TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Özel Eğitim Anasınıfı Törenle Açıldı

  Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu bünyesinde okul öncesi eğitimi alan öğrencilere ve işitme engelli öğrencilere yönelik anasınıfları 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 11:30 da Valimiz Sayın  Cevdet CAN´ın katılımıyla açıldı.  
Mehmet  Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Özel  Eğitim Anasınıfı Törenle Açıldı

             Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu bünyesinde okul öncesi eğitimi alan öğrencilere ve işitme engelli öğrencilere yönelik anasınıfları 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 11:30 da Sayın Valimiz Cevdet CAN´ ın katılımıyla açıldı.

            Sayın Vali Cevdet CAN, ´Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, okul öncesi ve özel eğitime verilen değerle ölçülür. Özel gereksinimi olan bireylerin, mümkün olan en erken dönemde, gereksinimlerine uygun eğitim ortamlarında, uygun yöntemler ve araç-gereçler kullanılarak desteklenmesi var olan kapasitelerini en üst seviyede kullanabilmeleri açısından önemlidir. Ayrıca bu bireylerin toplumca kendilerinden beklenen rol ve sorumluluklar ile gelişimsel görevlerini yerine getirebilmeleri, kendilerine en uygun özel eğitim hizmetinden yararlanabilmelerine bağlıdır.´ diyerek açılan sınıfların hayırlı olması temennisinde bulundu.

            İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, ´Özel gereksinimli çocuklar için erken eğitim ve okul öncesi eğitimin büyük önem taşıdığını vurgulayarak bu sürecin çocuğun tüm gelişim alanlarındaki gelişimini hızlandırdığını, okul yaşına geldiğinde normal eğitim ortamlarından yararlanma olasılığını arttırdığını belirtti. Özel gereksinimli çocukların önemli bir bölümü çevrelerindeki bireylerle etkileşimde bulunmada zorluklar yaşamaktadırlar. Dolayısıyla bu ve benzeri eğitim sınıfları açarak, bu sınıfları özel gereksinimli çocuklara kazandırarak toplumsal yeterliliklerini geliştirmek erken çocukluk döneminde hedeflenmesi gereken en önemli amaç olduğunu ifade etti. Tokat´ta özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin, Tokat Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü´nün ve Sivil Toplum Örgütlerinin aktif katılımıyla güçlendiğini belirterek, açılan sınıfların hayırlı olması temennisinde bulundu.

            Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okul Müdürü Abdurrahman İLHAN, Tokat´ta özel eğitimle ilgili çalışmalara önem verildiğini ve birçok yeniliğin gerçekleştirildiğini belirtti. Bugün açılışı yapılan bu sınıfların okul öncesi eğitimi alan normal zekâ düzeyindeki öğrenciler ile işitme engelli özel eğitim öğrencilerine yönelik anasınıfları olduğunu söyleyerek açılan sınıflarda gerçekleştirilecek çalışmaların kaynaştırmayı destekleyen uygulamalar olduğunu belirtti. İşitme engelli özel eğitim öğrencileri ile okul öncesi eğitimi normal alan öğrencilerin günün belirli saatlerinde bir araya getirilerek etkinlikler gerçekleştirileceğini ifade etti. İki farklı sınıf bünyesinde eğitim süreci devam ederken oyun, yemek ve etkinlik saatlerinin bir arada geçirilmesinin sağlanması amacıyla iki ayrı anasınıfını birbirine bağlayan ortak oyun alanları düzenlendiğini belirtti. Uygulamanın Türkiye´de bir ilk olduğunu belirterek ve uygulamanın hayırlı olması temennisinde bulundu.

            Türkiye Beyaz Ay Derneği Tokat Şubesi Başkanı Suna ARSLAN KÖTEN, Tokat´ın özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinde yenilikçi çalışmalar yapıldığını, yapılan uygulamaların diğer illere örnek teşkil ettiğini belirtti. Tokat´ın özel eğitimin başkenti olması yolunda hızla ilerlediğini belirterek, açılan sınıfların hayırlı olması temennisinde bulundu.

işitme eng.işitme eng.işitme eng.işitme eng.işitme eng.işitme eng.

 

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.