TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nitelikli Eğitim İçin Okumak Şart

Nitelikli Eğitim İçin Okumak Şart

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından dört yıldır Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesini yürütülmektedir. Her eğitim öğretim yılı başında her sınıf düzeyinde öğrencilerin severek okuyacağı kitaplar, onlardan alınan dönütler, anne ve babalar, öğretmenler ile birlikte Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla belirleniyor. Belirlenen kitaplar okuma guruplarıyla paylaşılıyor.  Kent merkeziyle birlikte bütün ilçelerde on beş kişiden oluşan okuma grupları o ayın kitabını okuyorlar. Kitapları, okurlar en az iki oturumda geniş şekilde değerlendiriyor. “ Okuduğunuz kitapta sizi etkileyen bir yön var mı, siz bu kitaptaki hangi karakter olmak istersiniz, okuduğunuz kitabın türü nedir, okuduklarımızın hayatımıza katkısı nedir, bu kitaptan öğrendiğin ve hayatında uygulamak istediğin bir yön var mı?” şeklinde ucu açık sorulardan oluşan değerlendirmelerle öğrencilerle interaktif bir değerlendirme yapılıyor. 

Asımın Neslinden Bugün Daha Ümitliyim

Tokat İl merkezine bağlı yirmi lise ve on ortaokulda oluşturulan okuma gruplarının Aralık ayında okudukları yazar Aziz ERDOĞAN tarafından vefatının 80. yılında İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’i anlatan kitapları Abide Şahsiyet Mehmet Akif Ersoy romanı ve Akif’ten Gençliğe adlı deneme kitabı,  600 öğrencimiz ve yüz öğretmen, idareci ve velilerimiz bu kitapları altını çizerek okudu.  Aynı zamanda onlarla birlikte İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI başta olmak üzere tüm İlçe milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim müdürlüğü çalışanları da  kitapları okuma fırsatı buldular.

Tokat’ın Her İlçesi Nitelikli Okumanın Kalesi

17 Ocak’ta Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI’yla birlikte ilçe milli eğitim müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve Ar-ge çalışanları Tokat Öğretmenevinde Yazar Aziz ERDOĞAN’la kitap değerlendirmesinde bulundular. Yazar’a kitabın içeriğinden, Akif’in hayatından, İstiklal mücadesinden ve İstiklal Marşından birçok sorular yöneltildi.  Sıcak bir ortamda gerçekleşin söyleşi üç saat sürdü. Kitap üzerine yapılan üç saatlik söyleşinin on dakika gibi geçtiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürümüz YAZICI, yazar Aziz ERDOĞAN’a teşekkür ederek başladığı sözlerini şöyle devam ettirdi: “ Biz önce kitabı okuyoruz, kitabı sadece kelimeler kümesi olarak değil altını çizerek, düşünerek, sentez yaparak okuyoruz. Her kitap dimağımızda  eğitim adına bir hücre yenilenmesi tadı bırakıyor. Tabiri caizse önce kitabı okuyoruz, sonrasında sorularımızla yazarın canına okuyoruz. Bunu sizler de yazarımızda katıldığı toplantılarda görecek. Kitapların iklimi bizi sarıp sarmalıyor ve adeta büyülüyor. Okuyan bir nesle örnek olmak önce okumaktan geçer. Okuma çağrımıza kulak veren Tokatlılara ve bu projeyi inanarak uygulayan sizlere müteşekkirim. “ dedi.

En Güzel Ödül Yazarla Okuru Buluşturmak

 İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz kitaplardan etkilenen ve soru kumbaralarında yeterince güzel sorular biriktiren öğrencilere sürpriz yaptı. 18 Ocak günü Atatürk Kültür Merkezinde yapılan kitap değerlendirme söyleşisine okuyuculardan habersiz yazar Aziz Erdoğan’ı da davet etti. Yazar okuyucuların arasında söyleşiyi dinledi. Kitabının eleştirilerini, gençlerin yorumlarını, kitabın gençlerde bıraktığı izleri görme fırsatı buldu. Program sonunda “Yazar burada olsaydı ona ne sorardınız?” sorusu öğrencilere ve salondakilere yöneltildi. Sorular bitince kürsüye davet edilen yazar öğrencilerin sevinçlerine ortak oldu. Öğrencilerin her türlü sorularına yanıt bulduğu  etkinlik farklı heyecanlara sahne oldu. Program sonrası İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI: “ Okuyan, üreten, düşünen, yazan bir gençlik görmek için Tokat’a gelmek gerek.  Öğrencilerimizin bu kadar nitelikli konuşma yapmaları, kürsüyü bu kadar rahat kullanmaları, mikrofon elinde sahnede asil bir duruş sergilemelerinin arkasında ilimizde yürüttüğümüz bu proje var. Projeye başından beri gönül veren ve bizlere bu doyumsuz saatleri yaşatanlara teşekkürü borç bilirim. Geleceğin Aziz Sancarları, Mehmet Akifleri,  Mimar Sinanları, abide şahsiyetleri sizlerin arasında yetişecek buna inancım tam.  Okudukça, çalıştıkça yarının dünyası sizlerle daha güzel olacak. Görüyorum ki en güzel ödül okuruyla yazarı buluşturmak. Ne iyi bir  iş yapmışız. ”dedi. Ardından Aziz Erdoğan hem kitaplarını imzaladı hem de gençlerin soruları bire bir cevaplandırdı.

 

 

19-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-201719-01-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.