TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulunda Bilim Fuarı Etkinliği Düzenlendi

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulunda Bilim Fuarı Etkinliği Düzenlendi

Tokat Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulu’nda görme engelli öğrencilerin projelerinin sergilendiği TUBİTAK bilim fuarı düzenlendi.

TUBİTAK bilim fuarları kapsamında bu yıl ilk defa düzenlenen etkinlikte, görme engellilerin kullandığı teknolojiler ve görme engelliler için tasarladığı teknolojik ürünler sergilendi.

TUBİTAK 4006 Bilim Fuarları kapsamında Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulunda ilk defa düzenlenen bilim fuarına, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah GÜRBÜZ, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müdürü Abdurrahman İLHAN, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci ve veliler katıldı. Fuarı gezen İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, çocuklarla yakından ilgilenerek projelerini inceledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, 4006 bilim fuarları kapsamında Tokat genelinde çok sayıda okulda bilim fuarı açılışı yaptıklarını ve okulların TÜBİTAK’ın bu etkinliğine çok büyük önem verdiğini kaydetti. YAZICI, “ İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, öğrencilerimizin düşüncelerini ateşlemek onların kendilerine güven duygusu sağlamalarını temin etmek ve ülkemizin gelecekte ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücüne katkı sağlamak için onlara destek oluyoruz. TUBİTAK kurumumuz bunu son yılarda çok iyi bir ivme kazandırarak devam ettiriyor. Desteklediği kurum okul sayısı da her geçen yıl gittikçe artıyor. Bu senede bu artış ilimize de yansımış oldu. Buranın ise ayrı bir önemi var. Mehmet Akif Ersoy görme engelliler okulumuzda ilk ve ortaokul düzeyinde öğrencilerimiz eğitim görüyorlar. Onlarla birlikte çalışan yönetici ve öğretmen arkadaşlarımız, onlarda bu çalışmanın içerisinde yer almak istedikleri için TUBİTAK etkinliğine başvurmuşlardı “ ifadelerini kullandı.

Fuarda yer alan teknolojik ürünlerin, çok güzel ve özgün çalışmalar olduğunu belirten YAZICI, “Türkiye genelindeki diğer görme engelli okullarımıza mutlaka yaygınlaştırılması gereken çalışmalar var. Bu kapsamda, çocuklarımızın kendilerine güven duygularını geliştirmeleri açısından çok güzel oldu. Ağırlıklı olarak sekizinci sınıf öğrencilerimiz var önümüzdeki yıl liseye gidecekler. Bu birliktelik, onlarla yapılan bu çalışma onların umutlarını ve cesaretlerini de artırdı. Bu konuda okul yönetimimiz öğretmenlerimiz çok büyük bir emekle çalışıyorlar. İlimizin özel eğitim konusunda çok şanslı olduğunu düşünenlerden biriyim.  Bizzat bu süreçlerin içerisinde olan eğiticilerden biri olarak da bunun farkındayım bu nedenle özel eğitim okulumuzdaki bu güzel çalışmayı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Okul Müdürü Abdurrahman İLHAN ise, “TUBİTAK 4006 fuarında okulumuz bu sene ilk defa yer aldı. Bu anlamda engelliler okulunun TUBİTAK fuarında, TUBİTAK bilim fuarı açması fuarda yer alması bizim için çok önemliydi.

 Bu fuarda hem bilimle ilgili sergilerimizi yaptığımız gibi, hem de okulumuzda öğrencilerimizin öğretmenlerimizin yapmış olduğu diğer çalışmaları sergileyerek biraz daha zenginlik kattık” dedi.

TUBİTAK bilim fuarında, görme engelli öğrenciler tarafından görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan; İngilizce kelimeleri dinliyorum öğreniyorum, ışıklı vites şeması, metal seçici, soru küpü, sesli sinema, Tesla bobini, harekete duyarlı konuşan saat, konuşan boy ölçer projeleri sergilendi.  

 

31-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-2016

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.