TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimizi PİSA Sınavında Temsil Edecek Okullarımız Belli Oldu

Erbaa Fatih Anadolu Lisesi ve Turhal Şehit Ferhat Koç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi PİSA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) 2018 uygulamasında ilimizi temsil edecek.
İlimizi PİSA Sınavında Temsil Edecek Okullarımız Belli Oldu

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından üç yılda bir 15 yaş grubu öğrencilerin matematik, fen ve okuma becerileri alanlarındaki bilgi ve becerilerinin değerlendirilmesine yönelik uygulanan PİSA,  ilimizde ilgili okullarda 16-17 Nisan tarihlerinde yapılacaktır.

PİSA’nın bir yarışmadan ziyade mevcut durumu belirleme çalışması olduğunu belirten ölçme-değerlendirmeden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah GÜRBÜZ, “PİSA’nın temel amacı öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda uygulama düzeylerini belirlemek ve bu vesileyle ülkelerin uluslararası düzeyde kaliteli insan gücü açısından konumunu ortaya koymaktır.” dedi. Açıklamalarının devamında ülkemizin geçmiş yıllardaki PİSA uygulamalarında aldığı neticelerin mevcut durumu yansıtmadığını vurgulayan Abdullah GÜRBÜZ, 2018 uygulamasının okullarımızda öğrenci-öğretmen-idare-veli her düzeyde bilgilendirme toplantılarıyla tanıtıldığına ve öğrencilerimizde bu farkındalığın oluştuğuna vurgu yaparak geçtiğimiz yıllara kıyasla çok daha iyi bir netice elde edileceğine inandığını ifade etti.

PİSA İl Koordinatörü Tarık TEKİN, bilgisayar tabanlı gerçekleştirilecek 2018 PİSA uygulamasına iki okulumuzdan toplam seksen dört öğrenci katılacağını ve herhangi bir aksaklığa meydan vermemek adına teknik altyapının İlçe Milli Eğitim ve Okul Müdürlükleri tarafından kurulumunun ve sürekli kontrolünün sağlandığını, PİSA’ya yönelik her türlü çalışmanın okullarımızın bağlı oldukları genel müdürlüklerden gelen yetkililerin de ziyaretleriyle yerinde incelendiğini belirtti.

04-04-201804-04-201804-04-201804-04-2018

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.