TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nisan Ayı Otizm Farkındalık Ayı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bildiri yayınladı.
Nisan Ayı Otizm Farkındalık Ayı

 

Nisan Ayı Otizm Farkındalık Ayı

Otizm, son yıllarda daha fazla duymaya başladığımız bir engel türüdür. Otizmin temel belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmamak, sözleri tekrarlamak, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar yer almaktadır. Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve haftada en az 30 saat yoğun ve sürekli özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okullara gidebilmeleri, toplum içinde bağımsız ve üretken bireyler olarak yer alabilmeleri mümkün olabilmektedir.

Birleşmiş Milletler tarafından deklare edilen 2 Nisan Otizm Farkındalık gününde bütün dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları, kampanyalar yapılmakta ve otizmin bir farklılık değil zenginlik olduğu dile getirilmektedir.  Nisan ayı boyunca yapılacak farkındalık çalışmaları, binlerce hayatı hatta bugün doğmamış otizmli gelecek nesillerin süreçlerini hazırlamak için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Nisan ayı boyunca birçok etkinlik planlanmış ve söz konusu etkinliklerin ay boyunca uygulanması hedeflenmiştir.

Otizimin bir eksiklik değil; zenginlik olduğu gerçeğiyle; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerimizin ilgi, istek, yeterlilik ve yetenekleri doğrultusunda toplumla bütünleşmesinine katkı sağlayan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz.2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle, bizler için en kıymetli varlık olan çocuklarımızınsosyal hayatta yer alabilmeleri ve eğitim hizmetlerinden en iyi şekilde yararlabilmelerini diler, saygı ve sevgilerimi sunarım. 

 

    Levent YAZICI

İl Milli Eğitim Müdürü

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.