illere İl Eğitim Tarihi Müzesi açılması talimatı geldi. Gazi Osman Paşa Lisesinde bulunan müzemiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destekleriyle geliştirildi, yenilen ve zenginleştirildi. Böylece ilimiz Eğitim Tarihi Müzesine kavuşmuş oldu…”

 

Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN’ın  yaptığı açılışın ardından müze gezisi başladı. Bu kapsamsa İl eğitim tarihinin materyalleri ilgiyle izlendi. Kömürle çalışan ilk sinema makinesinden, ilk elektrikli aletlerden, laboratuvar malzemelerine kadar yüz yıllık tarihi aşama aşama gözler önüne seren müze büyük ilgi uyandırdı.

 

 

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.