TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA İLİMİZDE UYGULANACAK OLAN PROJELERİN TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE 2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA İLİMİZDE UYGULANACAK OLAN PROJELERİN TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2023 hedefleri doğrultusunda, Tokat Valiliğimizin gözetim, denetim, yüreklendirmesi, koordinasyonu ve liderliğinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Eğitim Tokat Projesi kapsamında sürdürülen projelerin tanıtım toplantısı Gaziosmanpaşa Lisesi Konferans Salonu'nda yapıldı.

 

Toplantıya Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, Kaymakamlar, daire amirleri, okul müdürleri ve öğretmenlerimiz katıldılar. Tanıtım toplantısında İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali projelerle ilgili bilgilendirme sunumunu gerçekleştirdi.

 

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı eğitimle yürütülen projelerin kendisi için çok önemli olduğunu ve projelerin yürütülmesinde her türlü desteği sağlayacağını ifade etti.

 

Tanıtım toplantısında İl Gençlik ve Spor Müdürü Cemil Çağlar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali'ye spora katkıları nedeniyle plaket verdi. 

 

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tanıtım toplantısında Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından müzik dinletisi sunuldu.

 

2023  EĞİTİM TOKAT PROJELERİ

 

ETÜT TOKAT, akademik başarıyı artırmayı öncelik sayan, öğrenci merkezli başarıya odaklanan, sosyal, sportif, kültürel etkinliklerle desteklenen, belirli etüt merkezlerinde toplanan, yoğunlaştırılmış bir programın disiplinle uygulandığı, Türkiye' de bir ilk olan verimli ve bütüncül bir başarıya yolculuk projesidir. Her ne kadar yerel bir proje olarak başlasa da Türkiye'ye örnek olacak yeni bir model halini almıştır. Tokat İl merkezinde ve 11 ilçemizde toplam 137 etüt merkezi belirlendi. 34627 öğrencinin hazır bulunuşluk sınavıyla oluşturulan seviye sınıflarında kurslara başlandı. 1440 öğretmenin görev aldığı kurslarımız;  kaynak kitaplar,  soru   çözüm saatleri ve deneme sınavlarıyla desteklenmektedir.

 

Hedefler

İlimizin Türkiye sıralamasında 50'lerde olan merkezi sınavlardaki akademik başarı sıralamasını, 3 yılda ilk 20'ye, 5 yılda ise ilk 5'e çıkarmak,

Öğrencilerimizi ve velilerimizi sadece okullarımızda alınan eğitimle merkezi sınavlarda başarılı olunabileceğine inandırmak,

Destekleme ve yetiştirme kurslarındaki verimsizliği gidermek,

Kursları daha denetlenebilir hale getirmek,

Öğrencilerin sanata, spora, kültüre daha çok zaman ayırmalarına imkan sağlamak.

 

KİTAP TOKAT, Okuma ortamlarını kitap çeşitliliği ve sayısı olarak nitelikli hale getirmek,  anaokullarımız başta olmak üzere tüm okullarımıza Z-kütüphane yapmak,  öğrencilerimizin nitelikli kitaba erişimini sağlayarak onların okuma edinimine destek ve ortak olup böylece ilk çocukluk evresinden itibaren kitaba ilgi duyması ve okuma sevgisi kazanması için "Kitap Tokat" projesi hayata geçirilmiştir.

 

Hedefler

Anaokullarımız başta olmak üzere okullarımıza Z-Kütüphaneler yapmak,

Bütün okul kütüphanelerimizi Tubitak kitapları ile zenginleştirmek,

Bireyleri nitelikli kitaplar ile buluşturmak,

Öğrencilerin kitaba erişimini sağlarken dezavantajlı grupların da nitelikli kitaplarla tanışmasını sağlamak,

Evrensel kültürün renklerini içeren eserlerin yanı sıra güncel ve popüler kitapların okutulması ile daha kültürlü bir toplum oluşturmak,

Okuma kültürünü geliştirmek; okumayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirerek hayatın vazgeçilmezi kılmak,

Okumanın gündemde olmasını sağlamak, öğrencilerde ve toplumda kitap okumanın önemi konusunda farkındalık oluşturmak.

