TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müzik Öğretmenlerine Yönelik Hizmetiçi Eğitim Çalıştayı Gerçekleştirildi

Müzik Öğretmenlerine Yönelik Hizmetiçi Eğitim Çalıştayı Gerçekleştirildi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz  işbirliği ile “Müzik Öğretmenlerine Yönelik Hizmetiçi Eğitim Çalıştayı” gerçekleştirildi.  Gaziosmanpaşa Üniversitesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşen çalıştaya  GOP Üniversitesi Rektör  Yardımcısı Prof. Dr. Hanifi VURAL, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Levent YAZICI, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali AÇIKEL, akademisyenler, müzik öğretmenlerimiz katıldılar.

Açılış öncesi mini konser gerçekleştirildi. Çalıştay yürütücüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan ÖZTÜRK, çalıştayın amacı ve içeriği hakkında bilgiler verdi. Hizmetiçi eğitim konusunun önemine vurgu yapan ÖZTÜRK, bu çalışmanın bir model denemesi ve eğer yapılandırılabilirse ilerde kurulacak öğretmen akademisine katkı sağlayabilecek nitelikte olması bakımından Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığına dikkat çekti. Çalıştayın amacının müzik eğitimini etkileyen faktörleri belirlemek ve çözümler geliştirmek olduğunu ifade eden ÖZTÜRK, Hizmetiçi eğitim ihtiyacına dikkat çekmek, mesleki sosyalizasyonu sağlamak ve fikir üretmek istediklerini ve bu çalışmanın sayılan amaçlar doğrultusunda yapıldığını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, yapmış olduğu konuşmada, yapılan çalıştayın memnuniyet verici olduğunu ifade ederek İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müzik öğretmenleri olarak bu çalıştaydan sonuna kadar yararlanmak istediklerini belirtti. Programın içeriğinin oldukça zengin olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, çalışmanın sonucunun özellikle değerlendirme bölümünün yol gösterici olacağının, eğer kitaplaşırsa çalıştayın çok daha anlamlı olacağının altını çizdi. Çalıştayın, kitaplaşması durumunda sadece Tokat’taki öğretmenlerin değil üniversitede yetişen bütün müzik öğretmeni adaylarının, Güzel sanatlar lisesi müdürlerinin ve Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinin yol gösterici bir kaynağı olacağını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, bu çalıştayın aslında İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yönelik bir çalışma olduğunu söyleyerek bundan en üst düzeyde yararlanılması gerektiğine işaret etti

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali AÇIKEL yapmış olduğu konuşmada, Okul eğitimi, öğretmen, hizmet içi eğitim konusunda kuramsal ve tarihsel bilgiler vererek günümüz eğitim sisteminde bilimsel ve teknolojik gelişmeler nedeniyle değişimler yaşandığını, öğretmenlerin günümüzde görev, rol ve sorumluluklarının değiştiğini ve bu nedenle öğretmenlerin kendi alanlarında gelişmelerini sağlayacak hizmetiçi eğitim programlarına ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. Öğretmenlerin hizmetiçi eğitim ihtiyaçlarını maddeler halinde özetleyen AÇIKEL, bu çalıştay ile müzik öğretmenlerinin hizmet içi eğitim konusunda yaşadıkları güncel sorunların geniş katılım ve bütüncül bir bakış açısıyla, yöresel düzeyde ele alınması ve çözüm önerileri sunulmasının hedeflendiğini söyledi.

GOP Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanifi VURAL, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yapılarak önemli bir çalıştayın GOP Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor olmasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti. VURAL yapmış olduğu konuşmada, bugünlerde ülkemizde müzik temalı bir üniversitenin kurulmasının gündemde olduğunu belirterek bu çalıştayın da bu bağlamda önemli olduğunu ifade etti. Çalıştayda gündeme gelecek konuların, fikirlerin, müzik öğretmenlerimiz tarafından sınıflara taşınacağını, hocalarımızın ve sahadan gelen öğretmenlerimizin interaktif yolla edindikleri bilgileri atölyelerine taşıyacaklarını, makalelerine götüreceklerini söyleyen VURAL, bu çalıştay ile ülkenin ilgili alanının ilgili bilim adamları ile önemli paylaşımlarının söz konusu olacağını belirtti. Çalıştaya katkı sunanlara teşekkürlerini ileten VURAL başarılı çalışmalar dileyerek  konuşmasını sonlandırdı.

 

Açılış konuşmaları sonrası panele geçildi. Panelde Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nail YILDIRIM “Hizmet Öncesi Öğretmen Yetiştirme” İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürümüz Murat AĞAR, “Yeni Atanan Öğretmenlere İlişkin Gözlemler ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmetiçi Eğitim Programlarının Yapılandırılması”, Yrd. Doç. Dr. Özlem ÖZTÜRK, “Ülkemizde Müzik Öğretmenliği Mesleğinin Öğretim Programları Bağlamında Değerlendirilmesi” ve Yrd. Doç. Dr. Gökhan ÖZTÜRK, “Müzik Öğretmenliği Mesleğinin Sorunları ve Hizmetiçi Eğitim” konularında birer sunum gerçekleştirdiler. Panelistlere Eğitim Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Ali AÇIKEL teşekkür belgesi takdim etti.

 

15-09-201715-09-201715-09-201715-09-201715-09-201715-09-201715-09-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.