TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Okullu Okulsuz Okuyoruz” Projesi Kapsamında Z Kütüphane Buluşmaları Devam Ediyor

“Okullu Okulsuz Okuyoruz” Projesi Kapsamında Z Kütüphane Buluşmaları Devam Ediyor

Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Okullu Okulsuz Okuyoruz” projesi kapsamında, öğrencilerimizin İlimizdeki gazeteci ve yazarlar ile buluşmalarının bu haftaki konuğu Tokat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü gazeteci Fatih KILIÇ oldu. Fatih KILIÇ Z Kütüphane’de mezun olduğu Tokat Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Gazeteci Fatih KILIÇ, mezunu olduğu Tokat Anadolu Lisesi Öğrencileri ile bir arada olmaktan ötürü mutluluğunu ifade ederek sözlerine başlarken, "Okullu Okulsuz Okuyoruz” projesi ve Tokat’a kazandırdığı “Z Kütüphane’den” ötürü başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik etti. Öğrenciler ile yüz yüze, göz göze gelinebileceği böylesi nezih mekanların Tokat’a, eğitim camiasına değer katacağını vurguladı.

Öğrencilerle Seçim Oyunu

Aynı okulun 1995-1996 mezunu olmasından hareketle, öğrencilerle iletişim kuran Gazeteci Fatih KILIÇ, söyleşisini bir de oyun ile renklendirdi. Seçim Oyunu olarak sunduğu oyununda, düşünme, konuşma, dinleme ve sır vurgusunu öne çıkardı. Hayata gözlerini açmış bir çocuğun, okul çağıyla birlikte çıkacağı yolculuğunda atacağı her bir adımın, bir seçim olacağından hareketle, öğrenciyi düşünmeye, konuşmaya, dinlemeye özendirmek, hayata dair, yaşama dair bir hedefe, içinde tuttuğu bir gize odaklanarak, attığı adımı bilerek yol aldırma amacıyla kurguladığı Seçim Oyununu anlattı. Bu oyunda, 5 gönüllü öğrenci seçildi. BAŞLANGIÇ çizgisinden VARIŞ çizgisine dek 5 YOL çizgisini tebeşirle zemine çizdi. Her bir oyuncuya ortak olarak yöneltilecek 5 soru oldu. Öğrencilere sadece her birinin bileceği ipuçları verildi. Sonrasında teker teker 5 soru yöneltildi. Siz düşünür müsünüz? Konuşur musunuz? Dinler misiniz? Sır kelimesinin anlamını bilir misiniz? Oyunun sırrını biliyor musunuz? Soruları tek tek soruldu ve yanıtı EVET olanlardan bir adam ileri çıkmaları istendi. Tüm sorular bittiğinde Başlangıçtan Varış çizgisine varan oyuncu olmadı.

Ortak Paydamız Tokat

Seçim oyunu ile başlayan buluşmanın sonraki bölümü Tokat üzerine sohbet ile geçti. Gazeteci Fatih KILIÇ, şehrin ortak paydası üzerine her bir ferdinin düşüncesi olmasına dikkat çekti. Her bir fert denildiğinde de gelecek hayali kuran öğrencilere daha da büyük sorumluluklar düşeceğine atıfta bulundu. Bir şehri ‘BÜYÜK ŞEHİR’ olmaya iten pozitif değerlerin, hemen her sektörde faaliyet gösteren bireylerin, şirketlerin, kurumların başta kendi eksiklerini gidermesiyle, Büyük Şehir olarak görülen illere yönelmeyi gerektiren ihtiyaçların ortadan kalkması ile mümkün olabileceğine dikkat çekti.

 “Tokat İçin Düşünün”

Gazeteci Fatih KILIÇ, gazeteciliğin fikir işçiliği yönünden de bahsettiği sohbetinde, öğrencilerin ortak değerimiz olan, aynı havasını içimize çektiğimiz Tokat için de düşüncelerinin olmasını istedi. Düşüncenin, düşünmenin insana sorumluluk yüklediğini de anlatırken, bu sorumluluktan kaçınılmamasını gerektiğini de vurguladı. “Hemen hepimize, oku, büyük şehirlere git, denir. Artık bizlerin yaşadığımız ili büyük şehir standartlarına taşımamızın vakti gelip de geçiyor. Bunları yine bizler, sizler yapacağız. Okuduğumuz vakit, ilimizi de büyük şehir yapacağız. Dedi.

.

Z Kütüphaneye İşitme Engelli Yazar Turan YALÇIN’dan Kitap Hediyesi 

Gazeteci Fatih KILIÇ ile birlikte İşitme Engelli Yazar Turan YALÇIN’ın da katıldığı öğrenci yazar buluşması sonunda yazar Turan YALÇIN, Z Kütüphaneye iki kitabını hediye etti. Program günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

30-12-201530-12-201530-12-201530-12-201530-12-201530-12-201530-12-201530-12-2015

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.