TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tokat'ın Gurur Kaynağı

Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Tokat'ın Gurur Kaynağı

Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Akreditasyon Belgesi'ne  sahip 10 okuldan birisidir. Akreditasyon Belgesi'ne sahip Türkiye'deki 10 okuldan birisi olan Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, "Akreditasyon Belgesi'ne  Sahip  Okulların Sorunları ve Çözüm Önerileri" çalıştayında yer aldı.

     Hareketlilik, kişilerin dolaşım özgürlüğünün bir parçası olarak; AB'de karşılıklı ve kültürler arası anlayışı geliştirmenin, ekonomik, sosyal ve bölgesel gelişimi artırarak istihdamı teşvik etmenin, yoksulluğu azaltmanın ve aktif Avrupa vatandaşlığını teşvik etmenin bir aracı olması bakımından önemli bir etkiye sahiptir.

     Türkiye Cumhuriyeti Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisesi olarak 2004 yılında dahil olduğumuz Avrupa Birliği Eğitim Programları, halen içerisinde bulunduğumuz  Erasmus Programı dahilinde devam etmektedir. Son 7 yıl içerisinde Avrupa Birliğine uyum sürecine katkı yapmak için tüm Türkiye'den yaklaşık 12.000 yararlanıcı yurt dışı hareketliliği gerçekleştirmiştir. Bu hareketlilikler, mesleki gelişimin yanında kişisel gelişim ve kültürel uyum açısından da son derece önemli katkılar sağlamaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Programında "Leonardo Da Vinci Certificate" olarak anılan ve Erasmus Programında Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği Akreditasyonu (VetCharter) adıyla 2016yılından itibaren uygulanmaya başlayan program; Türkiye Ulusal Ajansı tarafından öğrenci ve öğretmenler için Mesleki Eğitim ve Öğretim hareketliliği projeleri gerçekleştirme başarısını ispatlamış kuruluşlara, çok yıllı yeni bir kaynak sağlayarak uluslararası stratejilerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktadır.

     Kurumlarımızı uzun vadede daha uluslararası bir kurum yapmak, düzenli ve sürdürülebilir hareketlilikler organize etmesini sağlamak amacıyla önceki yıllarda en az 3 hareketlilik projesini başarıyla tamamlamış kurumların başvurusuna açıktır. Tüm Avrupa'da Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği Akreditasyon (VetCharter) Belgesi sahibi toplam 685 kurum bulunmaktadır. 2019 yılında yaklaşık 122 milyon Avro fon kullanan VetCharter sahibi kurumlar, her ülkede kaliteli ve verimli hareketlilikler gerçekleştiren kurumlar olarak göze çarpmaktadır. Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği Akreditasyon Belgesi'ni ülkemizde; yeterli insan kaynağını, mevcut uluslararası ağlarını ve uluslararasılaşma stratejisinin kalitesini kanıtlamış mesleki eğitim kurumlarına Türkiye Ulusal Ajansı tarafından verilmektedir.

     Türkiye'de Mesleki Eğitim ve Öğretim Hareketliliği Akreditasyon Belgesi (VetCharter) sahibi olan 10 Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumu bulunmaktadır. Bunlardan biriside Tokat Mesleki Teknik Anadolu Lisemizdir.

08-01-2020

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.