TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müzeler Haftası Düzenlenen Törenle Kutlandı

Müzeler Haftası Düzenlenen Törenle Kutlandı

18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası dolayısıyla, 15. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş bir Osmanlı yapısı olan Tokat Müze Müdürlüğü olarak kullanılan Arastalı Bedesten de tören düzenlendi.

         Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende, Müze Müdürü Halis Şahin günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Arkeolog Hülya Aydın ise “Tokat Müzesi’nin 90 Yıllık Geçmişi”  konulu sunumunda, müzenin tarihi serüvenini anlattı; bünyesinde bulundurduğu paha biçilmez eserler hakkında bilgiler verdi.

         İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Tokat Müzesi ve Tarihi Eserler” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından, Müdürlüğümüz organizesinde Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisi sunuldu.

      Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini takdim eden Valimiz Sayın Cevdet CAN, Tokat Müzesi’nin 90. yılı dolayısıyla “Tokat Müzeleri” isimli bir kitap hazırlanması yönünde çalışma başlatıldığını söyledi. Tokat’ın zengin bir tarihe sahip olduğunu belirten Valimiz Sayın Cevdet CAN, zaman içerisinde Tokat’taki müze sayısının artırılacağını dile getirdi.

     Tokat Kalesi’nin düzenlemesi bittikten sonra açılan dehlizlerin 100 metreyi bulacağını dile getiren Valimiz Sayın Cevdet CAN, “Bu dehlizde öyle bir sanat alemi inşa edeceğiz ki insanlar yürüyen merdivenlerle inip çıkarken Tokat’ın tüm tarihini de görme fırsatı bulacak. Kaleyi ziyaret edenler, tarihte bir yolculuğa çıkmış olacaklar. İnsanlar, Tokat kalesini görmek için buraya gelecekler. Amacımız bir milyon insanı Tokat’a getirmek” dedi.

       Müzeler Haftası dolayısıyla düzenlenen programa Valimiz Sayın Cevdet CAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman AKYÜZ, davetliler ve öğrenciler katıldı.

 

20-05-201620-05-201620-05-201620-05-201620-05-201620-05-201620-05-2016

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.