TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“ İstiklal Şairimizi Anıyoruz”

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 79. yılı ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.
“ İstiklal Şairimizi Anıyoruz”

 

            Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 79. yılı ve İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.

          Atatürk Kültür Merkezi’ nde düzenlenen programa Vali Cevdet CAN’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İLBAŞ, Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, 48. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Muzaffer AYDEMİR, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Erkan ALACAKURT, Vali Yardımcısı M. Suphi KÜSBECİ, İl Emniyet Müdürü Fikri YALMAN, Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

           Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini   belirten konuşmayı Tokat Anadolu Lisesi Müdürü Sami ÖĞÜT yaptı.

           ÖĞÜT yaptığı konuşmada; Bayrağımız ve onun hürriyetini ebedileştiren İstiklal Marşı’mızın milletimizin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez değerlerimizden olduğunu söyledi.

           İstiklal Marşı’nı anlayabilmek için Mehmet Akif’i iyi bilmek, onun bütün yönleriyle şahsında topladığı milli mücadele ruhunu yakından tanımak, bu ruhu hakkıyla hissetmek gerektiğini ifade eden ÖĞÜT konuşmasını şöyle sürdürdü;

          “İstiklal Savaşı Türk Milleti´nin ölüm kalım savaşıdır. Böyle dönemlerde milletler kendilerini yaşatan temel değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklal gibi kavramların önemi barış döneminde pek anlaşılmaz. Ancak bir milleti yok olma tehlikesiyle baş başa bırakan savaş bu değerlerin ne kadar önemli olduğunu anlamamızı sağlar. Bu değerler olmadan yaşamak mümkün değildir. Bu değerler uğruna binlerce insan şehit ve gazi olmuştur.

Sevgili Gençler!

          Geçmişte yaşayan şanlı atalarımız, şehit dedelerimiz bu güzel vatanı bize miras bıraktı. Bizler de gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımalıyız. Unutmayalım ki omuzlarımızda geleceğin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu taşımak çalışmak ister, fedakarlık ister. Bizden sonraki nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak ve geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız” dedi.

         Yapılan konuşmanın ardından İstiklal Marşımızın TBMM’de kabul edilmesi ile ilgili öğrenciler tarafından hazırlanan mizansen sunuldu.

        Ardından Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Ali BAL “Anılarla Mehmet Akif Ersoy’un Hayatından Kesitler” konulu bir konuşma yaptı. BAL konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un doğumu, çocukluğu, öğrenim yılları, memurluk yılları ve evliliği, 2. Meşrutiyet yılları, Sırat-ı Müstakim, Balkan Savaşı yılları ve 1. Dünya Savaşı yıllarını anlattı.

        İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında birinci olan öğrenci tarafından İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Şehit İbrahim Doğan Ortaokulu Müzik Öğretmeni Mustafa KOÇ ve Ormanbeyli Ortaokulu Müzik Öğretmeni Seyfi KARSLI, Mehmet Akif ERRSOY’un bestelenen şiirlerini icra ettiler.

       Programın sonunda şiir okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali  CAN, Garnizon Komutanı İLBAŞ ve Belediye Başkanı EROĞLU tarafından hediyeler sunuldu. Vali CAN, programda emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tek tek tebrik etti. 

 

 

.........

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.