Okuma alışkanlığı konusunda okulun sorumluluğu kadar tüm bireylerin de sorumlu olduğuna dair bilincin oluşturulması ve geliştirilmesini sağlamak

İl geneli ortak okuma hafızasını oluşturmak.

Öğrencilerimizin, yaşlarına uygun kitapları seçme,  kendi kitaplıklarını oluşturma fırsatının sağlanması, öğretmenleri rehberliğinde okumaları sağlanarak, okuma alışkanlığı kazanmış, kültür birikimi zengin bir toplum haline gelebilmemize katkı sağlamak.

 

SPOR TOKAT, İlimiz Merkez, İlçe, belde ve köylerimizdeki eğitim öğretim gören çocuklarımızın ve gençlerimizin zihinsel, ruhsal, bedensel ve sosyal gelişimlerini sağlayacak şekilde en az bir spor branşı ile tanışmaları amaçlanmaktadır.

Projenin hedefi İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören 5 ve 18 yaş arası çocuklarımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı Yurt Hizmetleri Müdürlüğü'nün yurtlarında barınan gençlerimizin ilimizdeki tüm spor tesislerini verimli ve etkili bir şekilde kullanmalarına imkan sağlayarak, gerekli spor malzemesi desteğiyle beden eğitimi öğretmenleri, branş antrenörleri ve usta öğreticiler nezaretinde spor yapmaları, bu sayede farkındalık ve spor kültürü oluşturulması hedeflenmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okullarımızda her kademede eğitim öğretime devam eden öğrencilerimizi kendi yetenekleri doğrultusunda bir spor branşı ile tanıştırmak.

Okullarımızda spor kültürü oluşturarak, bu kültürü tabana yaymak.

Sporla beraber çocuklarımızın zihnen, bedenen ve ruhen sağlıklı yetişmelerine katkı sağlamak.

Spor Tokat kapsamında obezite ile mücadelede ederek hareketlilik oluşturarak, sağlıklı yaşamalarına katkıda bulunmak.

Çocuklarımızın zamanlarını spor etkinlikleri ile nitelikli geçirmelerini sağlayarak her türlü bağımlılıkla (uyuşturucu, sigara,  alkol, teknoloji bağımlılığı) mücadeleye katkıda bulunmak.

Çağımızın teknoloji çağı olması münasebetiyle anne ve babalarımızın iş yoğunluklarından dolayı psikolojik olarak yalnız kalan çocuklarımızı Spor Tokat ile sosyalleşmelerini, özgüvenlerinin gelişmesini sağlamak ve duygusal yalnızlıktan kurtulmalarına katkıda bulunmak.

Spor Tokat Projesi ile eğiticilerimiz vasıtasıyla yetenekli oldukları tespit edilen çocuklarımızın yetenekleri doğrultusunda spor kulüplerine yönlendirilerek profesyonelleşmeleri sağlanıp ülke sporuna kazandırmak.

 

EĞİTİMDE SAĞLIK HAREKETİ, İlimizde eğitim öğretim gören ve tüm öğrencilerimizin sağlıklı bireyler olarak yetişmesini sağlamak sağlıklı yaşam konusunda farkındalık çalışmaları düzenlenmektedir. Eğitimde Sağlık  Hareketi Projesi Parlayan Dişler, Çölyakla Yaşam, No-Bezite, 3 Beyazın Doğru Kullanımı, Akdeniz Ateşi İle Yaşam, Göz, Kulak ve Ortopedik taramalar olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır.

 

SIFIR ATIK, Okullarımıza atık toplama kumbaraları konulmuştur.  İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması, atıkların geri dönüştürülmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Sıfır Atık Projesi hayata geçirilmiştir.

