TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenlerimiz Yazma ve Yazdırma Teknikleri Eğitiminde

Müdürlüğümüz tarafından yürütülmek de olan  ‘’Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz’’ Projesi kapsamında iki farklı oturumda 200 öğretmenimize  yazma ve yazdırma  teknikleri ile ilgili eğitim verildi.
Öğretmenlerimiz Yazma ve Yazdırma Teknikleri Eğitiminde

Müdürlüğümüz tarafından yürütülmek de olan  ‘’Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz’’ Projesi kapsamında iki farklı oturumda 200 öğretmenimize  yazma ve yazdırma  teknikleri ile ilgili eğitim verildi.

            Projemizde  her yaş gurubundan ve kariyerinden gelen bireyler için okuma yazma ve kendini ifade etme olanakları sunuluyor.

            Bu kapsamda, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ tarafından il genelinde gönüllü edebiyat, Türkçe ve sınıf öğretmenlerinden oluşan 200 kişilik gruba, “Yazma ve Yazdırma Teknikleri Eğitimi” verildi.

            Plevne Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda verilen seminerde; projeyi yürütecek, bir anlamda projenin lokomotifi olacak olan öğretmenlere; yazma ve yazma teknikleriyle ilgili bazı pratik bilgiler verildi. Üç gün sürecek olan programın birinci gününde teorik, ikinci gününde uygulama ve teorik, üçüncü günde de atölye çalışması yapılacağı ifade edildi. 

            Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği olarak yazma ve yazdırma teknikleri ile ilgili çalışmalar yaptıklarını kaydeden YILDIZ, “Tokat’ta bu bizim üçüncü programımız. Daha önce iki sefer yine Tokat’ta program yapmıştık. Bu yıl proje biraz daha geliştirilmiş durumda. Tokat İl Milli Eğim Müdürlüğü’nün “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz ”  projesi kapsamında bizde Tokat’ta ki öğretmen arkadaşlardan öğrencilerine yazma tekniklerini öğretmek isteyen kendileri de yazarlıkla ilgili daha yetkin bir hale gelmek isteyen gönüllü öğretmenlerimizden oluşan yaklaşık 200 kişilik bir gruba üç gün süreyle yazma ve yazdırma teknikleri semineri yapıyoruz” dedi.

             “Okullu Okulsuz Okuyoruz”  projesini daha verimli hale getirmeyi hedeflediklerini belirten YILDIZ,  “Üç yıldan beri devam eden bu projenin ilk aşamalarında okuma kültürü edinmeye yönelik çalışmalar yoğunluktaydı. Bu sene proje de yazma kültürü ve yazma becerisini geliştirmeye yönelik, yazma bilinci edinmeye yönelik etkinlikler daha çok artırılıyor.

 Bu programa katılan öğretmen arkadaşlarımızın öğrencilerine hem kompozisyon yazdırmada hem de öğrencilerinin hikâye roman gibi farklı türlerde yazı yazmalarına katkıları çok artacaktır. Bu yönü Tokat İl Mili Eğitim Müdürlüğü’nü ve bu proje de emeği geçen bütün arkadaşları tebrik ediyorum. Böyle bir çalışmanın milli eğitim tarafından yapılması okuma kültürünün ve yazma bilincinin yazma yeteneğinin tabana yayılması açısından çok önemli çünkü ülkemizde yıllardır eksik bilinen bir yaklaşım var. Bizde insanlar okuma oranının düşük olduğunu PISA verileri üzerinden konuşuyorlar. PISA verilerinin aslında Türkiye lehine olumlu yönde gelişmesi ve bizim oradaki başarımızın artması için en temel etkinlik yazma etkinliği çünkü yazması gelişmemiş bir toplumun okumasının gelişmesi mümkün değil. Bu yüzden de Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü aslında okuma kültürü edindirmeyle ilgili en temel sorunu çözmek için adım atıyor bu da çok önemli bir çalışma. İnşallah hem Tokat’taki öğretmenler için hem de Tokatlı öğrenciler için çok yararlı bir çalışma olacak” şeklinde konuştu.

            Seminerde hedef kitlenin öğretmenler olduğunu ifade eden YILDIZ, “Tokat’ta uygulanan bu projede veliler, öğrenciler öğretmenler için farklı okuma ve yazma çalışmaları yapılıyor. Bizim yaptığımız seminerlerin hedef kitlesi öğretmenler çünkü bizim çalışmamız eğitimcinin eğitimi. Biz eğitimcinin eğitimi işini çözersek zaten işin diğer kısmını öğretmen arkadaşlar çözecekler. Öğrencilere ve veliler yönelik çalışmaları bu programa katılan öğretmen arkadaşlarımız yürütecekler ve bu eğitimi onlar öğrencilerine ve velilerine iletmiş olacaklar. Onlara da bu eğitimi öğretmen arkadaşlarımız vermiş olacak” dedi.

 

YILDIZ, proje ile "Okur- Yazarlık Atölyeleri" kurmak marifetiyle, yeni yazarların yetişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz dedi  

 

12-09-201712-09-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.