TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEVLANA SÖYLEŞİLERİ

MEVLANA SÖYLEŞİLERİ

 

 

Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde  "Mevlana Söyleşileri" kapsamında Mevlana Haftası/Şebi Arus´a özel yazar/şair  Hasan Akar ve Rasim Yılmaz Bölgesel Z Kütüphanede Niksar Danışment Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ve Cumhuriyet MTAL konferans salonunda öğrencilerin ile buluştu.

 Rasim YILMAZ ve  Hasan AKAR birlikte Evrensel bir kimliğe sahip olan Mevlana Celaleddin-i Rumi üzerine güzel bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Kitaplar iç dünyamızın sesi ve kendimizi, tarihimizi, keşfetmenin en güzel yanıdır. Okuyan insan derin ve bilinçli yaşamayı öğrenir. Kitaplar bilginin pınarıdır. Siz o pınarlardan içtikçe bilgiye dair susuzluğunuzu giderir.

Şeklinde konuşma yapan yazarlarımız söyleşi sonrası değerli öğretmenlerimize Tokat Mevlevihânesi kitabını takdim ettiler.Tokat Bey Sokağı´nda bulunan 1638 Yılında Sultan üçüncü Ahmet´in veziri Sülün Mustafa Paşa´nın yaptırmış olduğu tarihi açıdan önemli bir değer taşıyan Tokat Mevlevihânesi´nde bir gezide bulunarak misafirleri yolcu ettiler.

14-11-2018 Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ikinci olarak Mevlana söyleşilerini gerçekleştirmeye devam eden  yazarlarımız Mevlâna´nın gönül ikliminden şiirler ve tanıtımlar yaparak genç nesillerin ruh dünyalarına dokunmayı ve iz 

bırakabilmeyi hedeflediklerini belirttiler.

Nitekim Mevlâna Celaleddin-i Rûmî

 

´´Kişinin değeri nedir? 

- Aradığı şeydir!

Eğer sen can konağını arıyorsan bil ki sen cansın.

Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan sen bir ekmeksin.

Bu gizli bu nükteli sözün manasına akıl erdirirsen anlarsın ki

Aradığın ancak sensin sen.´´

Mevlâna şiiri ile dile getirerek ve aslında insanın kendine çıkan yolunda hangi hasleti daha kıymetliyse onun bir mücevher gibi arayıp bulabileceğini vurguluyor. Bizler de hoşgörüye uzanan bu yolun ve dahi kendimize çıkan yolların Mevlâna dilinden bir nebze de olsa mihmandarlığını üstlenmenin mutluluğu içindeyiz dediler...

Yazarlarımız; Hoşgörünün erdeminde sorgusuz sualsiz geniş ve umman bir gönülle kucaklayan Mevlâna diliyle gönül köprüleri kurmaya çalışıyoruz dediler. 17 Aralıkta ´da Gazi Osman Paşa Lisesinde Mevlâna söyleşilerine devam edecekler.

 

14-12-201814-12-201814-12-201814-12-2018

 

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.