TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Tarım Milli Ekonomi Konulu Panel Gerçekleştirildi

Milli Tarım Milli Ekonomi Konulu Panel Gerçekleştirildi

Milli Tarım Milli Ekonomi konulu panel Öğretmenevi Selemen toplantı salonunda, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Fikri DEMİR davetliler  ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. 

Panelist olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim YÜKSEL, Yrd. Doç. Dr. Hayriye Sibel Gülse BAL, Ziraat Mühendisi Mustafa AYPAR ve Araştırma Görevlisi Esra GÜREL’in katıldığı panelde; Türkiye’de 2017 yılında uygulamaya konulan Milli Tarım projesinden bahsedilerek, ‘YERLİ YERİNDE’ sloganı Havza Bazlı üretime geçildiği  vurgulanarak, havzalarımızın korunması ifade edildi. Panelde dışa bağımlılığın azaltılması ve kendi değerlerimize sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapılarak, Cumhuriyetin ilanından bugüne kadar olan süre içerisinde tarım ekonomisi tarihi ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Küreselleşen dünyada, rekabet edebilmemiz için, iyi tarım uygulamalarına geçilmesi ve birliklerin aktif hale getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Panelde geleneksel teknoloji ve alışkanlıklara dayalı üretim anlayışı 20. Yüzyılda kaldığı ifade edilerek, 21. Yüzyılda bilgi ve teknoloji çağında yaratıcı düşünceyi, verimliliği, yeşil üretimi, yenilikçiliği esas alarak Yerli Malı yerine Yerli Üretim ve Yerli Teknolojiyi kullanmamız gerektiğinin altı çizildi.      

BİZ ÜRETİR, BİZ TÜKETİRİZ

Düzenlenen panelde ‘’1000 kg. yerli domates ile 1 tane 150 gramlık akıllı cep telefonu alamıyorsak, halen övündüğümüz domates ve diğer sebze tohumunda dışa bağımlılığın geleneksel teknoloji ve alışkanlıklara dayalı üretiminden vazgeçmeliyiz’’ şeklinde açıklamalarda bulunularak, geleneksel ve alışkanlıklara dayalı üretimde "Biz üretir , biz tüketiriz" modelinin önemine değinildi. 

Yaratıcı düşünceye dayalı yerli, yeşil ve yenilikçi üretim modelinde ise "Biz üretiriz, Dünya tüketir" sloganının altı çizilerek panel sona erdi.   

 

28-12-201728-12-2017

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.