 

SPORLA ZİNDE KALIN, Spor hayatımızın her köşesinde olması gereken önemli bir unsurdur. Proje;  öğrencilerimizin egzersiz yolu ile kalp ve dolaşım sistemini aktive etmek, metabolizmalarını hızlandırmak ve güçlendirmek, güne daha mutlu ve zinde başlamalarına yardımcı olmak, günün zorluklarına karşı daha hazırlıklı olmalarını sağlamak amacı ile hayata geçirilmiştir. Projemiz ile; yukarıdaki sayılan faktörlere sabah sporu ile katkı sağlamayabilmek ve sabah sporunun vazgeçilmez bir alışkanlık olarak hayatlarında yer alabilmesini sağlamak amaçlanmaktadır.

 

GİRİŞİMCİ ZİHİNLER Girişimci Zihinler Projesi; bütün eğitim kademelerindeki öğrencilerimizin günümüz dünyasına uyum sağlayacak bilgi, beceri ve değerleri kazanmış, girişimci ruha sahip bireyler olarak yetişmelerine destek olmak amacıyla hayata geçirilmiştir.

 

HAYAL BAHÇESİ Hayal Bahçesi projesi; eğitim kademelerindeki bütün öğrencilerimizin dış dünyayı zenginlikleriyle kavramalarını, hayal dünyalarını geliştirmelerini ve hayallerini insanlığa faydalı olabilecek fikirlere dönüştürmeleri için onlara ilham olmak amacıyla hayata geçirilmiştir.

 

MÜZİK TOKAT Proje ile kültürümüzün en güzel motiflerinden birisi olan müzik;  ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademesinde eğitim öğretim faaliyetlerinden yararlanan öğrencilerimize tanıtılması ve sevdirilmesi ön görülmektedir. Öğrencilerimizin; müzik ve sanatla ilgilenmesini teşvik etmek; dostluk, arkadaşlık, sorumluluk,  kendini tanıma, kendine güven ve estetik değer gibi duyguları kazanmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

 

ANADOLU OZANLARI Türkistan'dan Anadolu ya ve Balkanlara dek uzanan ozanlık geleneğimizin gündemimize alınarak gelecek nesillere aktarılması. Ozanlarımızın milli ve manevi dünyamıza tesirleri ve coğrafyamızın Türkleşmesi ve İslamlaşmasındaki etkilerinin anlatılarak genç nesillerimizce benimsetilmesi, yaşatılması ve yaygınlaştırılması. Türk kültürünün köklerini ve ortak temel değerlerini ozanlık geleneğimizde gördüğümüzden dolayı milli birliğimize ve ortak yaşam kültürümüze olan katkısını canlandırmak. Milli müziğimizin ve aşık edebiyatımızın kaynaştığı ve Türkün kendine özgü ezgisinin yaşadığı şiirlerin, divanların unutulmaması, bestelenerek canlandırılması ve repertuarımıza alınması, yaygınlaştırılması. Ozanlık geleneğinin tasavvuf içerisindeki yerini ve önemini canlandırmak.

 

GÖNÜL KANDİLLERİMİZ Gönül Kandillerimize Vefa Geceleri projesi maneviyat dünyamızın önderlerini yeni nesillere tanıtmak, sevdirmek ve benimsetmek böylece öz değerlerini tanıyan ve bu değerlerle barışık, öz güveni yüksek, kendi kültürünü içselleştirebilmiş nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Proje kapsamında Hoca Ahmet Yesevi, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli,  Mevlana, Ali Şir Nevai, Dede Korkut gibi kültür dünyamızın temel taşları işlenecektir. Proje müzik, drama, meddahlık, şiir, mini konferans gibi anlatım teknikleriyle, zengin içerikle hazırlanacaktır.

