TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İşaret Dili Sertifika Töreni Düzenlendi

İşaret Dili Sertifika Töreni Düzenlendi

Tokat´ta aile hasretine dayanamadığı için Amasya´daki İşitme Engelliler Okulu´ndan alınarak normal ortaokula kaydedilen 14 yaşındaki Nisanur KORKMAZ´ın iletişim sorunu yaşaması nedeni ile öğretmenleri, kendi istekleriyle okulda işaret dili eğitimi almaya başladı.

Tokat´ta şoförlük yapan 48 yaşındaki İbrahim ve 47 yaşındaki ev hanımı Kafiye KORKMAZ çifti, doğuştan işitme engelli kızları Nisanur Korkmaz´ı eğitimi için Amasya Lokman Hekim İşitme Engelliler Ortaokulu´na gönderdi. Burada iki yıl eğitim gören Nisanur, ailesinden uzak kalmaya dayanamadığı için Amasya´daki okula devam etmek istemedi. Aile, bunun üzerine geçen yıl çocuklarını Amasya´daki okuldan alarak Tokat´ta evlerinin de bulunduğu TOKİ konutları içerisindeki Tokat TOKİ Ortaokulu´na gönderdi. Hem ailesi hem de arkadaşlarıyla bir arada olmanın mutluluğunu yaşayan ve bu yıl 8´inci sınıfa geçen Nisanur, okuldaki öğretmenlerinin işaret dilini bilmemesi nedeniyle ilk yıl sıkıntı yaşadı. Öğrencileriyle iletişim kuramayan öğretmenleri de bu yıl Nisanur´un eğitimini sorunsuz tamamlayabilmesi için Tokat Halk Eğitim Müdürlüğü´ne başvurup işaret dili eğitimi almak istedi.

Okulda, İşaret Dili Eğitmeni ve Tercümanı Sema Bahar GÜN’ün sorumluluğunda 120 saatlik kurs açıldı. Haftada 4 gün okul çıkışında verilen kursa katılan öğretmenler eğitimlerini başarıyla tamamladılar.

İşitme engelli Nisanur KORKMAZ ile daha iyi iletişim kurmak için işaret dili öğrenen öğretmenler bir ilke de imza attı. TOKİ Ortaokulu´nda çalışan öğretmenler kamera karşısına geçerek ‘Benim Adım Öğretmen’ parçasını işaret dili ile seslendirdi. 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle tüm öğretmenlere hediye olarak hazırladıkları klip sosyal medyada yoğun ilgi görüyor.

120 saatlik İşaret Dili Kursunu başarıyla tamamlayan öğretmenlere belgeleri 30 Kasım 2017 tarihinde, TOKİ Ortaokulunda yapılan törenle İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent YAZICI ve Halk Eğitim Merkezi  Müdürü Mustafa ERASLAN tarafından verildi

Sertifika töreninde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, "TOKİ Ortaokulu yöneticileri ve öğretmenlerine seslenerek ; Özel çalışmanız ve çabanız nedeniyle hepinize çok teşekkür ediyorum. Bir birey dahi eğitimde çok önemlidir, kaybedilmemesi gereken bir değer olduğunu biliyoruz. Siz bunun farkında olarak  eğitimci yüreğiyle burada çok güzel bir çalışma gerçekleştirdiniz. Özel zamanlarınızı ayırdınız. Çocuğumuz için, eğitim için ve işinizi daha iyi yapabilmek adına çaba sarfettiniz. Bende şahsen Bakanlığımızda Müsteşar Beyde İl Müdürlerimizden birer örnek istediği zaman haber olarak istediği zaman hiç şüphe etmeden bu örneği kendisine gönderdim. Bu güzel  örnekleri Bakanlığımız yaymak istemiştir. Bende bu stratejiyi çok doğru buluyorum. Bu çalışmanın burayla sınırlı kalmayacağını, bundan sonra Türkiye’nin dört bir yanına eğitimcilerin bazen işitme engelli çocuğumuza yardımcı olmak, bazen başka bir zor durumdaki bireye destek haline dönüşeceğini, aynı zamanda öğretmenlerimizin işlerini daha iyi yapabilmek için farklı şekillerde değer üreteceğinin önünü açacağına inanıyorum. Bu yönüyle TOKİ İlk/Ortaokulumuz adını çok güzel bir şekilde duyurmuştur. Emekleriniz inşallah boşa gitmeyecektir. Halk Eğitim Müdürlüğümüzde çalışmanın ortağı olmuştur. Öğretmenimiz büyük bir özveriyle eğitimlerini sürdürdü. Hepinize ayrı ayrı teşekküre ediyorum" diyerek sözlerini tamamladı.      

 

 


05-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-201705-12-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.