 

YOLUMUZU AYDINLATANLAR Yaklaşık bin yıldır dilimizin, kültürümüzün ve medeniyetimizin taşıyıcısı olan Türk Edebiyatının ilk İslamî eserlerinin bilinmesi,  okutulması, geleceğe aktarılması amacıyla hayata geçirilmiştir.

 

KÜÇÜK YILDIZLAR AKADEMİSİ Küçük Yıldızlar Akademisi; Okul öncesi dönemdeki çocuklarımızın ilköğretime ve hayata hazır bulunuşluk düzeylerini arttırmak ve ileri akademik becerilerinde çok daha başarılı olmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.

 

OKU, YAZ, DİNLE, KONUŞ İlimizdeki ilkokul öğrencilerimizin nitelikli okuma, dinleme, anlama ve yazma becerilerini geliştirmek, öğrencilerimizde okuma kültürü oluşturmak, okuma zevk ve alışkanlığını kazandırmak,  öğrencilerimizin muhakeme etme, güzel Türkçemizi inceliklerine göre kullanma yeteneklerini geliştirmek ve sınav başarılarını artırmalarına yardımcı olmak, proje kapsamında uygulamaya dönük iyi örnekleri ilimizde ve ülke genelinde yaygınlaştırmak amacıyla hayata geçirilmiştir.

 

MASAL TOKAT Masallar çocukların hoşça vakit geçirmelerinin ötesinde onların gelişimlerinde çok olumlu etki yaratır. Masallar çocukların hayal gücünün gelişmesine, empati yeteneğini kazanmasına, kelime dağarcığının zenginleşmesine katkı sunar, çocuğun merak duygusunun gelişmesini, yaratıcılığını hatta neden sonuç ilişkisi kurma becerisini arttırır. Modern toplumlarda hayal kurmaya, kurduğu hayale inanıp yola çıkmaya ihtiyacı olan insanların yeniden masalların büyülü dünyasına yolculuk yapmaya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi için proje hayata geçirilmiştir.

 

EVİK TOKAT VATANIM TÜRKİYE Projemiz ile ilimizde öğrenim gören Mülteci öğrencilerimizin uyum sürecini hızlandırarak, okula devam oranlarının arttırılması için hayata geçirilmiştir. 

Göçmen Öğrencilerin entagrasyonuna katkıda bulunmak

Göçmen Öğrencilerin kültürel zenginliklerini yaşatmalarına imkan sunmak

Göçmen ailelerin velilerine yönelik Türkçe kurslara katılımını artırmak

Göçmen çocuklara psikolojik destekte bulunmak

Göçmen çocuklarla, okullarda okuyan diğer Öğrencilerin kaynaşmalarını sağlamak

Göçmen öğrencilere Tokat ı ve ülkemizi daha iyi ve daha hızlı tanıtmak

YÖS kursları ile Mülteci öğrencilerin yüksek öğretim sınavlarında daha başarılı olmasını sağlamak.

 

TBA VE Z KÜTÜPHANELER Öğrencilerimizin hem okuyup hem de hayal dünyalarını geliştirmesi için her okulda yeni nesil Z-kütüphaneleri kurmak amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda 31 Valiliğimizin 6 tanesi bakanlığımızın 1 tane de hayırsever desteği ile toplam 38 okulumuza yeni nesil Z-kütüphane, 4 tasarım atölyesi, 33 müzik atölyesi ve 16 resim atölyesi kurulmuştur.

 

OKUL TERKİNİ AZALTIYORUZ Son yıllarda okul terkinin günden güne arttığı fark edilmektedir. Bu artırışla birlikte sorun haline gelen okul terkinin başta ekonomik etkileri olmak üzere birçok sosyal etkileri bulunmaktadır. Bu anlamda okulda devamsızlık sorunu olan öğrencilerle, velileriyle ve öğretmenleriyle görüşmeler gerçekleştirilerek devamsızlığın engellenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda risk grubunda olan öğrencilerimizle görüşüp onların meslek lisesine yönlendirilmeleri sağlanarak meslekle rehabiliteleri gerçekleştirilmiştir.

 

İLK YARDIM TOKAT Proje özellikle okullarımızda ve gündelik yaşamda karşılaşılabilecek acil müdahale gerektiren ve hayati tehlike oluşturan hastalanma ve yaralanmalara karşı sağlık ekipleri gelinceye kadar müdahale edebilecek bilgi ve beceriye sahip kişiler yetiştirmek amacıyla hayata geçirilmiştir. Projemizde ilimiz merkez ve ilçelerindeki tüm öğretmen ve öğrencilerimize temel ilkyardım becerileri kazandırma eğitimleri verilmesi amaçlanmaktadır.

 

DEVLET KAHRAMANLARIN ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKIYOR Devlet Kahramanlarının Çocuklarına Sahip Çıkıyor Projesi ile ilimizde babaları şehit ve gazi olmuş çocuklarımızın eğitim ve sosyal hayatlarına daha verimli devam etmeleri için gerekli tüm desteği sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.

 

YAZARLIK ATÖLYESİ Yazmak, konuşmak gibi temel insani ihtiyaçlardan biridir. Doğru ve etkili yazabilmek için bir takım kuralların bilinmesi, yazmanın alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir. Bu projeyle temel yazarlık kuralları ve atölye çalışmalarıyla geleceğin yazarlarını yetiştirmek hedeflenmektedir.

 

OKULLAR TİYATRO İLE BULUŞUYOR Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye 2023 Eğitim Vizyonu" doğrultusunda geleceğimizin teminatı öğrencilerimizin eğitiminde ve kişisel gelişimlerinde çok önemli ve güvenilir bir yeri olan "insanı insana insanla insanca anlatma sanatı olan tiyatro sanatını ve seçkin örneklerini öğrencilerimize tanıtmak amacıyla hayata geçirilmiştir.

 

KÖYLER HAYAT BULUYOR "Her Köye Bir Kurs" (Köyler Hayat Olsun) projesi kapsamında Tokat merkeze bağlı 107 köy ve 4 beldede alan taramasını gerçekleştirilerek, 61 köy ve 4 beldede 150 adet kurs açılması için planlama yapılmıştır. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında proje ile El sanatları, Giyim, Kur'an- ı Kerim, Seracılık, Halk Oyunları, Spor, Meyvecilik, Yiyecek-İçecek alanlarında 17 köyde toplam 32 kurs açılmıştır. Ayrıca adab-ı muaşeret, çocuk eğtimi ve yetiştirilmesi, çevre temizliği gibi toplumu yakından ilgilendiren alanlarda da eğitim verilecektir. Projede ile Halk Eğitim Merkezlerinde rutin kursların yanında çocuklara, gençlere ve kadınlara dokunacak projeler üretilecektir.

 

EVDE EĞİTİM Tokat ilinde uygulanan evde eğitim hizmetlerinin nitelik, kalite ve başarısını arttırarak ülkemizde çok uzun bir geçmişi olmayan evde eğitim uygulamasının sağlam temeller üzerinde yükselmesini sağlamak; bu hizmetten yararlanan ve gelecekte yararlanacak çocuklarımız ile ailelerine umut olmaktır.

 

MEDENİYETİMİZİN MİMARLARINA VEFA Vefat etmiş veya yaşayan değerlerli fikir, sanat ve edebiyat adamlarının zamanla unutulması, okunmaması, takip edilmemesi gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Genç neslimizin ilgisi, merakı, sosyal yönelimleri değişmektedir.

Yaşayan veya vefat etmiş yazarlarımızın eselerinin okunması. Vefa geceleri yapmak suretiyle onları anmak. Edebi, fikri, felsefi yönden gençlerimizi beslemek, vefa duygusu uyandırmak.

 

24-10-201924-10-201924-10-201924-10-201924-10-201924-10-201924-10-201924-10-201924-10-2019

Yeşilırmak Mah. Mehmet Şahin Bulvarı No38 TOKAT - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.